تحقق آشتی ملی نیازمند تصمیمات شجاعانه ابومازن است/ اعراب و ملت ایران امت واحده هستند

ابومرزوق عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد که ماه رمضان فرصتی برای برگزاری نشست با جنبش فتح و پایان دادن به اختلافات و تحقق آشتی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های خبری فلسطین، موسی ابومرزوق طی اظهاراتی از محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواست تا تصمیمات شجاعانه برای پایان دادن به اختلافات و اجرایی کردن توافقات صورت گرفته، اتخاذ نماید.

وی گفت: امروز دیگر بحثی نمانده که ما در نشست های آشتی به آن بپردازیم و همه می دانند که هیچ مانعی بر سر راه آشتی نیست جز اینکه تحقق آشتی نیازمند شجاعت در اتخاذ تصمیمات و مسئولیت پذیری برای اجرای توافقات است که بایستی محمود عباس اتخاذ نماید.

ابومرزوق همچنین تصریح کرد: درباره تمامی مسائل مربوط به آشتی توافق حاصل شده و در خصوص تشکیل دولت نیز هیچ اختلافی نیست بلکه تنها دو مسئله وجود دارد: نخست برنامه دولت؛ موضع ما و موضع گروه های فلسطینی در این باره یکی است و بهتر است که سند وفاق ملی به عنوان برنامه دولت قرار گیرد.

وی افزود: حماس می داند کسی که درخواست کرد برنامه سازمان آزادی بخش فلسطین برنامه دولت باشد، طرف خارجی است و ما به یک تفاهم دست یافتیم و آن احترام به تعهدات سازمان آزادی بخش بدون به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی است.
ابومرزوق سپس اشاره کرد که مسئله دوم مربوط به تشکیل دولت و ترکیب اعضای آن است که آن هم حل شده و مشکلی در این باره وجود ندارد.

اعراب و ایرانیان امت واحده هستند

ابومرزوق در بخش دیگری از اظهاراتش از اعراب خواست تا اختلافات خود را به روش های سیاسی حل نمایند و سلاح خود را بر زمین گذاشته و تمرکز خود را به دشمن مشترک یعنی رژیم اشغالگر معطوف کنند.

وی تاکید کرد که اعراب و ایرانی ها امت واحده هستند، ما و جمهوری اسلامی یک امت با نژاد مختلف هستیم و هیچ کس از ما نمی تواند حقایق جغرافیایی را حل کند بنابر این بهتر است که اختلافات را کنار بگذاریم همچنانکه مسائل اختلافی بین اعراب و ایران به روش مسالمت آمیز حل شدنی است و ما در جنبش حماس این آمادگی را داریم تا نهایت تلاش خود را برای منصرف کردن امت از جنگ با یکدیگر بکار گیریم و امت را برای یاری فلسطین متحد کنیم.

امنیت مصر، امنیت غزه است

ابومرزوق همچنین تاکید کرد که ما معتقدیم امنیت مصر، امنیت غزه است و آن طرفی که بیشترین زیان را از ناآرامی های سینا متحمل می شود، نوار غزه است.

وی افزود: ما برای برقراری امنیت در رفح و بازگشایی گذرگاه رفح تلاش می کنیم و موضع ما در خصوص عدم مداخله در امور داخلی کشورهای عربی ثابت است زیرا ثبات رژیم های عربی به نفع ملت فلسطین است و ما در تمامی پرونده ها از برادران مصری استقبال می کنیم تا به توافقی برسیم.

درهمین رابطه علی برکه نماینده جنبش حماس در لبنان اعلام کرد که رهبران این جنبش دعوتنامه جدیدی از مسئولان مصر برای سفر به قاهره و بررسی پرونده فلسطین و حمایت از تلاش های آشتی دریافت کرده اند.

وی گفت که مصر از گروه های فلسطینی برای بررسی اوضاع فلسطین و پرونده آشتی ملی دعوت بعمل آورده است و هیئت حماس نیز بزودی به قاهره می رود.

برکه همچنین اشاره کرد که بزودی جنبش های فتح و حماس در دوحه پایتخت قطر باهم دیدار می کنند و هدف از این دیدار آنها تکمیل گفت وگوهای مربوط به آشتی ملی فلسطینیان است و ما امیدوار هستیم که موانع بر سر راه آشتی برداشته شده و توافق برای اجرای توافقنامه قبلی قاهره جهت دستیابی به آشتی فراگیر با جنبش فتح صورت گیرد.

انتهای پیام/  

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحقق آشتی ملی نیازمند تصمیمات شجاعانه ابومازن است/ اعراب و ملت ایران امت واحده هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات