ایندیپندنت: بزرگترین مانور نظامی ناتو حامل پیامی آشکار به روسیه است

این روزنامه انگلیسی افزود: این مانور بخشی از تلاش ها برای اطمینان دادن به کشورهای شرق اروپا است که اقدامات روسیه در اوکراین آنها را نگران کرده است.
این مانور 10 روزه با اعزام 30 هزار نیرو که با تعداد زیادی خودروی زرهی، هواپیما و کشتی پشتیبانی می شوند، در یکی از کشورهای شرق ناتو برگزار می شود و ممکن است تنش کنونی در روابط بین کرملین و غرب را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.
بزرگترین مانور نظامی ناتو از زمان جنگ سرد که تحت عنوان «آناکوندا 16» برگزار می شود، شامل حملات شبانه بالگردی و اعزام چتربازان آمریکایی به منظور ساخت پل موقت بر روی رودخانه «ویستولا» (طولانی ترین و مهمترین رودخانه لهستان) است.
این رزمایش یک ماه قبل از برگزاری نشست ناتو در ورسا برگزار می شود که قرار است در آن، استقرار نیروهای بیشتر در شرق اروپا تصویب شود.
یکی از نیروهای ارتش آمریکا در اروپا گفت: هدف از مانور آنکاکوندا 16 آموزش، تمرین و ادغام فرماندهی ملی لهستان و ساختارهای نیروها در یک فضای مشترک چند ملیتی است.
حدود 14 هزار نیروی آمریکایی در این مانور حضور دارند و کشورهای غیر عضو ناتو همچون سوئد و فنلاند نیز در آن شرکت دارند.
لهستان سال 1999 و یک دهه پس از فروپاشی نظام کمونیستی تحت حمایت مسکو در شرق اروپا به عضویت ناتو در آمد. ورشو، از منتقدان اقدامات مسکو در اوکراین بوده و بارها از ناتو خواسته است حضورش در لهستان را تقویت کند.
کشورهای عضو ناتو می گویند مانورهایی همچون آناکوندرا 16 و طرح هایی برای اعزام نیروهای بیشتر به منطقه واکنشی دفاعی علیه الحاق کریمه به روسیه و حمایت مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین است.
روسیه در مقابل، ائتلاف ناتو به سرکردگی آمریکا را تهدیدی امنیتی با توجه به سیاست توسعه طلبی آن به شرق قلمداد کرده و هشدار داده است چنین اقدامی را تلافی خواهد کرد.
مقامات ناتو همچنین درباره مانور نظامی روسیه از جمله عملیات هزاران سرباز روسی در اجرای رزمایش هایی بدون هشدار قبلی به کشورهای ائتلاف ناتو ابراز نگرانی کرده اند.
ارتش لهستان اعلام کرده است مانور نظامی دو ساله آناکوندا که برای نخستین بار یک دهه پیش برگزار شد، به منظور حفظ شفافیت از سوی سازمان همکاری و امنیت اروپا (OSCE) ثبت شده است.
تنش در روابط روسیه و ناتو در نتیجه رویارویی چند وقت گذشته نیروهای مسلح آنها تشدید شد. آوریل گذشته (فروردین-اردیبهشت) مقامات آمریکایی پرواز دو هواپیمای جنگی روسی را حمله ای شبیه سازی شده در نزدیکی ناوشکن آمریکا در نزدیکی دریای بالتیک قلمداد کرد.
روسیه در مقابل، آمریکا را به ارعاب از طریق ورود ناوشکن آمریکایی به نزدیکی مرز روسیه در منطقه بالتیک متهم کرد و هشدار داد که در صورت تکرار چنین تحرکاتی در آینده به آن واکنش نشان خواهد داد.
مسکو، بعلاوه واشنگتن را به تلاش برای نابودی زردخانه هسته ای روسیه به دنبال اجرای پروژه استقرار سپر موشکی با هزینه 800 میلیون دلار در رومانی و آغاز طرح مشابهی در لهستان متهم کرده است. واشنگتن مدعی است چنین سپر موشکی نقش اساسی در دفاع از آمریکا و اروپا در مقابل کشورهای به اصطلاح سرکش دارد.
اروپام**9158**1572

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایندیپندنت: بزرگترین مانور نظامی ناتو حامل پیامی آشکار به روسیه است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات