معاون اقتصادی استاندار: قیمت بالا بسیاری از مردم ایلام را از مصرف میوه محروم کرده است

به گزارش ایرنا، حشمت الله عسگری روز سه شنبه در نشست شورای تنظیم بازار این استان اظهار کرد: قیمت میوه در ایلام در مقایسه با سایر نقاط کشور بطور چشمگیری بالاست.
وی افزود: در حالیکه گیلاس با کیفیت مطلوب در شهر تهران با قیمت پایین تر از 40 هزار ریال در هر کیلوگرم به مصرف کننده عرضه می شود، ولی در ایلام قیمت این میوه برای هر کیلوگرم بیش از 100 هزار ریال است.
عسگری تاکید کرد: گرانی میوه نارضایتی بخش عمده ای از مردم و بویژه اقشار کم درآمد جامعه را بدنبال داشته و تعداد زیادی از خانوارها را از مصرف این ماده غذایی محروم کرده است.
معاون استاندار ایلام یادآور شد: بخش زیادی از معضل قیمت بالای میوه در شهر ایلام ناشی از شکل نگرفتن سازمان میوه و تره بار در استان است بطوری که تنها مرکز عرضه عمده میوه بطور انحصاری در اختیار افراد معدودی قرار دارد که خود اقدام به تعیین قیمت کرده و با افزایش بی رویه در حق مصرف کننده اجحاف می کنند.
عسگری ادامه داد: مراکزی در سال های گذشته در حاشیه میادین شهر برای عرضه مستقیم میوه با مصوبه شورای تنظیم بازار و همکاری شهرداری به منظور تعدیل قیمت ها و دسترسی آسان تر مردم به میوه در نظر گرفته شد که به دلیل نظارت ناکافی و واگذار کردن آنها به افراد فاقد صلاحیت، خود به معضلی در افزایش قیمت میوه تبدیل شده اند که باید هر چه سریعتر این نقاط ساماندهی و در صورت لزوم تغییر کاربری داده شوند.
وی راه اندازی تعدادی مرکز خرده فروشی بزرگ در مناطق مختلف شهر را در ساماندهی وضعیت عرضه و قیمت میوه موثر دانست و گفت: اختلاف فاحش قیمت عمده و فروشی میوه در شهر ایلام به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
به گفته وی، باید با نظارت مستمر کارشناسان تعزیرات و سازمان صنعت، معدن و تجارت هر چه زودتر ضمن ساماندهی مراکز عرضه دست واسطه ها را که از مهم ترین عوامل افزایش قیمت میوه هستند از بازار کوتاه کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام با اشاره به وجود تنها یک مرکز عمده عرضه میوه در شهر ایلام خواستار جانمایی مکانی دیگر با مدیریت سازمان میادین و تره بار شهرداری شد و افزود: محدوده فرودگاه قدیم شهر ایلام با توجه به وسعت زیاد و دسترسی آسان مردم می تواند به عنوان مکان جدید در نظر گرفته شود تا با افزایش نقاط زمینه برای خارج شدن انحصار عرضه میوه از دست برخی افراد معدود فراهم شود.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام نیز در این نشست گفت: عرضه عمده فروشی میوه در شهر ایلام انحصاری است و میدان بار استان به هیچ وجه توان پاسخگویی به جمعیت 200 هزار نفری مرکز استان را ندارد.
مهدی شریفی عدم تعادل در عرضه عمده و خرده فروشی را از دلایل افزایش قیمت میوه در ایلام برشمرد و افزود: شهرداری باید مکان جدیدی را به منظور عرضه عمده میوه در نظر بگیرد.
سرپرست سازمان میادین و تره بار شهرداری ایلام نیز در این نشست یادآور شد: تشکیل این سازمان در شهرداری ایلام به 6 سال پیش بر می گردد و تاکنون نیز اساسنامه آن در سازمان همیاری شهرداری ها به تصویب نرسیده است.
مهران جنگلی با اشاره به انتقاداتی که نسبت به عملکرد مراکز عرضه میوه در اطراف میادین شهر ایلام می شود، تاکید کرد: این سازمان طی سال های 94 و 95 قیمت کرایه این مراکز را افزایش نداد و آماده است در صورت تصویب اعضای ستاد تنظیم بازار نسبت به ساماندهی و حتی جمع آوری آنها با توجه به عدم تاثیرگزاری در کاهش قیمت میوه اقدام کند.
وی گفت: شهرداری نقشی در تامین و تعیین قیمت میوه ندارد و تنها در واگذاری غرفه ها دخیل است که امیدواریم با همراهی تمامی ارگان های ذیربط وضعیت عرضه میوه در استان ساماندهی شود.
6119/9002

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون اقتصادی استاندار: قیمت بالا بسیاری از مردم ایلام را از مصرف میوه محروم کرده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات