از مربیان خارجی باید در رده‌های پایه استفاده کنیم نه تیم ملی بزرگسالان

استکی‌ها حاصل تلاش استیفان سیدروچک مربی سالیان گذشته نوجوانان بودند
مربی خوب خارجی به ایران نمی‌آید

پیشکسوت هندبال در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی هندبال کشورمان گفت: طاهری مربی بادانش و سابقه‌داری است. او در کلاس‌های آموزشی معتبری شرکت داشته و تجربه کاپیتانی تیم ملی را هم دارد و سابقه مربیگری در باشگاه‌های مختلفی هم داشته ولی به نظر من جای مربیانی مثل صادقی و حبیبی در تیم خالی است آن‌ها میتوانستند مکمل او باشند.


 


مهدی اخوان با بیان‌ اینکه توان جذب مربی خارجی وجود ندارد، افزود: ایران توان جذب مربی درجه‌ یک خارجی را ندارد. هزینه جذب مربیان خوب بالاست و همچنین این مربیان به ایران نخواهند آمد. اما اگر مربی درجه یک هم می‌خواهند باید از مربیان کشورهای صاحب نام در هندبال همچون آلمان، فرانسه و اسپانیا برای همکاری دعوت کنند.


 


وی با بیان اینکه موقعیت خوبی است که بتوان در این رقابت‌های تدارکاتی مربیان داخلی را محک زد، تصریح کرد: استفاده از مربیان داخلی در این رقابت‌های تدارکاتی، امتحان بدی نیست. در این تورنمنت هم برای فدراسیون و هم برای خود این مربیان مشخص می‌شود که آیا توان لازم را برای هدایت تیم ملی در کلاس بالاتر و با پتانسیل بالا را دارند یا نه؟ باید دید مربیان ایرانی که تاکنون هدایت تیم ملی را به عهده نداشته‌اند، می‌توانند تیم ملی را رهبری کنند.


 


این کارشناس هندبال استفاده از مربیان خارجی را برای رده‌های پایه لازم دانست و ادامه داد: استفاده از مربی خارجی در رده‌های بزرگسالان که دیگر از هر لحاظی، چه از لحاظ تکنیکی و چه از لحاظ شخصیتی شکل گرفته‌اند، فایده ندارد. از دیدگاه من اگر می‌خواهیم هندبال خوبی داشته باشیم، باید دو تا سه مربی خوب خارجی و با تجربه از کشورهای آلمان، اسپانیا و فرانسه جذب کنیم تا بر روی رده‌های پایه قبل از شکل‌گیری تکنیک‌شان کار کند تا نتیجه‌ی بهتری در هندبال کسب کنیم.


 


اخوان به استیفان سیدروچک مربی نوجوانان سالیان گذشته و عملکرد او در تیم ملی اشاره کرد و گفت: این مربی روسی که هدایت رده‌های نوجوانان را در زمان رییس اسبق فدراسیون هندبال به عهده داشت، توانست بازیکنانی قوی‌ را پرورش دهد. بازیکنانی همچون استکی‌ها، موسوی، جمالی، برخورداری، مسائلی، شفیعی، باباصفری و تمام بازیکنانی که اکنون در رده‌ی بزرگسالان قرار دارند محصول زحمات و تلاش این مربی بوده‌اند.


 


وی همچنین در مورد انتخاب عرفان اسماعیلاگیچ گفت: با انتخاب سرمربی خارجی برای تیم ملی بزرگسالان نمی‌توان تغییری در این بازیکنان ایجاد کرد، همان‌طور که عرفان نتوانست بهبودی در تیم ملی بزرگسال ایجاد کند. اگر روی تیم‌های پایه سرمایه‌گذاری شود برای 5 سال آینده هندبال بهتری خواهیم دید.


 


مهدی اخوان با تاکید بر سیاست‌گذاری فدراسیون بر روی تیم‌های پایه عنوان کرد: هرچند که سیاست فدراسیون موفقیت تیم ملی بزرگسالان در مسابقات جهانی یا مسابقات ورودی المپیک است و می‌خواهد تیم ملی بزرگسالان به درجه‌های بالا برسد ولی سیاست‌گذاری بر روی تیم‌های بزرگسالان در حال حاضر اشتباه است و باید روی تیم‌های پایه سرمایه گذاری شود.


 


او حذف قانون محدودیت جذب بازیکن تیم ملی برای باشگاه‌های لیگ برتر را خوب ارزیابی کرد و گفت: بازیکنی که دست‌پرورده‌ی باشگاهی است، باید در همان باشگاه بازی کند. باشگاه‌ها برای تعلیم و رشد بازیکنان خود که پولی دریافت نمی‌کنند. باشگاه‌ها چندین سال بر روی بازیکنان رده‌های پایین هزینه می‌کنند وقتی به ثمر رسیدند منطقی نیست برای باشگاهی دیگر بازی کنند. بنابراین اگر قانون محدودیت جذب بازیکن ملی وجود داشته باشد، نتیجه‌ آن می‌شود که باشگاه‌ها دیگر در رده‌های پایه سرمایه گذاری نخواهند کرد، چیزی که در حال حاضر در اکثر رشته‌های ورزشی شاهد آن هستیم.


 


این کارشناس هندبال برگزاری لیگ به شکل کنونی را جایز ندانست و اظهار داشت: تاکنون در تمام دنیا برگزاری لیگ به این شکل را ندیده بودم. در تمام دنیا لیگ هندبال به صورت یک گروه و با هشت، 10 یا 12 تیم به صورت رفت ‌و برگشت برگزار می‌شود. لیگ هندبال به صورت دو گروهی معنی ندارد و باید همه‌ی تیم‌ها با توان و شایستگی که دارند در قالب یک گروه به میدان بروند.


 


او در این باره افزود: برگزاری لیگ به این صورت باعث می‌شود که یک گروه قوی یا یک گروه ضعیف‌تر باشد و تعادل در گروه‌ها برقرار نشود.


 


این پیشکسوت هندبال در مورد برگزاری لیگ ستارگان نیز بیان داشت: برگزاری لیگی که تاکنون آن‌را تجربه نکرده‌ایم قطعا مفید نخواهد بود و ممکن است بعد از چهار، پنج هفته بعد از برگزاری آن لیگ یکسری معایب پیدا شود و یا تعدادی از تیم‌ها انصراف دهند و در رقابت‌ها حضور نیابند. این لیگ جدید، تا اجرا نشود مشخص نیست چه نتیجه‌ای برای تیم ملی خواهد داشت!


 


به گفته‌ی اخوان نتیجه‌ لیگ به هر شکلی که برگزار شود این‌است که باید بر روی تیم ملی تاثیرگذار باشد. او در این مورد افزود: نهایتا لیگ باید برای تیم ملی مفید باشد و کسانی که برای اجرای لیگ ستارگان کارشناسی می‌کنند باید تشخیص دهند که برگزاری لیگ به این شکل مفید است یا نه؟ که اگر مفید نیست همان سوپر لیگ را برگزار کنند تا نتیجه‌ی آن موفقیتی برای بازیکنان تیم ملی و آمادگی هرچه بیشتر آن‌ها باشد.


 


او همچنین در مورد تمکن مالی باشگاه‌ها نیز گفت: در حال حاضر تیم‌ها از استطاعت مالی برخوردار نیستند، مخصوصا تیم‌های شهرستانی از نظر مالی در حدی نیستند که در لیگ ستارگان شرکت کنند. به عنوان مثال اصفهان در لیگ برتر هندبال دارای دو تیم ذوب آهن و فولاد بود ولی به خاطر مشکلات مالی ذوب آهن منحل و سپاهان نیز به سختی اداره می‌شود و می‌خواهد در ادامه‌ی رقابت‌ها فقط در رده‌ی بزرگسالان حضور داشته باشد و تیم‌های پایه‌ی خود را تعطیل کند.


 


او در پایان گفت: امیدوارم لیگ امسال به صورت تک گروهی و با حضور تیم‌هایی که شایستگی و توانایی مالی و یا حامی و اسپانسر دارند برگزار شود. ما در حال حاضر ده تیم مستعد داریم که امیدوارم با حضور آن‌ها شاهد لیگ پویایی باشیم.

#1varzesh #هندبال #مهدی_اخوان #۱ورزش

[ منبع این خبر سایت ورزش 1 می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از مربیان خارجی باید در رده‌های پایه استفاده کنیم نه تیم ملی بزرگسالان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات