دوازدهمین جشنواره تئاتر بسیج در استان کرمانشاه برگزار می شود

صلاح الدین قره تپه در گفتگو با خبرنگار مهر، از برگزاری مرحله استانی دوازدهمین جشنواره تئاتر بسیج در استان کرمانشاه خبر داد.

وی افزود: این جشنواره به همت سازمان بسیج هنرمندان با توکل به عنایات پروردگار متعال و در سایه رهنمون های مقام معظم رهبری برگزار می شود تا در نتیجه آن شاهد تحقق آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در نیل به فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی  تحت تعالین اسلام ناب محمدی(ص) باشیم.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه، شناسایی  و جذب هنرمندان بسیجی با تاکید بر نگارش نمایشنامه های جدید در این زمینه و حمایت از تولیدات فاخر را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

موضوعات و بخش های مختلف جشنواره

وی «ادبیات پایداری، نمایش و اقتصاد مقاومتی»، «ادبیات پسا استعماری، نمایش و مدافعان حرم»، «ادبیات مقاومت، نمایش و شهدای حرم»، «ادبیات دفاع مقدس، نمایش و شهدای غواص»، «ادبیات جنگ، نمایش و استعمار مدرن»، «ادبیات زنان، نمایش و گوهر آفرینش»، «ادبیات متعهد، نمایش و رسانه های مجازی»، «ادبیات پسا استعماری، نمایش و تهاجم فرهنگی»، «ادبیات پسا استعماری، نمایش و مقام والای زن» و «ادبیات پایداری، نمایش و حجاب و عفاف» را موضوعات تعیین شده برای این جشنواره عنوان کرد.

قره تپه، درخصوص بخش های مختلف این جشنواره نیز گفت: این جشنواره در بخش های «نمایش صحنه ای»، «نمایش میدانی و خیابانی» و «مسابقه نمایشنامه نویسی» برگزار می شود و علاقه مندان می توانند بنابر توانایی و علاقه مندی خود در هر یک از این بخش ها شرکت کنند.

وی در خصوص مراحل برگزاری جشنواره فوق نیز افزود: در بخشهای نمایش صحنه ای ـ نمایش میدانی و خیابانی علاقه مندان باید خلاصه داستان نمایش  را به صورت تایپ شده در یک برگهA۴ به همراه فرم اطلاعات درخواستی تا تاریخ ۱۰تیر ماه ۹۵ به دبیرخانه استانی واقع در سازمان بسیج هنرمندان استان ارائه و ارسال کنند.

مسئول بسیج هنرمندان استان کرمانشاه تصریح کرد: نگارش نمایشنامه توسط نویسنده پس از تائید و پذیرفته شدن خلاصه اثر از سوی دبیر خانه جشنواره در فرآیند راهنمایی و نظارت استاد راهنما و  نمایشنامه مکتوب به صورت کامل و تایپ شده به همراه نسخه word به ضمیمه تائیدیه استاد راهنما به دبیرخانه جشنواره نیز باید  تا تاریخ ۲۵ شهریور ماه ارائه شود.

وی از آغاز مراحل تمرین گروه ها پس از اعلام نتایج نمایشنامه با هماهنگی سازمان بسیج هنرمندان استان  و نظارت استاد راهنما و انجام مرحله بازبینی و ارسال نسخه تصویری اثر به دبیرخانه خبرداد و گفت:همچنین نمایش های پذیرفته شده در شهرستان محل تولید اجرای عمومی خواهد داشت.

قره تپه با بیان اینکه برگزیدگان مرحله استانی به مرحله کشوری جشنواره فوق راه می یابند از انتخاب نمایش های مورد نظر برای  جشنواره سراسری توسط هیئت انتخاب خبرداد و افزود: در صورت نیاز پیشنهادات اصلاحی نیز به شرکت کنندگان ارائه می شود.

وی ادامه داد : در پایان جشنواره گروه های شرکت کننده برای ورود جشنواره سراسری با یکدیگر رقابت کرده و برگزیدگان علاوه بر تقدیر در مرحله استانی به بخش سراسری معرفی می شوند.

نحوه شرکت در جشنواره و ویژگی های آثار ارسالی

قره تپه در خصوص ویژگی آثار ارائه شده نیز گفت: باتوجه به رویکرد و تاکید جشنواره بر نگارش نمایشنامه های جدید و تولیدآثار نو بر اساس اهداف و اولویت های موضوعی اعلام شده، دبیرخانه در مرحله اول صرفاً پذیرای خلاصه داستان نمایش های ارسالی بوده و از پذیرش نمایشنامه و خلاصه داستان نمایش هایی که قبلا اجرای عمومی یا جشنواره ای داشته اند معذور است و فقط نمایشنامه های تولیدی طی فرآیند فراخوان مجوز حضور در بخش های صحنه ای و خیابانی و مسابقه نمایشنامه نویسی را خواهند داشت.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه افزود: نویسندگان خلاصه داستان های پذیرفته شده باید نگارش نمایشنامه را با هماهنگی استاد راهنمای معرفی شده تا زمان مقرر به انجام رسانده و نمایشنامه مکتوب به صورت کامل و تایپ شده به همراه نسخه word و تایید استاد رهنما در ۳ نسخه به دبیرخانه مرکزی ارسال شود.

وی تصریح کرد:  به منظور حمایت از هنرمندان و آثار تولیدی پس از انجام نگارش نمایشنامه و تایید استاد راهنما به نویسندگان اثار کمک هزینه تولید پرداخت می شود و نمایشنامه های تولیدی برای حضور در مسابقه نمایشنامه نویسی معرفی و از اولویت ویژه ای برخوردار خواهند شد.

قره تپه  تاکید کرد: استفاده از نمایشنامه های تولید شده توسط کارگردان های متعدد محدودیتی نداشته و تولید نمایش توسط چند گروه از یک نمایشنامه با مجوز نویسنده و تائید ستاد جشنواره امکان پذیر است.

وی خاطر نشان کرد: گروه های نمایشی پس از دریافت تصویب متن باید تمرین نمایش را با هماهنگی سازمان بسیج هنرمندان استان مربوطه و تحت نظارت استاد راهنما آغاز وبرابر فرجه زمانی تائید شده در فراخوان نسبت به بازبینی از نمایش با هماهنگی دبیرخانه جشنواره اقدام کنند.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه از پرداخت  کمک هزینه ای به گروه های نمایشی پس از موفقیت در مرحله بازبینی و حین اجرای عمومی خبرداد و گفت: در بخش نهایی مرحله استانی نیز به نفرات برتر در بخش های مختلف جوایزی از ۳۰ تا ۶۰ میلیون ریال اهدا می شود.

مقررات جشنواره

وی تاکید کرد: براساس مقررات جشنواره کلیه شرکت کنندگان در هر یک از بخش ها با هر عنوان و مسئولیتی باید عضو سازمان بسیج بوده و عضویت آنان به تائید سازمان بسیج هنرمندان استان برسد.

قره تپه افزود: هنرمندان متقاضی شرکت در هر یک از بخش ها باید فرم اطلاعات در خواستی در هر مرحله را به همراه مدارک ذکر شده و اثر هنری تا تاریخ مقرر به آدرس اعلام شده در فراخوان ارسال کنند.

وی تاکید کرد: آثار خارج از موضوع فراخوان از نظر اولویت های موضوعی ـ شکل و قالب درخواستی ـ شیوه و زمان مقرر مورد بررسی و داوری قرار نخواهد گرفت و هنرمندان متقاضی شرکت در هریک از بخش ها ملزم به رعایت مقررات جشنواره بوده و عدم رعایت موارد اعلامی به منزله انصراف از جشنواره است.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: ستاد برگزاری جشنواره در هر مرحله از جشنواره در صورت مشاهده و احراز تخطی از فراخوان و شیوه نامه اجرایی توسط هر یک از گروه ها یا افراد از ادامه ی همکاری با فرد یا گروه خاص معذور  بوده و گروه و فرد خاطی از ادامه مراحل جشنواره محروم خواهد شد.

وی هم چنین با اشاره به برگزاری مسابقه نمایشنامه نویسی در این جشنواره گفت: سازمان بسیج هنرمندان برای تامین نمایشنامه های مناسب جهت اجرای عمومی و اجرا در مساجد و مناسبت های خاص و حمایت و تشویق هنرمندان بسیجی در این عرصه مسابقه نمایشنامه نویسی را با اهداف و اولویت های موضوعی اعلام شده به صورت رقابتی از بین نمایشنامه های تولید شده در مرحله استانی برگزار کرده و به هریک از برگزیدگان در این بخش نیز جوایزی اهدا می کند.

قره تپه گفت: هم چنین در صورت تائید هیئت داوران و دبیرخانه مرکزی نمایشنامه های منتخب برای چاپ و نشر معرفی می شود.

گاه شمار جشنواره

وی در خصوص زمان ارسال آثار و برگزاری جشنواره یادآور شد: علاقه مندان باید  فرم و مدارک در خواستی و خلاصه داستان تا تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۵ به دبیرخانه استانی ارسال کنند و آثار پذیر فته شده در بخش خلاصه داستان تا ۳۱ تیر ماه اعلام می شود.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان کرمانشاه افزود: ارائه نسخه کامل نمایشنامه به همراه مدارک پیوستی باید تا ۲۵ شهریور ماه صورت گیرد و نمایش ها تا آبان ۹۵ بازبینی شده و از ۱۲ آذر تا سوم دی ما نمایش های پذیرفته شده اجرای عمومی می شوند.

وی از اعلام لیست نهایی گروه های برگزیده برای جشنواره سراسری طی دی ماه ۹۵ خبرداد و گفت: مرحله نهایی دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج  نیز همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی برگزار می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دوازدهمین جشنواره تئاتر بسیج در استان کرمانشاه برگزار می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات