دستکشی که تومورهای سرطانی را تشخیص می‌دهد

یک پروفسور و مهندس الکترونیک به نام Takao Someya از دانشگاه توکیو از سال 2003 تا به امروز در حال کار بر روی پوست بیونیک است. بیونیک در واقع الهام گرفتن از ساختارهای طبیعی و موجودات زنده برای طراحی و تولید فناوری‌های جدید است.

دستکشی که تومورهای سرطانی را تشخیص می‌دهد

این پوست الکترونیک توسط مجله تایم "بهترین نوآوری سال 2005" نام گرفت، این محصول در آن زمان می‌توانست فشار و تغییرات دمایی را تشخیص دهد، قابلیت‌هایی که می‌تواند به روبات‌ها حس لامسه بدهد. با گذشت بیش از 10 سال، نوآوری Someya اکنون اولین پوست بیونیک قابل انعطاف بسیار باریک جهان است، به این معنی که می‌تواند بدون شکستن، خم شود. این دستاورد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا به این ترتیب می‌توان مانند یک پوست طبیعی اجسام مختلف را با استفاده از این پوست بیونیک پوشش داد.

این پرفسور و تیمش پوست بیونیک خود را به قابلیت‌های مختلف دیگری نیز مجهز کرده‌اند، برای مثال حساسیت فراصوت به این پوست امکان می دهد تا کوچترین تغییرات در فشار را تشخیص دهد. از این پوست بیونیک می‌توان برای تولید دستکش‌هایی استفاده کرد که می‌توان با آنها تومورهای سرطان سینه را تشخیص داد. تومورهای سرطانی اغلب سفت‌تر از بافت سینه هستند به این ترتیب می‌توان این داده‌ها را به سنسور متصل شده به دستکش منتقل کرد. هنوز خیلی زود است که بتوان این نوآوری را جایگزین ماموگرافی دانست و باید درباره تشخیص بسیار دقیق وجود تومورها در سینه دانش پزشکی بیشتری بدست آورد. در هر حال این سنسورها می‌توانند در آینده نزدیک بدون نیاز به قرار گرفتن بیمار در معرض تشعشعات و کاملا بدون درد تومورهای سرطانی را تشخیص دهند.

این پوست الکترونیک در حوزه های متنوع دیگری نیز کاربرد دارد. می‌توان از این پوست برای دریافت سیگنال‌های مختلف از مغز و سپس منتقل کردن آنها به یک اندام مصنوعی برای جا به جا کردن آن اندام استفاده کرد. این پوست هم چنین می‌تواند سطوح اکسیژن را ارزیابی کند که در عمل‌های جراحی یا برای تولید سنسورهای پوست الکترونیک سنجش ضربان قلب برای ورزشکاران مفید است.

دستکشی که تومورهای سرطانی را تشخیص می‌دهد

این پوست بیونیک کاربردهای غیرپزشکی و روباتیک نیز دارد. برای مثال ورزشکاران می توانند از این محصول برای سنجش میزان فشار مناسب برای گرفتن راکت تنیس یا چوب گلف استفاده کنند.

هنوز چندین سال تا ورود پوست بیونیک به بازار مصرفی فاصله داریم اما اختراع Someya می‌تواند سطح زندگی در حوزه‌های مختلفی از پزشکی گرفته تا ورزش را تغییر دهد.

منبع: تک شات

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دستکشی که تومورهای سرطانی را تشخیص می‌دهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات