مردم ایران در رویای خودروی با کیفیتبه گزارش جهان به نقل از راه نو، مردم ایران سال هاست که در آرزوی سوار شدن خودروهای باکفیت خارجی می سوزند. البته قشر ثروتمند جامعه از خودروهای لوکس بی نصیب نیستند اما قشر متوسط و ضعیف باید به خودروهایی چون پراید و 206 رضایت دهند. خودروهایی که از نظر استاندارهای جهانی با کیفیت فاصله جدی دارند. حالا با اجرایی شدن برجام، امیدهای تازه ای برای آمدن خودروهای باکیفیت تر که توان خرید آن برای مردم عادی وجود داشته باشد زنده شده است.
در واقع با اجرایی شدن برجام، ایرانی‌هایی که مدت هاست با پراید و پژو سر و کله می‌زنند و خودروهایی را سوار می‌شوند که فقط شکل ظاهری آن‌ها آن هم هر از گاهی تغییر می‌کند و موتور و قطعات‌‌‌ همان بی‌کیفیتی است که بود، با شنیدن اخبار مربوط به ورود غول‌های خودرو سازی آمریکایی و اروپایی به ایران بعد از اجرایی شدن برجام ذوق زده شده‌اند و خود را چند قدم به رویاهای خود نزدیک‌تر می‌بینند.

هر چند که به نظر نمی‌رسد نرخ خودروهای آمریکایی و اروپایی درجه یک، در صورت ورود و حتی ساخته شدن در ایران، آنقدر ارزان باشد که قشر متوسط بتوانند از این خودرو‌ها استفاده کنند اما آمدن انها می تواند فضای رقابتی در بازار خودروی ایران را بیشتر کند و موجب ارتقای کیفیت شود. البته در این میان نکته اینجاست که پژو و رنو نیز دوباره قصد دارند به صورت جدی به بازار ایران باز گردند و قراردادهایی نیز در این خصوص بسته شده است.
کدام پژوها به ایران می آیند؟

پژو اما از عرضه سه محصول به نام های 301، 208 و 2008 در ایران خبر داده است. سه محصولی که گفته می شود قدیمی هستند اما طبق توافق ایران خودرو و پژو، مدل های به روز و ارتقا یافته 301 و 208 . 2008 روانه بازار خودرو ایران می شوند نه آنها که سال ها پیش توسط پژو به تولید رسیده‌اند.
در این میان،‌در حالی که گمان می‌رفت پژوهایی با حضور دوباره در ایران، به بهبود کیفی مدل‌های 405 و 206 بپردازند، جزئیات جدید از قرارداد ایران خودرو و پژو نشان می‌دهد این شرکت برنامه ای در مورد خودروهای مذکور ندارد.

معافیت خودروهای جدید پژو از قیمت‌گذاری

به تازگی نیز، معاون وزیر صنعت با تشریح جزئیات مذاکره جدید ایران با پژو بر سر تولید قطعات، صادرات و قیمت‌گذاری محصولات تولیدی مشترک با ایران، گفته: خودروهای جدید پژو در ایران قیمت‌گذاری نمی‌شوند.

محسن صالحی‌نیا با بیان اینکه هیچ توافقی با شرکت فرانسوی رنو برای تولید خودروی کوئید در ایران خودرو انجام نگرفته است، گفته: به عنوان رئیس هیات مدیره ایران‌خودرو اعلام می‌کنم که هیچ توافقی با شرکت رنو برای تولید کوئید در ایران صورت نگرفته است، البته شرکت خودروسازی سایپا مذاکراتی را با این شرکت فرانسوی برای تاسیس یک شرکت مشترک به صورت جوینت‌ونچر صورت داده که بر این اساس کارگروهی هم برای بررسی و نظارت بر پیشرفت کار از سوی مدیرعامل این مجموعه تعیین شده که به او و هیات مدیره این شرکت گزارش می‌دهند. در این میان تا مذاکرات نهایی نشود، بنده در جریان جزئیات آن نیستم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزوده: برخی مسائل ضد برجام در مجامع بین‌المللی، تاثیری بر فعالیت مشترک پژو با ایران نداشته و مذاکرات ما در سطح عملیاتی بوده و در حد کارشناسی نیست که خللی به آن وارد شود. در این میان قاعده‌ای شروع کرده‌ایم که بعد از رفع محدودیت‌ها نیز قرارداد منعقد شد و تشکیل شرکت جوینت‌ونچر نیز آخرین مراحل ثبت خود را سپری می‌کند و به زودی کار را آغاز خواهد کرد. هفته گذشته نیز جلسه جدیدی با پژو در مورد قرارداد فرعی و مسائل مرتبط با جزئیات تولید قطعه، صادرات و قیمت‌گذاری برگزار شد.

وی به مهر تصریح کرده: قیمت‌گذاری خودروهای جدید پژو در ایران که به صورت جوینت‌ونچر تولید می‌شود، باید براساس شرایط بین‌المللی صورت گیرد و خود من فکر می‌کنم با خودروهایی که از این شیوه تولید می‌شوند، باید مشابه خودروهایی که طی هفته‌های گذشته از شمول قیمت‌گذاری دولتی خارج شدند، برخورد شوند. اما با توجه به شرایط، مشکلی به لحاظ قیمت‌گذاری نداریم و قیمت‌گذاری دولتی این خودروها صورت نمی‌گیرد. ظن من بر این است که قطعا از قاعده‌های محدودکننده قیمت‌گذاری بری هستند.

قرارداد ایران خودرو با پژو چگونه است؟

بی تردید،‌از مهمترین قراردادهای حوزه اقتصادی که در دوران پسابرجام منعقد است، توافق ایران با شرکت پژوی فرانسه است. ایران خودرو و پژو پس از ماه ها مذاکره، بالاخره قرارداد خود را با یکدیگر امضا کردند تا پس از سه سال قطع رابطه، شراکتی جدید را از سر بگیرند؛ شراکتی که با توجه به جزئیات قرارداد مربوطه، نشان از تفاوت رفتار دو طرف در قبال هم دارد.

بدون شک یکی از تفاوت های اصلی قرارداد جدید ایران خودرو و پژو، «جوینت ونچر» بودن آن است؛ به نحوی که دو طرف قصد دارند شرکتی مشترک را با سهام برابر تاسیس و اجرای مفاد قرارداد را از آنجا مدیریت کنند.

به عبارت بهتر، در این شرکت قرار است امور مربوط به پیگیری و اجرای مفاد قرارداد منعقد شده، انجام شود؛ تقریبا چیزی شبیه رنوپارس (شرکت مشترک میان خودرو سازان ایرانی و رنوی فرانسه)؛ منتها متفاوت تر.

یکی از نکات قابل توجه تشکیل این شرکت ، چرخشی بودن مدیر عامل و اعضای هیات مدیره آن است، چه آنکه هر دو سال یک بار، مدیر عامل و اعضای هیات مدیره تغییر خواهند کرد. بر این اساس برای دو سال هیات مدیره در دست فرانسوی ها خواهد بود، اما مدیر عامل از ایران انتخاب می شود و در دوره دو ساله بعدی، ایرانی‌ها وارد هیات مدیره می‌شوند و مدیر عامل، فرانسوی است. این روند تغییر چرخشی اعضای هیات مدیره و مدیر عامل در طول اجرای قرارداد ایران خودرو و پژو، دنبال خواهد شد. با تشکیل این شرکت و با توجه به اینکه قرارداد از نوع جوینت ونچر است، امکان انتقال فناوری و تکنولوژی پژو به ایران خودرو فراهم خواهد آمد.حالا باید منتظر ماند و دید نتیجه این قرارداد در مرحله اجرا چه خواهد بود و مردم ایران بالاخره رنگ خودروی با کیفیت را خواهند دید یا خیر؟

منبع:راه نو

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مردم ایران در رویای خودروی با کیفیت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات