نعمت‌زاده:ایران بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی است

وزیر صنعت از ایران به عنوان بزرگترین کشور اقتصادی جهان بیرون از سازمان تجارت جهانی یاد کرد و گفت: علت بیرون ماندن ما از این سازمان نه فنی بلکه سیاسی است. به گزارش نامه نیوز، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت‌،‌معدن و تجارت امروز سه‌شنبه 18 خرداد در صحن علنی مجلس در گزارشی از وضعیت صنعت کشور و نیز عملکرد وزارتخانه متبوعش در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: ما در سال 94، چشم‌انداز جدیدی را بر مبنای اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت تعریف کردیم که مبنای آن را نیز بحث صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیشران اقتصاد کشور قرار دادیم.

وی با یادآوری تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در این مقوله خاطرنشان کرد: صنعت باید رقابت‌پذیر در بازارهای بین‌المللی، بالنده و در تراز کشورهای نوظهور در حوزه صنعت باشد.

نعمت‌زاده با اشاره به علاقه وزارت صنعت‌،معدن و تجارت در جهت اینکه در زمره کشورهای صنعتی دربیاییم گفت: متاسفانه با توجه به شاخص‌هایی که در جهان تعریف شده، شدنی نیست به عنوان مثال درباره صنایع نوظهور صنعتی باید حداقل درآمد سرانه‌مان به 10 هزار دلار برسد که الان نصف این است و نیز باید سهم ارزش افزوده صنعت‌مان در کل ارزش افزوده جهان به 0.5 درصد برسد که الان 0.3 درصد است و اینها موانعی است که باید در این 10 سال حرکت کنیم تا برای اهدافی که مقام معظم رهبری برای برنامه 5 ساله تعیین کردند برسیم.

وی از تبیین اهداف کمی برای انتهای برنامه سال 96 و انتهای برنامه ششم و انتهای برنامه هفتم که همان انتهای چشم‌انداز می‌شود توسط وزارت صنعت سخن گفت و اظهار داشت: با عنوان مثال سهم بخش صنعت،‌معدن و تجارت در تولید ناخالص ملی 32 درصد است که می‌خواهیم آن را به 35 درصد برسانیم.

وزیر صنعت،‌معدن و تجارت گفت: در زمینه افزایش ظرفیت واحدهای صنعتی در زمینه فولاد ظرفیت ما اکنون 24 درصد است که می‌خواهیم آن را به 55 درصد برسانیم و در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه از 24 سیاستی که مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی مطرح کردند 9 مورد آن مستقیما به وزارت صنعت مربوط می‌شود بیان داشت: بخشی از این سیاست‌ها مربوط به اختصاص منابع کارآفرینی و مشارکت آحاد جامعه است و توسعه سیاست‌های دانش‌بنیان، محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد، استفاده از هدفمندسازی یارانه‌ها جهت افزایش تولید، اشتغال و کمک به ایجاد تعادل اجتماعی یعنی درآمد ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها باید به این بخش‌ها اختصاص داده شود در حالی که در سال‌های گذشته این درآمد همه به یارانه‌ نقدی اختصاص یافت.

نعمت‌زاده با یادآوری نامه تاریخی مقام معظم رهبری در سال 74 به رئیس جمهور وقت گفت: بر مبنای این نامه افق توسعه کشور باید بر مبنای صادرات غیرنفتی باشد و به نظر ما یکی از مهمترین بخش سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم همین رویکرد توسعه صادرات غیرنفتی است که کمک شما نمایندگان را لازم دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره کارهایی که وزارت صنعت،‌معدن و تجارت باید در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام دهد تصریح کرد: مشارکت و همکاری با مراکز عملی کشور به منظور توسعه توانمندسازی نیروی انسانی و حمایت از بخش خصوصی و پشتیبانی از توسعه کسب و کارهای کوچک با اولویت از صنایع پیشرفته بخشی از این برنامه‌ها است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با اشاره به اینکه در کشور ما کل مبالغ اختصاص داده شده به تحقیق و پژوهش به بخش‌های دولتی واگذار می‌شود گفت: البته این مبلغ بسیار ناچیز است که باید کمک شود تا  اضافه شود.

وی با اشاره به تلاش‌های وزارت صنعت،‌معدن و تجارت جهت رفع موانع صادرات از کشور اظهار داشت: از سال 89 پرداخت مشوق برای صادرات متوقف بود که امسال برای اولین‌بار توانستیم آن را به تصویب برسانیم هرچند که منابع آن بسیار محدود است.

نعمت‌زاده گفت: در دنیا تجربه شده است که به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری خارجی 2 واحد اشتغال ایجاد می‌شود؛ در همین مدت کوتاه سرمایه‌گذارانی که آمده‌اند برای سرمایه‌گذاری می‌گویند می‌خواهیم 90 درصد محصول را صادر کنیم که بسیار به اشتغال کمک می‌کند.

وی از ایران به عنوان بزرگترین کشور اقتصادی جهان بیرون از WTO یاد کرد و بیان داشت: علت بیرون ماندن ما از سازمان تجارت جهانی نه فنی بلکه سیاسی است.


[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نعمت‌زاده:ایران بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات