همکاری همه قوا زمینه مهار آسیب های اجتماعی/نگاه اجتماعی-فرهنگی

فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی به موضوع آسیب های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد و بزهکاری پرداخت و در یادداشت هایی این موضوع مهم اجتماعی را مورد واکاوی قرار داد. آغاز ماه رمضان و اهمیت توجه به پرورش روح در کنار سلامت جسم مساله دیگری است که روزنامه ها آن را مورد توجه قرار دادند و محیط زیست و لزوم مهار این زیستگاه از تخریب از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.
گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح سه شنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

**آسیب های اجتماعی، پیامدها و راهکارها
آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق و بیکاری از جمله آسیب های اجتماعی به شمار می رود که همواره دغدغه اصلی مسوولان بوده و توجه متولیان این امر را به خود جلب کرده است. این امر باعث شد که روزنامه های امروز از اهمیت آن غافل نشده و در گزارش هایی به این موضوع بپردازند.
روزنامه «اعتماد» در مطلبی با عنوان «پنج‌گانه‌شوم اجتماعی»، نوشت: در نخستین جلسه شورای اجتماعی کشور در سال ٩٥ درباره نتیجه اقدامات صورت گرفته برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، اعلام شد که حاشیه‌نشینی، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی و اجتماعی، بیکاری و فقر همچنان در صدر فهرست اولویت‌های قابل‌پیگیری آسیب های اجتماعی قرار دارند.
در این نوشتار برپایه آمارهایی که از طرف عبدالرضا رحمانی فضلی ارایه شد، بیکاری، حاشیه نشینی، طلاق، اعتیاد و بزهکاری پنج آسیب اجتماعی محسوب می شوند که به مرز بحران رسیده و نیازمند توجه بیشتر هستند.
این روزنامه همچنین در یادداشتی با درج عنوان «حال جامعه خوب نیست»، آورد: مساله آسیب‌های اجتماعی همیشه مساله‌ای حساسیت‌برانگیز بوده است. تا زمانی که تنها با تحلیل‌های امنیتی، مهندسی اجتماعی و روانشناسی بخواهیم با آسیب‌های اجتماعی مواجه شویم، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.
این روزنامه در ادامه می نویسد: باید برای آسیب‌های اجتماعی راه‌حل‌های اجتماعی پیدا کنیم و به راهکارهای حقوقی، قضایی و روانشناسی به عنوان راهکارهای ثانویه بنگریم. اگر اقدامات ما از پشتیبانی بینش عمیق جامعه‌شناسی برخوردار شود می‌توانیم به موفقیت امیدوار باشیم.
روزنامه «آرمان» در سرمقاله ای با انتشار عنوان «مسئولیت مجلس دهم مقابل آسیب‌های اجتماعی‏» نوشت: یکی از دغدغه‌ها و موضوعات اصلی مجلس دهم جایگاه سلامت اجتماعی از منظر آسیب‌های اجتماعی است، چرا که این موضوع آثار تخریبی فراوانی بر جامعه دارد و باید از رویکردهای سیاسی امنیتی به آسیب‌های اجتماعی پرهیز شود.
در ادامه این سرمقاله می خوانیم: انتظار ما درحوزه آسیب‌های اجتماعی در مجلس شوارای اسلامی این است که مجلس در مقابل وضعیت بحرانی مشکلات اجتماعی سیاست سکوت را در پیش نگیرد و نقش خود را در نظارت بر قوانین و سیاست‌های مرتبط با این موضوع تقویت کند.
روزنامه ابتکار در مطلبی با عنوان «شیوع حاشیه نشینی به علت تقسیم ناعادلانه بودجه و ثروت» با اشاره به سخنان عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس آورد: رفع حاشیه نشینی باید دغدغه جدی دولت باشد زیرا آسیب های اجتماعی ناشی از آن در آینده ای نه چندان دور به کل جامعه و کشور سرایت می کند. متاسفانه حاشیه ها به زیستگاه آسیب های اجتماعی تبدیل و حاشیه های امنی را برای سوداگران مرگ و مافیای مواد مخدر فراهم کرده اند.
در ادامه این نوشته سوء مدیریت، تقسیم ناعادلانه بودجه و ثروت در نقاط مختلف استان ها و شهرستان های مختلف و عدم توزیع نامناسب امکانات رفاهی و بهداشتی در روستاها و شهرهای کمتر توسعه یافته از عوامل شیوع حاشیه نشینی عنوان شده است.

**رمضان، ماه ضیافت الهی
آغاز ماه پربرکت رمضان و فضیلت های آن موضوع دیگری بود که شماری از روزنامه های امروز به آن پرداختند.
روزنامه اطلاعات با انتشار یادداشتی با عنوان «مختصری درباره فواید و فضائل ماه مبارک رمضان» نوشت: امروزه در علم پزشکی و از نظر بهداشت و تندرستی نیز در جای خود ثابت شده است که روزه داری تأثیرهای فراوانی بر آرامش روح و روان و سلامت جسم و بدن دارد که دفع چربی‌های مزاحم، تنظیم فشار و قند خون، نمونه آن است.
روزنامه خراسان در یادداشتی با عنوان «بهار بندگی» آورد: امسال هنوز بهار طبیعت، دامن برنچیده، بهار قرآن از راه رسید تا بهار در بهار شود و در این مبارک هنگامه هستی، تمامی پنجره های آسمان به روی زمین گشوده و سبد سبد نور و گل اشتیاق روانه جان آدمیان شود.
در ادامه این یادداشت آمده است: رمضان گرانسنگ ترین و بی بدیل ترین فرصت است برای بیداری و بیدار شدن، برای خلوت کردن با «خود»، با «وجدان و فطرت خود» و خلوت با «خدای عالمیان».
روزنامه قدس در یادداشتی با عنوان «آموزش و تربیت؛ فلسفه ماه مبارک رمضان» می نویسد: نکته مهم و قابل توجهی که همه باید در جمع بندی جهاد اکبر داشته باشند، این است که نباید تصور کنند که اعمالی که در ماه مبارک رمضان انجام دادند، اختصاص به این ماه دارد.
نگارنده این نوشتار در ادامه آورد: در اعمالی که انسان در طول ماه مبارک رمضان انجام می‌دهد، باید در طول سال ادامه داشته باشد، خداوند سبحان که یکی از صفاتش ربوبیت است و بندگان را تربیت کرده و پرورش می‌دهد؛ انسان را در ماه مبارک رمضان آموزش و پرورش می‌دهد که انسان باید از این آموزش و تربیت برای طول سال استفاده کند.
روزنامه ایران با انتشار یادداشتی با عنوان «ماه رمضان مجال زدودن کدورت‌ها» نوشت: معنویت رکن ایمان است وماه مبارک رمضان خاستگاه این نیاز بشری. مناسک این ماه مبارک به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌ است که زمینه‌های کسب فضیلت و ملکات اخلاقی و معنوی در دسترس باشد واین ماه پر برکت فرصتی برای تمرین نوعدوستی و همدردی با مردم عادی است.
در ادامه این یادداشت آمده است: ایمان معنوی دل‌ها را به دوستی و محبت نسبت به همنوع و احساس برادری هدایت می‌کند و ماه مبارک رمضان بهار رشد و شکوفایی حس دوستی و برادری آحاد جامعه با یکدیگر است.

**محیط زیست و بایسته های بهبود آن
اهمیت مقوله محیط زیست و لزوم توجه به مهار آسیب های این بخش در کشور سبب شد تا روزنامه های امروز شماری از مطلب ها و گزارش های خود را به این موضوع اختصاص دهند.
روزنامه جام جم در گزارشی با عنوان «کانون بحران محیط زیست این3نقطه» نوشت: در هفته‌ای به سر می‌بریم که به احترام طبیعت، هفته محیط زیست نام‌ گرفته است؛ طبیعتی که در دو قرن اخیر چنان مقهور فناوری افسارگسیخته بشر شده که هر چه هم دست و پا بزند و بر خود بلرزد بعید است کاری از پیش ببرد. مگر آن‌که همین بشر طماع سر عقل آید و برای طبیعتی که مرگش در پیش است دست به کاری بزند.
در ادامه این گزارش پدیده گرد و غبار در استان خوزستان، فرونشست حیرت انگیز و رکوردآور زمین در استان فارس و خاموش شدن دریاچه ارومیه 3 اولویت نخست وکانون بحران مسایل زیست محیطی ایران عنوان شده است.
همچنین روزنامه آرمان با انتشار عنوان «ساخت‌وساز از جان مردم مهم‌تر است!» در گفت وگویی با اسماعیل کهرم آورد: جنگل و درختان آن اصلی ترین نشانه های حیات روی کره زمین هستند، اما در کشور ما تا 40 سال دیگر این نشانه های حیات از بین می روند و این هشدار بزرگی است.
در ادامه این گفت و گو آمده است: باید در نظر داشت جنگل و مرتع اقلیمی است که به شکل طبیعی در اثر شرایط آب و هوایی و محیطی مناسب و طی سالیان سال ایجاد می شود و اگر این اقالیم مهم که تعدادشان هم در کشور ما زیاد نیست از بین بروند دیگر نمی توان به روش مصنوعی آن را دوباره ایجاد کرد.
روزنامه قانون با انتشار گفت وگویی با مه لقا ملاح درباره مشکلات زیست بوم با درج عنوان «اشک و آه در سو گ طبیعت ایران» می نویسد: هر سال که می گذرد مشکل آب در ایران بزرگ تر می شود وخدا می داند این مشکل قرار است تا کجا پیش برود. کوه های ایران رانش دارند و به همین علت نباید سدهای بزرگ در ایران ساخته شود، اما این اتفاق رخ داده است.
روزنامه قدس با انتشار عنوان ««محیط زیست» گرفتار گفتاردرمانی شده است» در گزارشی انتقاد کارشناسان را در هفته حفاظت از محیط زیست بازتاب داد و نوشت: تالاب‌ها ماسه زار شدند، رودخانه‌های دایمی فصلی شدند و رودخانه‌های فصلی خشکیدند. دریاچه ارومیه نمکزار شد، بختگان فراموش شد، جنگل‌هایمان زباله‌دان و دریاهای زیبا به مخازن فاضلاب‌های شهری و کارخانه‌های آلاینده تبدیل شده‌اند. این جملات بخشی از سخنان کامبیز سلیمانی فعال محیط زیست است.
این روزنامه در ادامه به نقل از محمدحسین طرقی عضو سمن حفظ محیط کوهستانی ایران لزوم توجه به تخریب زیست بوم را برجسته کرد و نوشت: نگهداری از تالاب‌ها، سواحل دریاها، احیای رودخانه‌های فصلی، مقابله با ریزگردها، موضوع کارون و حفاظت از آن، برداشت‌های بی‌رویه و تخریب مراتع و جلوگیری از نگاه سودجویانه به محیط زیست به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف توسعه پایدار باید در دستور کار مسؤولان در سال جاری قرار گیرد.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9368**9131

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همکاری همه قوا زمینه مهار آسیب های اجتماعی/نگاه اجتماعی-فرهنگی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات