ضرورت معرفی جاذبه های گردشگری بروجرد

در ادامه این مطلب آمده است: امروزه گردشگری در سطح جهان تبدیل به یک صنعت شده است ولی به رغم شعارها در زمینه توسعه صنعت گردشگری در این سال ها، اقدامات چندانی برای توسعه زیرساخت های گردشگری در کشور ما صورت نگرفته است.
امروزه بسیاری از کشورهای دنیا اقتصاد خود را متکی به گردشگری نموده اند و یا برخی از کشورها در کنار صنایع پیشرو خود صنعت گردشگری را به عنوان جایگزین و برای فرار از اقتصاد تک محصولی ارتقا داده و حفظ کرده اند چراکه این صنعت دارای مزیت های فراوان اقتصادی است.
توسعه گردشگری و صنایع دستی یکی از اصلی ترین راه های رشد اقتصادی و اعتلای فرهنگی است.
سازمان تجارت جهانی در یکی از گزارش های رسمی خود با اشاره به این موضوع پیش بینی کرده است تا سال 2020 میلادی حدود 50 درصد استغال کشورهای در حال توسعه از طریق صنعت گردشگری تامین خواهد شد.
مزیت های این صنعت در مقایسه با سایر مشاغل و صنایع، اقبال دولت ها و بخش خصوصی را به خود معطوف کرده است که از جمله آن می توان به کارآفرینی و اشتغال سریع و در عین حال درآمد پایدار و پر سود اشاره کرد.
میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای حوزه گردشگری و صنایع دستی در مقایسه با درآمد آن اندک و ناچیز است.
صنایع دستی، هنری بومی، مستقل، اصیل، پرجاذبه و سازگار با خلق و خوی هر منطقه است و گردشگری در کنار آن باعث خلق ثروت اقتصادی و تعمیق پایه های فرهنگی به واسطه آثار به جای مانده از نیاکان می شود و این دو رابطه مستقیم با یکدیگر دارند.
به هر میزان که گردشگری در یک منطقه توسعه یابد و گردشگر وارد یک منطقه شود به همان میزان بازار حمل و نقل و اسکان و مود غذایی و صنایع دستی آن منطقه رونق پیدا می کند.
شهرستان بروجرد همچون سایر مناطق کشور از جاذبه های گردشگری متنوع اعم از آثار تاریخی و طبیعی بی بدیل برخوردار است که شناساندن و معرفی این ابنیه ها، روستاها و گردشگاه ها به اقشار مختلف جامعه از مسائل مهمی است که در برخی مواقع از آن غفلت شده است و این مغفول ماندن مانعی برای توسعه این شهرستان می باشد.
در گذشته کمتر به این حوزه توجه شده است و اکنون که بارقه های امیدی از این رهگذر در شهر در حال شکل گرفتن است لازم است که نگاهی فراگیر، اجرایی و دلسوزانه و دائمی به رشد این صنعت در شهرستان در سطوح مختلف مدیریت شهری داشته باشیم.
بر این اساس، بروجرد به علت توانمندی های محیطی و تاریخی - فرهنگی دارای قابلیت گردشگری بسیار بالایی است که با برنامه ریزی اصولی و مناسب و شناسایی مزیت ها و محدودیت های گردشگری آن می توان زمینه را برای دستیابی به توسعه و پایداری گردشگری فراهم آورد.
منزل آیت الله العظمی بروجردی(رض) مرجع شیعیان جهان، سراب کرتول بروجرد، تکیه موثقی، دبیرستان امام خمینی(ره)، پل قلعه حاتم، قلعه آقبلاغ، باغ پرندگان، تکیه تاریخی دیده ور، خانه افتخارالاسلام، موزه بروجرد، تپه باستانی چغا، منطقه ونایی، کپرگه، تالار بیشه دالان، امامزاده های بروجرد و بسیاری از اماکن دیگر می توانند گردشگران داخلی یا خارجی را با هر سلیقه ای به سمت این سرزمین راهی نمایند.
در کنار این آثار و اماکن وجود سابقه شهرستان در تولید انواع صنایع دستی نیز مکمل گردشگری است.
حضور گردشگر داخلی و خارجی در شهرستان در صورتیکه برای آن برنامه ریزی صورت گرفته باشد و از طریق شرکت های گردشگری هماهنگ شده باشد، بخشی از تامین ثروت را محقق می سازد و یک بخش دیگر بایستی در ارائه محصولات سنتی و صنایع دستی تولیدی شهرستان کامل گردد.
همچنین تولید صنایع دستی، هم درآمد خانواده شهری و روستایی تولید کننده را افزایش می دهد و هم رونق کسب و کار تجاری را موجب می شود.
حوزه سومی که از مزیت های نسبی شهرستان است و بایستی در چرخه توسعه گردشگری به حرکت درآید و موجب تقویت اقتصاد خانواده و اقتصاد شهر شود، محصولات غذایی اعم از باغی، زراعی، دامی و فرآورده های آن است.
اقلیم جغرافیایی شهرستان بروجرد به واسطه وجود منابع غنی خاک و شرایط آب و هوایی بستر کشت و تولید بسیاری از محصولات را فراهم می کند.
تعدد و تنوع این محصولات و مشتقات آن همچون سیب بروجرد فرصتی گرانبها را پیش روی توسعه شهرستان ترسیم نموده است و در صورتی که حرکت به سمت توسعه گردشگری باشد، بازر عرضه محصولات زراعی، باغی، دامی و فرآورده های آن از حوزه محدود شهرستان فراتر رفته و به سبب سود بیشتر، درآمد پایدارتری برای خانواده تامین خواهد کرد.
اهمیت این بخش آنجا مضاعف می شود که امروزه علم تغذیه جهت گیری علمی و عملی خود را به سمت استفاده از محصولات ارگانیک و سنتی تغییر داده است.
به دلیل شیوع انواع بیماری هایی که محصول تغذیه نامناسب و صنعتی است، خانوارها به ویژه شهرنشینان تمایل به استفاده از این نوع محصولات در سبد تغذیه خانوار خود دارند.
در حوزه محصولات غذایی مورد اشاره و صنایع دستی برندسازی محصولات با عناوینی پرجاذبه و انحصاری برای شهرستان و همچنین تبلیغات، بازاریابی و بازار رسانی محصولات ضرورت دیگری است که در رونق اقتصادی و جذب خریدار نقش مهمی را ایفا می کند که پرداختن به آن به دلیل اهمیت و ضرورت مجالی اختصاصی می خواهد.
شهرستان بروجرد ظرفیت های گردشگری فراوانی دارد ولی هنوز هیچ حرکت موثری در زمینه استفاده از این ظرفیت ها صورت نگرفته است و جاذبه های زیادی در بروجرد هنوز ناشناخته مانده اند به عنوان مثال همه می دانیم که تخت جمشید در استان فارس و چهل ستون و عالی قاپو در اصفهان می باشند ولی کمتر کسی در کشور می داند که مسجد جامع بروجرد با قدمت 1200 سال، قدیمی ترین بنای تاریخی موجود در شهر بروجرد است و نیز نخستین مسجد ساخته شده پس از اسلام در نواحی غربی ایران به حساب می آید و یا اینکه بافت معماری قدیم بروجرد که آخرین بار در دوران قاجاریه ساماندهی شده بسیار زیبا بوده و نمونه هایی از آن باقی است.
مطالبی که به آنها اشاره شد فرصت ها و ظرفیت های بالقوه ای است که توجه علمی و بنیادی به آنها می تواند در کنار سایر خدمات و صنایع به توسعه اقتصادی منطقه منجر شود و دنیای امروز به اهمیت آن واقف شده و به آن سمت در حرکت است و هر میزان بی توجهی به آنها در منطقه ای، محروم نمودن اقتصاد آن منطقه از این صنعت پردرآمد و به روز دنیاست و از سوی دیگر هر میزان نگاه به این بخش غیرعلمی و شعاری باشد به همان نسبت عقب ماندگی نسبت به رقبای داخلی و خارجی را موجب می شود.
چرا به رغم اینکه یکی از ظرفیت های بالقوه شهرستان بروجرد بحث گردشگری است ولی اقدام در خوری برای برجسته سازی جاذبه های گردشگری این شهرستان صورت نگرفته است؟
شهرستان بروجرد این قابلیت را دارد که به یکی از قطب های گردشگری و مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی تبدیل گردد و دورنمای این مهم در سایه همت، مشارکت، همدلی و تلاش همه مردم و مسئولان بسیار روشن و امید بخش است.
3022

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت معرفی جاذبه های گردشگری بروجرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات