پایه‌گذاری علم ژنتیک در ایران +عکسبه گزارش جهان به نقل از تسنیم، پروفسور محمدعلی مولوی، پدر علم ژنتیک ایران به علت سرطان پانکراس روز پنجشنبه هفته گذشته در بیمارستان امام رضا(ع) بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت که به‌ دلیل پیشرفت سرطان در سن 95 سالگی درگذشت.

محمدعلی مولوی در سال 1300 شمسی در شهر تبریز متولد شد و پس از گذراندن دوره عمومی در دانشکده پزشکی برای مدت چهار سال عازم پاریس شد و به عنوان دستیار خارجی این مدت را در بیمارستان کودکان پاریس در بخش پروفسور لامی، استاد کودکان و ژنتیک گذراند.

وی در سال 1332 و پس از بازگشت به ایران در کادر هیئت علمی دانشگاه تهران قرار گرفت و پس از آن به مدت 30 سال علم ژنتیک را تدریس کرد که راه‌اندازی سه مرکز ژنتیک در ایران و در بیمارستان اکبرآبادی، دانشکده توانبخشی و بهزیستی از جمله خدمات وی است.


 
همسر پروفسور مولوی در مورد شخصیت علمی همسر خود گفت: پروفسور مولوی تألیفات بسیاری در زمینه علم ژنتیک به جامعه پزشکی ارائه کرده که ثبت بیش از 500 مقاله علمی و تحقیقاتی در معتبرترین ژورنال‌های داخلی و خارجی تصدیق این ادعا است.

پروانه پور‌قاضی با اشاره به ویژگی‌های برجسته اخلاقی و رفتاری پروفسور مولوی افزود: پروفسور مولوی با وجود اینکه خود فرزندی نداشت همواره به کودکان و افراد مستمندی که می‌شناخت کمک می‌کرد و کمک‌های خیرخواهانه زیادی را در طول عمر 95 ساله خود انجام داد.

وی با اشاره به علاقه پروفسور مولوی به ایران خاطرنشان کرد: همسرم با وجود سکونت در آمریکا، پس از تکمیل مدارج علمی و بنا به وصیت پدر و علاقه‌ای که برای خدمت به هموطنان داشت، به ایران بازگشت و تا پایان عمر در جهت ارتقای علم ژنتیک در کشور تلاش کرد.

پروفسور مولوی در سال 1962 از طرف سازمان بهداشت جهانی برای تکمیل دوران ژنتیک، به دانمارک رفت و در سال 1964 نیز از طرف WHO (سازمان بهداشت جهانی) برای گذراندن دوره  یک ماه عازم آمریکا شد که در سال 1336 از طرف این سازمان به عنوان کارشناس ژنتیک شناخته شد.

یک متخصص ژنتیک پزشکی در مورد شخصیت علمی پروفسور مولوی بیان کرد: وی جزو نخستین افرادی بود که در ایران در پژوهش علم ژنتیک وارد شد و پژوهش‌های موثر و تأثیرگذاری در این حوزه ارائه کرد.

رضا علی‌بخشی با بیان اینکه پروفسور مولوی جزو پایه‌گذاران علم ژنتیک در ایران بود افزود: در سال‌های پایانی عمر وی و در زمان سکونت در کرمانشاه، دانشگاه علوم پزشکی از تجربیات علمی وی استفاده‌های زیادی برده است.

علی بخشی با اشاره به جایگاه علمی برجسته پروفسور مولوی در کشور بیان کرد: در کنار فعالیت‌های علمی برجسته‌ پروفسور مولوی از نظر اخلاقی و ویژگی‌های شخصیتی برای شاگردان و اطرافیان الگو بود.

وی نقش پروفسور مولوی را به عنوان شخصی که پایه علم ژنتیک را در کشور بنا نهاده بی‌بدیل دانست و گفت: پروفسور مولوی جزو پیشتازان در رشته ژنتیک بود و تحقیقات بسیاری نیز در خارج از کشور انجام داد.

این متخصص علم ژنتیک پزشکی در کرمانشاه افزود: با توجه به جایگاهی که پروفسور مولوی در پایه‌گذاری علم ژنتیک داشت در اواخر عمر خیلی از وجود وی در علم ژنتیک استفاده نشد.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پایه‌گذاری علم ژنتیک در ایران +عکس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات