8600 طرح صنعتی تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد

علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بیش از ۸۴ هزار و ۴۰۰ واحد تعطیل و غیر تعطیل در کشور جزو صنایع کوچک و متوسط است گفت: از طرح‌های دارای جواز تأسیس در کشور تعداد ۸ هزار و ۶۰۰ طرح در دست ساخت است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علی یزدانی شامگاه دوشنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان جنوبی اظهار داشت: بیش از 84 هزار و 400 واحد تعطیل و غیر تعطیل در کشور جزو صنایع کوچک و متوسط بوده که از این تعداد 37 هزار و 148 واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی قرار دارد.

وی با بیان اینکه 34 هزار و 557 واحد کوچک، یک هزار و 723 واحد متوسط و 868 واحد مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی جزو واحدهای بزرگ هستند افزود: در کشور از 778 شهرک و نواحی صنعتی 150 شهرک و ناحیه صنعتی تقاضا محور هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه 97 عدد از مجموع شهرک‌ها و نواحی صنعتی منابع محور هستند گفت: تا پایان اردیبهشت ماه امسال 87 هزار و 917 واحد صنعتی از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های خود پروانه بهره‌برداری اخذ کردند.

یزدانی با بیان اینکه از 87 هزار و 917 واحد صنعتی، 3 هزار و 480 واحد بزرگ 80 هزار و 81 واحد کوچک، 4 هزار و 356 واحد متوسط  است، افزود: از مجموع واحدهای دارای پروانه در خراسان جنوبی تعداد 179 واحد متوقف و غیرفعال بوده و با اینکه 306 واحد در شهرک و نواحی صنعتی خراسان جنوبی وجود دارد از این تعداد 80 واحد متوقف است.

وی هدف از برگزاری این جلسه را معرفی طرح رونق در صنایع کوچک و متوسط کشور دانست و اظهار داشت: فرآیند پیشنهادی برای شناسایی واحدها، ارائه مشوق‌ها، معرفی پتانسیل‌های صندوق زیر پوشش وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت از دیگر اهداف تشکیل این جلسه بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از مجموع 528 واحد فعال و غیرفعال دارای پروانه بهره‌برداری در داخل و خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان جنوبی 503 واحد کوچک هستند گفت: از این تعداد 12 واحد متوسط و 13 واحد بزرگ است.

یزدانی با بیان اینکه در سطح کشور تا پایان 16 خردادماه تعداد 6 هزار و 939 واحد و طرح در سامانه بهینه یاب ثبت نام کردند افزود: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید در کل کشور تشکیل شده و تاکنون 7 جلسه برگزار  و هدف از تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در قالب اقتصاد مقاومتی حل مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی تعطیل و زیر ظرفیت بوده که با تصویب این کارگروه به بانک معرفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه مجموع پروژه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت صنعت، معدن و تجارت 7 طرح است اظهار داشت: یکی از اولویت‌های اصلی ما پرداخت تسهیلات به آن دسته از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط بوده که دارای مشکل نقدینگی باشند و باید از نظر ظرفیت تولید، دانش فنی توان مدیریتی و بازار مشکلی که منابع راه‌اندازی یا افزایش تولید باشد را نداشته تا با دریافت این تسهیلات قادر به راه‌اندازی سریع و ایجاد شغل جدید باشند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که در زمینه حمایت از سرمایه‌گذاری انجام دادیم، بخشودگی جرائم بوده و به صورت کلی واحدهای صنعتی 600 میلیارد تومان بدهی دارند که 400 میلیارد تومان آن جریمه تأخیر و 200 میلیارد تومان نیز اصل پرداختی آنها بوده است.

یزدانی از امکان اعطای 10 درصد تخفیف برای عرصه‌های بزرگ و ناهموار اشاره کرد و افزود: تخفیف برای متقاضیانی که زودتر از موعد مقرر واحد صنعتی را به بهره‌برداری برساند از دیگر تخفیفات است و 90 درصد از جریمه‌ها مشمول بخشودگی و 10 درصد مابقی به صورت پرداخت اقساطی در 12 ماهه از واحدهای صنعتی دریافت می‌شود.

وی اظهار داشت: پذیرش واحدهایی که توسط کارگروه تسهیل معرفی می‌شوند بدون توجه به چک‌های برگشتی و بدهی‌های غیر جاری آنها، پذیرش ضمانت صندوق‌های ضمانتی، حمایتی و بیمه نامه، ارائه اطلاعات مربوط به تسهیلات اعطایی به صورت دوره ای از دیگر وظایف دبیرخانه به کارگروه‌ها است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه در سال گذشته 11 قرارداد در شهرک‌ها و نواحی  صنعتی خراسان جنوبی منعقد شده است گفت: از این قراردادها 3 قرارداد در 12 شهرک و ناحیه صنعتی، 8 مورد در 5 شهرک و ناحیه صنعتی استان بوده و 2 شهرک و ناحیه صنعتی در خراسان جنوبی هیچ قراردادی منعقد نشده است.

یزدانی با بیان اینکه در این جلسه با کمک 2 میلیارد تومانی برای راه‌اندازی  تصفیه خانه پساب کارخانه‌های بیرجند که 3.5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد موافقت می‌کنیم افزود: در 47 درصد از شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان جنوبی هیچ افزایش قیمت نداشته و تنها در 53 درصد از شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان کمتر از نرخ تورم افزایش داشته‌ایم.

وی بیان کرد: در خراسان جنوبی 22 واحد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی توسط بانک‌ها تملک شده که از این تعداد 20 واحد غیر فعال و دو واحد فعال است و این تعداد 2 درصد واحدهای تملک شده در کشور است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «8600 طرح صنعتی تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات