برگزاری "ختم قرآن کریم" در جمع‌های خانوادگی تا مراسم "آشتی‌کنان" برای رفع کدورت‌ها

آش نذری مراغه برگزاری مراسم "ختم قرآن کریم" در جمع‌های خانوادگی و مراسم "آشتی‌کنان" برای رفع کدورت‌ها از سنت‌های مردم کهگیلویه و بویراحمد در ماه مبارک رمضان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد در مناسبت‌های مختلف مذهبی و ملی آداب و رسوم خاصی دارند و از سنت‌های خاصی برخوردار هستند.

مردمان این استان که به مردمانی مهمان‌نواز، ساده‌زیست و مومن در کشور زبانزد عام و خاص هستند، در ماه مبارک رمضان سنت‌ها و آداب و رسوم خاصی دارند.

مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد همه ساله قبل از ماه مبارک رمضان خانه تکانی می‌کنند و با نظافت و خانه تکانی به استقبال این ماه مبارک و پربرکت و به مهمانی خدواند می‌روند.

برگزاری مراسم "آشتی‌کنان" برای رفع کدروت‌ها

از آداب و رسوم و سنت‌های مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد در ماه مبارک رمضان برگزاری مراسمات "آشتی‌کنان" است.

برطرف شدن کدورت در میان افراد یا قبایل با برگزاری مراسم آشتی‌کنان که ریش سفیدان انجام می‌‌دهند در این ماه مبارک و پربرکت در استان انجام می‌شود.

طعام دادن نیازمندان و همسایه‌ها

یکی از رسوم و سنت‌های مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در ماه مبارک رمضان، کمک کردن و اطعام نیازمندان و غذا دادن به همسایه بوده که این سنت به زبان لری به عنوان "کاسه بهره معروف" است.

مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد از دیر باز خداجویی و دستگیری مستمندان و نیازمندان از ویژگی‌های نیک آنان بوده و سنت غذا دادن به همسایه در ماه رمضان نیز برگرفته از همین ویژگی‌ها است.

در این سنت مردمان این استان موقع افطار غذایی را که برای خود تهیه کرده‌اند، به همسایه‎های مستمند و نیازمند می‌دهند. در سنت کاسه بهره، مردمان این استان در هنگام تهیه غذا و افطاری، ضمن بهره‌بردن خود از غذای تهیه شده، خانواده‌های نیازمند و مستمند را نیز از آن غذا بهره‌مند می‌کنند.

بیدار کردن همسایه‌ها در هنگام سحر

از دیگر سنت‌های مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در ماه مبارک رمضان، بیدار کردن همسایه در هنگام سحر است.

در هنگام سحر مردمان استان درب خانه همسایه‌ها را می زنند و آنان را از خواب بیدار می کنند.

برگزاری مراسم "ختم قرآن کریم" در جمع‌های خانوادگی

برگزاری مراسمات و آئین‌های "ختم قرآن کریم" در ماه مبارک رمضان از دیگر رسوم و سنت‌های مردمان این استان است.

سنت حسنه "ختم قرآن کریم" در جمع خانواده‌های یک روستا، محله و جمع دوستان مرسوم است و به صورت دوره‌ای مراسم افطاری و ختم قرآن در منزل شخصی یکی از افراد جمع برگزار می‌شود.

نذری دادن

مردمان استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به اعتقادات اسلامی و مذهبی خود، در ماه مبارک رمضان به تهیه نذری و توزیع آن در میان نیازمندان و مستمندان می‌کنند که در این میان تهیه غذاهای محلی از جمله این نذری‌ها است.

گزارش از احسان طالبی

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزاری "ختم قرآن کریم" در جمع‌های خانوادگی تا مراسم "آشتی‌کنان" برای رفع کدورت‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات