خرداد پر از گرد و خاک در کرمانشاه/ سماجت ریزگردها ادامه دارد

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ریز گردها پدیده‌ای هستند که طی چند سال اخیر علاوه بر مناطق جنوبی کشور استان‌های غربی را نیز درگیر خودکرده است و به معضلی پیچیده تبدیل‌شده که تاکنون نیز راهکاری اساسی برای رفع آن اندیشیده نشده است.

بر اساس تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته شرق سوریه، شرق اردن، مرکز و غرب عراق، بین‌النهرین، افغانستان و مرکز و غرب عربستان به‌عنوان منشأ خارجی ریز گردها و همچنین شهرهای استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و سمنان و شهرهای اهواز، سوسنگرد و شادگان منشأ داخلی این پدیده معرفی‌شده‌اند.

کرمانشاه نیز ازجمله استان‌های غربی و مرزی کشور است که طی سال‌های اخیر در کنار استان‌هایی چون خوزستان، ایلام، لرستان و کردستان به‌شدت با این پدیده درگیر بوده و ریز گردها این روزها نیز نفس کرمانشاه را به شماره انداخته‌اند.

از ابتدای سال جاری و به‌ویژه در خردادماه کرمانشاه روزهای غبارآلود زیادی را تجربه کرده و این روزها ریز گردها به مهمانان همیشگی کرمانشاهیان تبدیل‌شده‌اند.

کشور عراق اقدامی در راستای تفاهم‌نامه منعقدشده انجام نمی‌دهد

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه منشأ اصلی ریز گردها را کشورهای همسایه به‌ویژه عراق می‌داند و می‌گوید: ۲۲ استان کشور به‌نوعی با این معضل دست‌به‌گریبان هستند اما با توجه به مرزی بودن کرمانشاه بیشترین میزان آلودگی متوجه این استان است.

غلامحسین کاظمی گفت: در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای میان ایران با کشورهای منشأ پدیده گردوغبار منعقدشده است اما کشوری مانند عراق اولویت خود را در تأمین امنیت کشورش می‌داند و در راستای اجرای تفاهم‌نامه اقدامی انجام نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: کرمانشاهیان سال گذشته ۳۶ روز هوای غیراستاندارد را تجربه کردند که امسال نیز در فصل بهار چند روز این وضعیت حکم‌فرما بوده است.

کاظمی با اشاره به انجام برخی اقدامات برای مقابله با ریز گردها در استان، تنها راه کنونی را در پیشگیری عنوان کرد.

هوای کرمانشاه از ابتدای امسال ۷ روز ناسالم بوده است

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هوای کرمانشاه از ابتدای سال جاری تا ۱۷ خردادماه ۷ روز در وضعیت غیراستاندارد و ناسالم قرار داشته است.

ثریا قربانی افزود: از این تعداد روز هوای کرمانشاه ۶ روز هوای کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار داشته و یک روز نیز شهروندان وضعیت هوای بحرانی را تجربه کرده‌اند.

وی گفت: در روز ۱۷ خردادماه میانگین ۹ ساعته غلظت گردوغبار در هوای شهر کرمانشاه ۲۱۷ میکروگرم بر مترمکعب بوده که این میزان بیانگر وضعیت هشدار است.

به گفته قربانی غلظت ذرات معلق در این روز به میزان وضعیت اضطرار نیز رسیده اما با توجه به احتساب میانگین ۹ ساعته وضعیت هشدار برای این روز اعلام‌شده است.

کرمانشاه تا پایان هفته تحت تأثیر ورود ریز گردها خواهد بود

بر اساس پیش‌بینی هواشناسی استان کرمانشاه عبور امواجی کوتاه از جو منطقه، هرروز سبب تقویت میدان‌های باد و تشکیل توفان‌هایی از گردوخاک در کشور عراق تا پایان هفته جاری خواهد شد.

 بر این اساس، با توجه به‌سوی جریانات جوی، هرروز بخشی از غبار ناشی از این توفان‌ها به جو استان کرمانشاه نفوذ و در بعضی ساعات هوا را به‌ویژه در نواحي مرزی بخصوص در روز چهارشنبه کم‌وبیش غبارآلود خواهد کرد.

به گزارش مهر، مردم کرمانشاه زمستان سال گذشته نیز از هجوم ریز گردها در امان نبوده و پس از ۱۰ سال برای اولین بار هوای زمستانی کرمانشاه با هجوم ریز گردها از نقطه هشدار رد شد که یکی از مهم‌ترین عوامل آن کاهش بارندگی‌ها در منطقه بود.

طی سال‌های گذشته البته برای مقابله با معضل نفس‌گیر ریز گردها جلسات بسیاری برگزارشده و نظرات فراوانی در این خصوص ارائه‌شده است اما می‌توان گفت راهکاری اساسی برای رفع این معضل تاکنون اندیشیده نشده و همچنان در نقطه صفر قرار داریم.

در این سال‌ها تنها مواردی نظیر ممانعت از بیرون آمدن کودکان و سالمندان در زمان هجوم ریز گردها یا فروش و عرضه ماسک‌های فیلتر داری که تهیه آن به لحاظ قیمتی برای خیلی از مردم ممکن نیست به‌عنوان راهکار پیشنهادی برای مقابله با ریز گردها مطرح‌شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خرداد پر از گرد و خاک در کرمانشاه/ سماجت ریزگردها ادامه دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات