انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان

به گزارش خبرنگار مهر، احمد دنیامالی در جلسه علنی روز سه‌شنبه در نطق پیش از دستور به مشکلات جانبازان و معلولین در شهر اشاره کرد و خواستار رسیدگی به مشکلات این افراد در سطح شهر شد.

مرتضی طلایی در واکنش به نطق پیش از دستور دنیامالی گفت: جز شرمندگی در خصوص مناسب‌سازی فضا برای معلولین حرفی نداریم. کارهای زیادی در این حوزه‌ انجام شده اما عقب‌ماندگی‌های زیادی داریم که امیدواریم معاونت شهرسازی و معماری جدی‌تر به این موضوع ورود پیدا کند تا حد امکان وضعیت شهر بهبود پیدا کند.

مشروح نطق پیش از دستور دنیامالی به شرح زیر است:

«می بسازد جان و دل را بس عجایب کان صیام / گر تو خواهی تا عجب گردی، عجایب دان صیام

در تن مرد مجاهد در ره مقصود دل/ هست بهتر از حیات صد هزاران جان، صیام

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت همکاران گرامی و حضار عزیز و تبریک فرارسیدن ماه ضیافت الله و آرزوی توفیق و قبولی طاعات و عبادات لازم می‌دانم صعود مقتدرانه و غرورآفرین ورزشکاران عزیز والیبالیست میهن اسلامی را پس از ۵۲ سال به مسابقات المپیک جهانی تبریک گفته و انشاالله درصحنه المپیک نیز شاهد ادامه موفقیت آنان باشیم.

همانطور که همکاران ارجمند استحضار دارند کشور عزیزمان با توجه به عزیزان جانباز جنگ تحمیلی و معلولین مادرزادی و همچنین معلولین ناشی از حوادث غیرمترقبه نظیر بلایای طبیعی و تصادفات رانندگی و حوادث ناشی از کار و جمعیت سالمند که حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند نیازمند تمهید اقداماتی در جهت حضور حداکثری این گروه در اجتماع می‌باشد.

امروز بنا دارم توجه شما را به بخشی از مشکلات این قشربرای حضور در سطح شهر جلب نمایم.

برای این منظور ابتدا باید نیازهای این گروه باتوجه به نوع و میزان معلولیت جسمی یا محدودیت حرکتی آنان تعیین گردد.

به عنوان مثال شهروندان نابینا و کم‌بینا برای حضور مستقل و ایمن در معابر، اماکن و فضاهای عمومی به علایم حسی در کف معابر نیازمندند.

سالمندان، معلولین و جانبازان قطع نخاعی که از ویلچر استفاده می‌کنند به رمپ و معابر بدون مانع و آسانسورها و سرویس‌های بهداشتی مناسب احتیاج دارند.

از زمان تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان توسط مجلس محترم شورای اسلامی در سال ۸۳ و مصوبه شماره ۱۵۸ شورای اسلامی شهر تهران در سال ۱۳۸۴ مبنی بر مناسب‌سازی فضاهای شهری برای افراد دارای، معلولیت اقداماتی توسط ارگان‌های دولتی و شهرداری‌ها صورت پذیرفته ولی آیا علیرغم تلاش ارزشمند مدیریت شهری در این خصوص، با گذشت بیش از یک دهه از تصویب این قوانین، چشم‌انداز امروز فضاهای شهری، شهری ایمن و مناسب را برای گروه‌های هدف تداعی می‌کند؟

اگر سالی کمتر از ۱۰ درصد فضاهای شهری  برای حضور و تردد افراد دارای معلولیت مناسب‌سازی می‌شد امروز تا چه میزان به اهداف  قانون پیش گفته و مصوبات شورای شهر نزدیک می‌شدیم؟

هم‌اکنون سهم معلولان جسمی و ذهنی، جانبازان دفاع مقدس، نابینایان، کودکان و سالمندان برای استفاده از فضاهای عمومی، بوستان‌ها، اماکن و سیستم حمل و نقل اعم از درون و برون شهری چقدر می‌باشد؟

تصدی اینجانب در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران مصادف با مصوبه ۱۵۸ شورای محترم شهرگردید و اینجانب با توجه به شناخت جامعی که حداقل از مشکلات دوستان جانباز دفاع مقدس خود داشتم با علم به دشواری و صعوبت کار به واسطه اینکه این اقدامات می‌بایست در بستر شهری که قبلاً بدون توجه به این نکات نسج گرفته، انجام شود تمام مساعی خود را در جهت تسریع برای اجرایی شدن سریع مصوبه بکار بستم و با تشکیل دبیرخانه دائمی ستاد مناسب سازی فضاهای شهری و بکارگیری افراد علاقمند و صاحب تجربه و دلسوز و همچنین افرادی از تشکل‌های جانبازان و معلولین ضمن ابلاغ شیوه‌نامه‌های مربوطه و استخدام مشاورین ذیصلاح در وهله نخست اقدامات اولیه مناسب‌سازی مانند ایجاد مسیر ویژه نابینایان در کلیه پیاده‌روها و رعایت ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی برای این افراد در کلیه پروژه‌های عمرانی جدید به عنوان یک الزام ضروری مورد تاکید قرار گرفت.

این ستاد متعاقباً بنابر درخواست معاونت شهرسازی و معماری وقت به آن حوزه منتقل گردید که به منظور آگاهی همکاران از آخرین اقدامات انجام شده در زمینه موضوع، لازم است معاونت محترم شهرسازی و معماری در یکی از جلسات علنی شورا حاضر و گزارشی از اقدامات ستاد را جهت استحضار اعضای محترم شورا ارائه نماید.

واقعیت امر این است که مناسب‌سازی فضاهای شهر و ایجاد محیط بدون مانع برای حضور مستقل تمام شهروندان با هر میزان از معلولیت نیازمند یک عزم ملی با مشارکت تمامی دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها می‌باشد.

مناسب نبودن شهر و وجود موانع حرکتی متعدد در فضاهای شهری نهایتا منجر به خانه نشینی افراد معلول شده که زمینه‌ساز بروز مشکلات جسمی و روحی دیگر نیز در معلول و به تبع آن در خانواده‌اش خواهد شد.

بسترسازی حضور مستقل معلولین در جامعه به استقلال فردی و شکوفایی استعدادها و توانمندی‌های آنان و کاهش مشکلات روحی و روانی و جسمی فرد معلول و اطرافیان و نزدیکانش منتج خواهد شد.

شهرداری و سایر ارگان‌های ذی‌مدخل و نهادهای عمومی باید در چارچوب قوانین موضوعه تدابیر لازم را جهت اجرایی شدن هر چه سریعتر پروژه‌های مرتبط مناسب‌سازی در حیطه مسئولیت و وظایف سازمانی خود بیاندیشند.

با توجه به تجارب بدست آمده و نتایج حاصل از روند کنونی، اصلاح و بازنگری مصوبات قبلی شورا و عنداللزوم قوانین جاری و تبیین جایگاه ستاد مناسب‌سازی در ساختار شهرداری و اتخاذ تدابیر الزام‌آور در رعایت دستورالعمل‌ها و آئین‌نامه‌های اجرایی ستاد مناسب‌‌سازی در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وسازهای شهری ضروری می‌باشد.

لذا با مرعی داشتن خواسته‌های مکرر انجمن‌های معلولین شورایاری‌های محلات و سایر تشکل‌های معلولین و جانبازان، ارائه لایحه اصلاحی به شورا را از شهرداری با قید فوریت تاکید می‌نمایم. در این خصوص توجه به نقش و همکاری موثر سازمان‌های مردم نهاد و شورایاری‌ها در نیل به اهداف مذکور بسیار مهم و باید در لوایح مرتبط لحاظ گردد.

کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک آمادگی خود را برای کمک به مدیریت شهری در انجام این وظیفه انسانی، وجدانی و شرعی اعلام می‌دارد.

در خاتمه بخشی از رنجنامه سردار جانباز دفاع مقدس مهندس بنایی که خطاب به نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران نگارش شده را به سمع همکاران گرامی می‌رسانم.

سلام و سپاس این جانباز قطع نخایی ویلچرسوار به خادمین عزیزی که نماینده من در شورای شهر تهران هستند.

یاران کوتاه بگویم تا انشاالله عنایت ویژه فرمایید:

ـ آیا با صندلی چرخ‌دار در سطح شهر تردد داشته‌اید؟

ـ آیا برای گذر از روی پل نامناسب شرمنده همسرتان شده‌اید که با همه ضعف جسمانی‌اش شما را به زحمت فراوان از لبه غیر هم‌سطح پل عبور دهد و در آخر خودش از درد کمر و زانو درد و ... یا زهرا یا زهرا سر دهد؟

ـ آیا تابحال شده که خجالت‌زده زن و بچه شوید که در یک روز تعطیل دربه‌در دنبال یک رستوران مناسب‌سازی شده بگردید تا با خانواده دور هم غذایی میل کنید و در آخر با شرمندگی از روی فرزندان به خانه برگردید؟

ـ آیا تابحال شده که خجالت‌زده فرزندانتان شوید به جهت اینکه یک بوستان مناسب‌سازی شده برای هم بازی شدن با عزیزانتان به سختی پیدا شود؟

راستی سهم جانبازان و معلولین و سالمندان بایستی چنین باشد که به جهت اجرا نشدن ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی برای افراد معلول جسمی و حرکتی همیشه در انزوا باشند و دور از فعالیت‌های اجتماعی قرار گیرند نه یک مسجد مناسب، نه یک سینما مناسب، نه یک ورزشگاه مناسب و نه حمل و نقل عمومی مناسب و در آخر از فرزند خود بشنوید که پدر تو هیچ وقت با ما همراه نیستی و هیچ وقت در کنار ما نبودی.

همین قدر بس است زیرا وقت شما طلاست.

همین چند نکته کافی است شما بدانید چه اوضاعی در جانبازان، معلولان و خانواده‌شان حاکم است ولی بدانید که من محروم شده مانند شما تحصیلات عالی دارم من نیز در حد خودم انسانی هستم با حقوق مشابه شما ولی مناسب نبودن شهرم این محرومیت‌ها را برای من به وجود آورده است.

نمایندگان خوب شهر من با پیگیری جدی خود می‌توانید رنج همیشگی من و خانواده‌ام را کمی کاهش دهید ما جانبازان و معلولین و سالمندان بخشی از جامعه شما را تشکیل می‌دهیم. اگر نمی‌توانید دستمان را بگیرید راهمان را هموار کنید.»

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد از بی‌توجهی نسبت به مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات