ضرورت احیای اذان حلقومی در ماه رمضان

بر همین اساس معماری مساجد در نزد ایرانیان به گونه ای ساخته می شد که هر کس در بالای گلدسته می ایستاد ،صدای موذن را تا
چندین خانه آن طرف تر از مسجد می شنید.
حتی در مساجد، گنبدها به گونه ای طراحی می شد که صدای موذن هنگام اقامه اذان به صورت متکثر یا 'اکو' برای نمازگزاران پخش و منتشر می شد.
موذن ها و قاریان و دعاخوانان از بهترین حنجره ها با تنالیته زیر و بم
صوتی برخوردار بودند و ملودی های برگرفته در تلاوت ها با تارهای حنجره موذن ها دل نشین تر بود.
چاووش خوانان با صدای خود در دستگاه شور یا همایون به سحری خوانی اقدام می کردند و موذن ها در گوشه بیات ترک یا بیات کرد ،اذان اقامه می کردند که نمونه ای از این گوشه را مرحوم موذن زاده اردبیلی
از خود به یادگار گذاشته است.
برخی از چاووش خوانان در سحرگاه روزهای رمضان،چونان صوراسرافیل با دهل نوازی آمدن بهار ماه های خدا و بهار قرآن (رمضان) را نوید می دادند و مردم را برای بیدار شدن در سحرگاهان رمضان آگاه می کردند.
این سنت دیرین اکنون فراموش شده است و اعلام سحر از سوی رادیو و تلویزیون جای چاووش خوانان را گرفته است و مردان و زنان در سحرگاهان،با بانگ اذان مساجد که بیشتر صدای بازبخش رادیو است
برای قامت روزه داری و اقامه نماز، قیام می کنند.
بیش از این که بلندگو در مساجد باب شود، برخی از مردم با کوبیدن برطبل، نواختن بوق، زدن درب خانه مردم و به صدا درآوردن جرس ها آمدن سحرگاه رمضان را نوید می دادند.
این افراد که از آنها درکتاب ˈطهران قدیم ˈ نیز نام برده شده، برای بیدار کردن مردم در سحرگاه رمضان به دیوارهای خانه ها نیز با ضرباتی آرام می کوبیدند و مردم را آگاه می کردند و مردم از کار این افراد خشنود بودند.
چاووش خوانان همچنین مردم را برای رفتن به زیارت اماکن مقدس و متبرکه با خواندن آیاتی از قرآن و شعر نوید می دادند.
درگذشته مردم در بیشتر کشورهای اسلامی به واسطه ˈبیدار باش سحر گاهیˈ که توسط عده ای از نقالان و نوازندگان سازهای بومی نواخته می شد، خود را برای آغاز ماه مبارک رمضان آماده می کردند.
در نخستین سحرگاه ماه مبارک رمضان مردم از شب تا ظهر بیدار می ماندند و با برگزاری آیین های معنوی و تطهیر و پوشیدن لباس نو و رنگین، به استقبال ماه مبارک رمضان می رفتند و روز نخستین ماه رمضان کسب و کار تعطیل بود و قاریان و چاووش خوانان و موذنها در روز
نخست ماه رمضان جامه سپید می پوشیدند و قرائت ادعیه می کردند.
چاووش خوانان و بیدارباشگوهای ماه رمضان، افرادی متدین و مومن بودند و از بین افراد صالح ضمیر و مسجدنشین که دارای صدای خوش الحانی بودند، انتخاب می شدند و در آخرین سحرگاه ماه مبارک رمضان نیز مردم به آنها عیدی و فطریه پرداخت می کردند.
موذن های شیعه به دلیل تقارن بین صدای زیر و بم در اقامه اذان حلقومی،قبل از سحر پیش از اذان آب جوش می خوردند تا صدای آنها هنگام ادای کلمات دارای خش صوتی نشود.
اذان حلقومی کم کم به واسطه برنامه های زنده یا ضبط شده استدیوی رو به فراموشی نهاد و مانند چاووش خوانی ،اذان حلقومی تنها پیش از اقامه نمازهای پنجگانه ادا شد.
موذن ها برای اقامه اذان حلقومی باید در نرد پیرموذن ها یا کسانی که با صدای صوت آشنا بودند،مانند تعزیه خوانها ،باید آموزش می دیدند و
هر کسی اجازه پله نشینی و طنین انداز کردن صدای اذان را نداشت.
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد، بر ترویج اذان حلقومی و زنده در سطح شهرها و روستاها تاکید کرد و گفت:اذان به عنوان یک امر به معروف است و باید به صورت زنده و حلقومی در همه نقاط طنین انداز شود.
حجت الاسلام و المسلمین محمد علی نکونام معتقد است:اذان زنده و حلقومی باید جایگزین اذان ضبط شده شود و موذن ها در مساجد اذان را به صورت زنده و حلقومی برای نمازگزاران اقامه کنند.
یکی از محقق حوزه روانشناسی و فقه و حقوق اسلامی می گوید:در دوران تاریخ اسلامی ،موذن ها از جایگاه والایی در بین روزه داران برخوردار بودند و صدای موذن ها از روانشناختی بر روی نمازگزاران اثر مطلوب داشت.
محمد عباسی در گفت وگو با ایرنا افزود:اذان به معنای آگاهی بخشی و آگاهی دادن است و این آگاهی بخشی وقتی با صدای خوش همراه است ،بیشترین اثرگذاری را دارد.
به گفته وی،در ایران بیشتر موذن ها اذان را در آواز بیات ترک در گوشه روح‌الارواح خوانده اند و حلقومی و زنده بودن این نوع از اذان برای شنوده
اثر بهتری نبست به اذان های ضبط شده دارد.
وی می گوید:پیشنهاد می شود اذان در اکثر مواقع به ویژه در ماه مبارک رمضان به صورت مستقیم و زنده در مساجد پخش شود.
به گزارش ایرنا،اکنون با حلول ماه مبارک رمضان ترویج سنت اذان حلقومی و سحر خوانی و چاووشی می تواند ،رویکرد جامعه شناسی
آواز ایرانی نیز در بین شنودگان تقویت کند.
گزارش از محمود رئیسی
2097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضرورت احیای اذان حلقومی در ماه رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات