رتبه 106 ایران در حوزه رونق‌اقتصادی از بین 129 کشور

به گزارش مشرق، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در جلسه علنی امروز (سه شنبه، 18 خرداد ماه) ضمن تبریک ماه مبارک رمضان در خصوص  شاخص‌های اقتصادی موجود در کشور اظهار داشت: در فضای کسب و  کار از بین 189 کشور ایران رتبه 118 را به خود اختصاص داده است. حدود سه سال پیش که دولت یازدهم کار را آغاز کرد رتبه ایران 150 بود اما با تلاشی که در دولت فعلی صورت گرفت رتبه کشورمان کمی بهبود پیدا کرد.

وی افزود: در حوزه رقابت‌پذیری جهانی بین 144 کشور ایران رتبه 74 را به خود اختصاص داده است که در این باره در حوزه بخش صنعتی شرایطمان کمی بهتر است  و رتبه 67 را داریم. در زمینه رونق اقتصادی از بین 127 کشور دنیا رتبه 106 را به خود اختصاص داده‌ایم که این موضوع نشان دهنده وجود نقایصی در مسئله رونق است.

وزیر صنعت با بیان مشکلات حوزه قانونگذاری اظهار داشت: در خصوص آزادی اقتصادی باید بگویم که متأسفانه بدترین رتبه را داریم و از بین 186 کشور دنیا رتبه 181 را به خود اختصاص داده‌ایم و این به معنای وجود مقررات دست و پاگیر در کشور است. مقررات به اندازه‌ای زیاد است که فعالان اقتصادی توانایی عملکرد آزادانه را ندارند. در این باره از مجلس انتظار داریم با جدیت وضع را بهبود ببخشد.

نعمت‌زاده گفت: در حوزه توسعه نیروی انسانی خوشبختانه بین 188 کشور رتبه 69 را دارا هستیم که این موضوع نشان دهنده این است که نیروی انسانی در ایران به لحاظ تحصیلات، اطلاعات و مهارت‌ها شرایط خوبی دارد.

وی در خصوص رشد اقتصادی کشور اظهار داشت: شاخص‌ها تا سال 90 مثبت بوده است اما متأسفانه در سال‌های 91 و 92 این شاخص‌ها به شدت منفی شده است و در سال 93 نیز کل کشور تنها به سه درصد رشد رسید که این عدد در گروه صنعت و  معدن 5 درصد بود. در سال 94 نیز این روند کاهش پیدا کرد اما به دلیل منتشر نشدن آمار از بانک مرکزی توانایی ارائه عدد دقیقی را نداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مورد رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به قیمت ثابت که یکی از شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری به اندازه کافی انجام می‌گیرد یا خیر، باید بگویم که متأسفانه از سال 90 شاهد کاهش سرمایه‌گذاری‌ها بودیم که این عدد در بخش صنعت و معدن در سال 91، 41 درصد رشد منفی داشته است شرایط مذکور به این معنا است که نه تنها سرمایه‌گذاری نداشتیم بلکه سرمایه‌های مستهلک شده نیز جایگزین نشده‌اند. در سال2 9 نیز 10 درصد رشد منفی را در این حوزه تجربه کرده‌ایم و در سال 93 با تلاش‌های صورت گرفته این رشد به 8.1 درصد رسید در حالی که ما معتقدیم این عدد باید به 20 تا 25 درصد برسد.


این خبر در حال تکمیل است...

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رتبه 106 ایران در حوزه رونق‌اقتصادی از بین 129 کشور» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات