شناسایی و ثبت ۵۰ اثر باستانی در محدوده سدامام حسن(ع) و بند حلوان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ایمان مصطفی پور سرپرست هیات نجات بخشی این منطقه گفت : وسعت محدوده بررسی حدود ۶ کیلومتر مربع است که تمام آن بصورت پیمایشی بررسی شده است. ازمنظر تاریخ گذاری ۲۷محوطه مربوط به دوران پارینه سنگی بوده و این محوطه ها درعمده موارد دارای پراکندگی کم تا زیاد مصنوعات سنگی هستند.

این باستان شناس گفت :۸ تپه و ۵محوطه با پراکندگی سفال، ۸ گورستان از دوران اسلامی و ۴ استقرار عشایری نیز سایر آثار بدست آمده را تشکیل می دهند.

به گفته وی از میان تمام آثار ۲ مورد هم پراکندگی سفال و هم پراکندگی ابزاردارند (محوطه های ۰۳۲و۰۴۲) که محوطه ( ۰۳۲) از اثار بسیار شاخصی به لحاظ معماری و سفال برخوردار است همچنین تمام محوطه های دارای سفال به جزیک موردقابل تاریخ گذاری به دوران تاریخی(اشکانی و ساسانی) هستند و تنها نمونه باقی مانده ( ۰۳۶)نیز مربوط به دوران اسلامی (اسلامی متاخر) است.

مصطفی‌پور با اشاره به اینکه مهمترین مساله، تخریبهای حاصل از طرح عمرانی است، گفت : خوشبختانه  بخش عمده آثار شناسایی شده درمحدوده ای قرار دارند که خطری از سوی طرح عمرانی آب رسانی متوجه آنها نیست اما تعدادی از محوطه ها یا درمخزن سد امام حسن و بندحلوان قرار می گیرند و یا در اثر ساخت تونل انتقال آب در معرض تهدید مستقیم قرار دارند.

وی با اشاره به قرارگرفتن شواهدسفالی دوران تاریخی و اسلامی در محدوده مخزن آب گفت : از این ۳ مورد، ۲ محوطه با پراکندگی سفال تاریخی، در نزدیکی روستای زرین جو قرار داشته که با شماره‌های ( ۰۱۵و۰۱۶)ثبت شدند و همچنین تپه بسیار بزرگی با بستر طبیعی با شواهد معماری سنگی بر سطح و سفال های تاریخی اسلامی که در نزدیگی روستای بطیار احمد قرار داشته و با نام تپه برز شناخته می شود.

مصطفی‌پور گفت: محوطه درمعرض تخریب دیگر دراین بخش تپه زرین جو (۰۰۵)با شواهد تاریخی سنگی و سفال تاریخی است که روبروی ورودی تونل انتقال آب بازی دراز (تونل غربی) قرار دارد که متاسفانه جاده خاکی عبور ومرور وسایل نقلیه کارگاه تونل از عرصه محوطه عبور کرده و علاوه برآن شرکت پیمانکار برای دپو خاک حاصل از حفرتونل از بخشی از سطح و دامنه غربی تپه استقاده می کند.

این باستان‌شناس افزود: در محدوده سدامام حسن(ع) ۸ اثر در محدوده مخزن سدقراردارند که از این تعداد یک مورد استقرار عشایری، ۳ گورستان اسلامی، ۲ محوطه با پراکندگی مصنوعات سنگی و ۲ تپه با پراکندگی سفال است که از این میان محوطه ( ۰۲۳) دارای آثار جالب توجه معماری سنگی و سفال از دوره های اشکانی، ساسانی و اسلامی بوده و متاسفانه علاوه بر غرق شدن، حفریات غیرمجاز نیز خطر دیگری است که محوطه را تهدید می کند.

مصطفی‌پور با اشاره به شناسایی ۲۲چاله حفاری بر سطح تپه هنگام بررسی افزود: درمحدوده خروجی تونل انتقال آب بازی دراز یک محوطه ( ۰۳۱)با پراکندگی سفال تاریخی بعلت احداث جاده در زمان جنگ و نیز خاکبرداری جدید تخریب شده است .

به گفته وی در این محدوده همچنین یک محوطه بسیار جالب توجه (۰۳۲) با اثار معماری سنگی و سفال‌های دوره‌های اشکانی، ساسانی و اسلامی و نیز پراکندگی مصنوعات سنگی وجوددارد که هرچند تاکنون در چارچوب پروژه گرمسیری درمعرض تخریب قرار نگرفته اما از دستبرد حفاران غیرمجاز مصون نمانده است.

وی گفت :کارگاه تونل انتقال آب بازی دراز نیز قبل از انجام هرگونه بررسی تمام محدوده آن توسط شرکت پیمانکار تسطیح شده وساخت و ساز مجموعه مسکونی و کارگاهی شرکت در آن انجام گرفته بود و برهمین اساس هنگام بازدید تیم بررسی جایی برای بررسی باقی نمانده بود.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شناسایی و ثبت ۵۰ اثر باستانی در محدوده سدامام حسن(ع) و بند حلوان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات