صنعت چاپ و اهل قلم وامدار مرتضی نوریانی هستند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه كتاب، نشست «یادی از پدر صنعت چاپ؛ مرتضی نوریانی» عصر روز دوشنبه (۱۷ خردادماه) با حضور مجید غلامی‌جلیسه، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، سیدفرید قاسمی، نویسنده و تاریخ‌نگار حوزه مطبوعات، اسماعیل دمیرچی، نویسنده و پیشکسوت صنعت چاپ، غلامرضا شجاع، مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان و غلامرضا امیرزاده ایرانی، مشاور عالی فرهنگی این تعاونی در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب در تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، سیدفرید قاسمی گفت: زمانی كه تاریخ چاپ را مرور می‌كنیم، فهرستی از افراد تاثیرگذار را می‌توانیم استخراج كنیم. در این آمار، سرآمدانی وجود دارند كه بدون تردید در صدر آنها نام مرتضی نوریانی به چشم می‌خورد. درباره كارنامه، موسسه و شخص ایشان، آثار، مقاله‌ها و كتاب‌های مختلفی نوشته شده است. یك كتاب هم به همت سمیه سادات شفیعی و مجید خسروی و كتاب دیگری به اهتمام اسماعیل دمیرچی نیز منتشر شده است. اگر كتاب خسروی را یك كار پژوهشی بدانیم، كتاب دمیرچی یك كتاب گزارشی است. دمیرچی شاهد عینی بسیاری از رویدادها بوده است.

قاسمی به محتوای كتاب اشاره كرد و گفت: در این كتاب، سندها، گزارش‌ها، خاطرات و نامه‌های استاد دمیرچی و دیگران به نوریانی را می‌بینیم. بنابراین این كتاب یك كار تركیبی است. توقعی كه از كتاب می‌رفت، این بود كه آقای دمیرچی از خاطرات خودش با آقای نوریانی بیشتر صحبت كند اما وقتی كل كتاب را خواندم، تقریباً در سه صفحه این خاطره‌ها نوشته شده‌اند. البته آقای دمیرچی در حال نوشتن كتاب خاطرات خود نیز هست كه امیدوارم به همت خانه كتاب منتشر شود و در آن از خاطرات، خودش در مورد آقای نوریانی بیشتر صحبت كند تا مكمل این كتاب باشد.

این نویسنده، انتشار هر اثری در مورد نوریانی را مغتنم شمرد و گفت: این آثار برگ‌هایی از تاریخ چاپ كشور را در بر خواهند داشت. آقای دمیرچی، همراه، همدم و همكار نوریانی بود. از این رو باید از ایشان سپاسگذار بود كه تكه پاره‌های تاریخ چاپ كشور را نگه داشت و با انتشار آنها، از نابودی‌شان جلوگیری كرد.

وی زندگی اسماعیل دمیرچی را به دو بخش مهم چاپكاری و چاپیاری تقسیم كرد و گفت: دوستانی كه به تاریخ چاپ و نشر آگاهی دارند، می‌دانند كه در این حوه منابع نسبت به حوزه‌های دیگر بسیار اندك است اما آقای دمیرچی توفیق پیدا كرد آثار گران‌سنگی در حوزه چاپ منتشر كند تا فعالیت ارزنده‌ای برای حفظ میراث چاپ انجام داده باشد. بخشی از این كارها با حضور مدیرانی كه فهم كار داشتند، به نتیجه رسید و تعدادی در گیر و دار كارهای اداری به نتیجه نرسید.

این استاد حوزه روزنامه‌نگاری، تصویرهای موجود در این كتاب را به یاد ماندنی توصیف كرد و گفت: این تصاویر بسیار گرانبها هستند و سند محسوب می‌شوند. بنابراین باید به آنها عنایت بیشتری داشت. در مورد نوریانی هرآنچه بگوییم كم گفتیم. سیر زندگی او از بهمن ۱۲۹۰ تا مهر۱۳۷۰ لحظه به لحظه قابل بررسی است. زادگاه نوریانی در تهران و محله عودلاجان بوده است و بزرگانی زیادی در فاصله ۱۲۸۵ تا ۱۳۰۴ در این محله متولد شده‌اند؛ كسانی كه در فرهنگ‌نویسی این كشور، در صنعت چاپ و كتاب نام‌آور شدند. مدارسی كه نوریانی در آنها تحصیل كرده است، مدارسی بودند كه در فرهنگ كشور تأثیرگذار بودند.

قاسمی، زبان‌دانی و پشت پا زدن به منصب‌داری را از ویژگی‌های بارز نوریانی عنوان كرد و گفت: وی به چهار زبان دنیا مسلط بود. به او پیشنهاد وكالت و وزارت دادند اما چون به حوزه چاپ و تجهیز ماشین‌های چاپ علاقه داشت، این پست‌ها را قبول نكرد چرا كه دوست نداشت صاحب منصب باشد. نوریانی از علم به ثروت رسید و با دانشی كه داشت این مسیر را طی كرد. برخلاق بسیاری از تاجران، سود برای او در مرتبه دوم و سوم بود. نگاه علمی و پژوهشی داشت كه كمتر تاجری به دنبال این نگاه بود. او به زیرساخت‌ها اهمیت می‌داد.

وی افزود: در تاریخ معاصر، ویژگی‌هایی كه نوریانی داشت، در كمتر كسی نمی‌بینیم. دویست سال چاپ ایران را بررسی كردم. در این بررسی تنها به تعداد معدودی رسیدم كه این ویژگی‌ها را داشته باشند. افقی كه نوریانی می‌دید، آینده‌نگری او را نشان می‌داد.

قاسمی عنوان كرد: نوریانی فعالیت‌هایی انجام داده كه تعدادی از آنها در تاریخ ثبت شده‌اند و تعداد دیگر ثبت نشده‌اند. یكی از این فعالیت‌ها، انتشار مجله «تحقیقات روزنامه‌نگاری» بود. فریدون پیرزاده سردبیر این مجله بود كه هنوز هم در قید حیات است و گواه نقش مهم نوریانی در انتشار این مجله است. تاسیس «بنیاد نیكوكاری نوریانی» از دیگر فعالیت‌هایی بود كه نوریانی به آن اشتغال داشت. این بنیاد نیت داشت جشنواره كتاب و چاپ را راه‌اندازی كند، كارگران را به منظور آموزش به خارج از كشور اعزام كند، خانه‌های ارزان برای افرادی كه در حوزه چاپ و نشر فعالیت می‌كنند، بنا كند و بیمارستان بسازد.

قاسمی افزود: انتشار مجله «گوهر» از دیگر فعالیت‌های بنیاد نوریانی بود كه یكی از مجله‌های ارزنده تاریخ ایران است. ماهنامه «خلاصه نوشته‌های پزشكی» كه در سال‌های ۵۱ تا ۵۷ منتشر می‌شد، نیز از جمله فعالیت‌های نوریانی بود. او همچنین، در مهر ماه سال ۱۳۵۷ مجله «چاپ ایران» را منتشر كرد. در بخش انتشارات بنیاد نیكوكاری نوریانی هم، به بخش‌های بزرگسال، كودك و نوجوان، كتاب‌های پژوهشی و تصحیح متون قدیمی اهمیت می‌دادند.

در ادامه این نشست، غلامرضا امیرزاده ایرانی گفت: با دقت در زندگی نوریانی متوجه می‌شویم كه او روانشناسی جامعی از جامعه و فعالیت‌هایی كه انتخاب می‌كرد، داشت. نوریانی مردی فعال بود كه در همه حوزه‌ها فعالیت می‌كرد اما دائم در حال تغییر و انتخاب بود تا روح بزرگ و اندیشه متعالی خود را راضی كند. زمانی كه نوریانی در حال تحصیل بود، فردی آلمانی به او می‌گوید «ما اندیشمندان آلمانی فكر كردیم، آنچه به صلاح مملكت است، فعالیت‌های فرهنگی است. بر این اساس به جای تولید ابزارهای جنگی باید در حوزه فرهنگ كار كنیم». با این حرف، جرقه حركت نوریانی آغاز می‌شود.

امیرزاده ایرانی با بیان اینكه گرایش نوریانی در تمام زندگی‌اش روشنایی بخشیدن به جامعه بود، گفت: او قدم، قلم و درم را در اختیار فرهنگ و اعتلای مردم و اندیشه آنها قرار می‌داد كه جای بسی تعجب است. شاید در آن روزگار، كمتر كسی است كه تا این حد روی فرهنگ و مردم تعصب داشته باشد. به عبارتی او یك فرد میهنی بود و عاشقانه مردم و میهن خود را دوست داشت.

وی با تاكید بر اینكه نویسنده اثر اخیر از خاطره‌های بودن در كنار نوریانی كم صحبت كرده است، گفت: نویسنده كتابی به نام «جا افتاده» در دست انتشار دارد كه این نقضان را جبران می‌كند. نوریانی برای جامعه مذهبی نیز فعالیت‌هایی انجام می‌داد و مكتب اسلام یكی از كارهایی بود كه به آن اهتمام می‌ورزید. به عبارتی در كمك‌های انسان دوستانه مشاركت می‌كرد. تمام كارمندان او از بزرگترین تا كوچترین، آدم‌های بادانشی بودند و دانش را عمیقاً یاد گرفته بودند.

به گفته این فعال حوزه صنعت چاپ، مهمترین مشغله و دغدغه نوریانی، افزایش كیفیت سرویس و خدمات بود. از این رو افرادی با هزینه ایشان به اوج تخصص رسیده‌اند كه امروز همه آنها را با این تخصص می‌شناسند. متخصصانی كه در موسسه او آموزش دیده بودند و كاراهای فنی انجام می‌دادند، از خاورمیانه تا خاور دور، از تخصص آنها استفاده می‌شد. او در تمام طول زندگی از آغاز كار تا انتها، فعالیت‌های ارزشمند میهنی انجام داد و معتقد بود اهالی قلم با دود چراغ آموختند و عمر خود را در تجارت و درآمدزایی قرار نداده‌اند. همیشه حوزه چاپ به اهالی قلم و اهالی قلم به نوریانی وامدار است.

غلامرضا شجاع، مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان هم از دیگر سخنرانان این نشست، گفت: نمی‌توان در یك یا دو جلسه یا همایش از نوریانی تعریف، تمجید و یاد كرد. او واقعاً پدر چاپ ایران بود. بنابراین ما به افرادی با ویژگی‌های او نیاز داریم. نوریانی انصاف داشت و رعایت حال خریدار را می‌كرد. ایران و صنعت چاپ را دوست داشت. او صرفاً نگاه فروش ماشین آلات نداشت.

مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان با بیان اینكه نوریانی هوای كارگران چاپخانه‌ها را داشت، گفت: امروز كه كشور ما در ارتباط با سرمایه‌گذاری شدیداً مشكل دارد، ما به نوریانی‌ها احتیاج داریم. در نمایشگاه چاپ دروپا، چاپ‌های نانوافشان و سه بعدی عرضه می‌شود. تعداد ایرانی‌های حاضر در این نمایشگاه كه به حدود هزار نفر می‌رسید، به این امكانات حسرت می‌خوردند. امیدوارم در دولت تدبیر و امید سرمایه‌گذاری در صنعت چاپ به كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونق پیدا كند تا زمینه نوسازی ماشین‌آلات فراهم شود.

در ادامه، اسماعیل دمیرچی، نویسنده كتاب گفت: مدرسه چاپ نوریانی، نخستین مركز فرهنگی، صنعتی و علمی، در نیمكره شرقی، یعنی تمام كشورهای قاره آسیا و آفریقا بود كه در سال ۱۳۳۹ در ایران، به همت و تلاش شادروان نوریانی، توسط نخست وزیر وقت، نزدیك به ۵۵ سال پیش افتتاح شد. همزمان با افتتاح این مركز فرهنگی به استخدام مؤسسه نوریانی درآمدم و بیش از چهل سال با آقای نوریانی و جامعه چاپ تهران و اقصی نقاط ایران در مؤسسه وی كار كرده‌ام. اینك كه به كارنامه خدمت خود در این سازمان می‌نگرم، وجود آقای نوریانی را مانند انرژی مثبت، همراه خود و صنعت چاپ در حال اثربخشی می‌بینم.

وی افزود: مرتضی نوریانی از اعضای اتاق بازرگانی ایران بودند و همیشه از مخالفان سرسخت ورود هرگونه ماشین‌های دست دوم نه تنها در صنعت چاپ بلكه در تمام صنایع كشور بودند. جمعیت ایران در مقطع انقلاب ۳۲ ملیون نفر بود، با تحمیل جنگ به ایران، واردات ماشین چاپ قدغن شده بود اما دوراندیشی نوریانی همه نیازهای صنعت چاپ ایران را در این مدت تامین كرد.

در پایان این نشست، ناصر كلاری، پیشكسوت صنعت چاپ هم در سخنان کوتاهی گفت: همه از كرامت مرتضی نوریانی با خبر هستند. او با افرادی كه نمی‌شناخت، به سادگی معامله می‌كرد. به طوری كه من بدون داشتن هیچ اعتباری از ایشان یك ماشین چاپ ملخی خریدم. نوریانی را پدر صنعت چاپ می‌دانند و من صنعت چاپ را خانواده و فرزندان او می‌دانم چرا كه از شخصیت و اعتبار خود برای این صنف هزینه می‌كرد. به طوری كه معتقدم اگر به او می‌گفت «دنیا را به تو می‌دهیم تا از این شغل كناره گیری كنی»، قبول نمی‌كرد.

این پیشكسوت صنعت چاپ در پایان گفت: نوریانی تاجر نبود بلكه آرمان داشت و عاشق كارش بود. افرادی بسیار زیادی به نوریانی مدیون هستند كه یكی از آنها نیز من هستم. به نوریانی و كسانی كه او را دوست دارند درود می‌فرستم.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صنعت چاپ و اهل قلم وامدار مرتضی نوریانی هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات