مدیر المیادین: غرب مدعی آزادی بیان، خبرنگاران و رسانه های مستقل را تحریم می کند

رییس هیات مدیره شبکه المیادین در حاشیه نشست بین المللی «عصر جدید خبرنگاری و پایان نظام رسانه ای غالب» در مسکو افزود: غرب از شیوه تحریم برای مهار کردن رسانه های مخالف خود استفاده می کند. شاهدیم اتحادیه اروپا فهرست های تحریم خبرنگاران و رسانه های مخالف را تنظیم می کند و در همین حال مدعی می شود، حامی آزادی بیان و خبرنگاری آزاد است، در حالیکه این حرفه الزاما دربر گیرنده طرح دیدگاه های مختلف می باشد.
غسان بن جدو اظهار کرد: خبرنگاران دائما تحت این فشارها قرار دارند که من و همکارانم نیز از جمله تحریم شدگان از سوی کشورهای مدعی آزادی بیان هستیم. غربی ها به بهانه دفاع از دمکراسی به خبرنگاری و اطلاع رسانی واقعی ضربه می زنند که باید برای مقابله با این اقدام ها متحد شویم.
وی همچنین ادامه داد: در شرایطی که غرب برای تداوم انحصار خبری تلاش می کند، رسانه ها و منابع خبری آلترناتیو باید نقش بسیار مهمی در اطلاع رسانی دقیق و صحیح داشته باشند و لازم است افرادی که این رسالت را بر عهده می گیرند، توان حرفه ای بالایی داشته باشند تا تاثیر گذاری شکل گیرد.
غسان بن جدو همچنین در پاسخ به پرسش ایرنا در باره نقش خبرنگاران رسانه های مستقل و غیر همسو با غرب برای عملی کردن الگوی اطلاع رسانی دقیق و حرفه ای، گفت: تقویت مهارت حرفه ای از اصول اولیه است و البته این مولفه نفی دیدگاه های خبری و سیاسی خبرنگاران نیست و از دیگر سو باید همکاری ها بین رسانه های منطقه گسترش یابد، زیرا می توانیم همگرایی ها را راهبردی کنیم که دستاوردهای آن ارزشمند خواهد بود.
رییس هیات مدیره شبکه بین المللی خبری المیادین ادامه داد: در شرایط کنونی بسیاری از رسانه های غربی و برخی رسانه ها در منطقه با دروغ، تحریف اخبار و رویدادهای منطقه در صدد تامین اهداف سیاسی و سودجویانه هستند که می توان به رویکرد ضد روسی رسانه های غربی در چند سال گذشته اشاره کرد.
غسان بن جدو گفت: هنگامی که مسکو در عرصه بین المللی ضعیف بود، همیشه از سوی رسانه های غربی تحسین و تمجید می شد، اما اکنون که با قدرت وارد معادلات بین المللی شده و مواضع مستقل اتخاذ می کند، روسیه بویژه رییس جمهوری این کشور هدف حملات سازمان یافته رسانه ای و سیاهنمایی های گسترده قرار گرفته است.
خبرنگار شناخته شده بین المللی همچنین در باره کارکرد رسانه های غربی در برابر خیرش های مردمی در خاورمیانه اظهار کرد: چند سال قبل که موج قیام ها منطقه را فرا گرفت، رسانه های غربی با تبلیغات دروغین، واقعیت های این خیزش را وارونه جلوه دادند.
غسان بن جدو در باره وضعیت خاورمیانه نیز پیش بینی کرد: بحران های منطقه دامنه دار است و متاسفانه وضعیت می تواند در ماه های آینده و خیم تر شود، ولی افق آن از سال آینده آشکارتر خواهد شد و دورنمای بهتری پیدا می کند.
مدیر عامل شبکه المیادین همچنین دیروز (دوشنبه) در نشست «عصر جدید خبرنگاری و پایان نظام رسانه ای غالب» پیشنهاد کرد برای مقابله با انحصار خبری غرب، جبهه اطلاعاتی مشابه با سازمان های شانگهای و گروه بریکس شکل گیرد.
وی گفت: در جنگ اطلاع رسانی کنونی باید بر پیروی از سه اصل مهارت خبرنگاری متکی بر «انتقال اطلاعات همان گونه که هست»، ارزش های انسانی و دورنمای سیاسی و راهبردی تمرکز کنیم.
غسان بن جدو افزود: رعایت ارزش های انسانی در فعالیت های خبری نیز مهم است و باید در اولویت قرار گیرد که براساس آن نه تنها اطلاعات مربوط به کشورهای عربی بلکه تمامی نیازهای اطلاع رسانی درباره رویدادهای جامعه بشری را پوشش دهیم.
وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: اکنون با توجه به این ضرورت ها، باید برای گریز از فشارهای نظام مسلط رسانه ای غرب، زمینه های همکاری و همگرایی بین خود را گسترش دهیم تا بتوانیم مسیری بهتر برای انتقال اطلاعات ایجاد کنیم.
هیات های 30 کشور از جمله گروه رسانه ای ایرنا و سفارت ایران در نشست دو روزه «عصر جدید خبرنگاری و پایان نظام رسانه ای غالب» که در بخش هایی از آن مقام های روسیه از جمله وزیر فرهنگ و سخنگوی وزارت خارجه این کشور حضور دارند، موضوع های مختلف از جمله فرصت فضای مجازی برای گسترش ارتباط آنی و بی واسطه دو سویه بین رسانه و مخاطب و همگرایی رسانه های غیر وابسته به اردوگاه غرب را بررسی می کنند.
در این همایش که به مناسبت هفتادو پنجمین سال تاسیس روسیا سگودنیا و میزبانی این خبرگزاری برگزار می شود،
هیات های کشورهای مختلف از جمله آمریکا، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، یونان، آفریقای جنوبی، لبنان، سوریه، ارمنستان، هند و عربستان، صربستان، امارات متحده عربی و همچنین یونسکو شرکت دارند.
اروپام 391 ** 1516

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیر المیادین: غرب مدعی آزادی بیان، خبرنگاران و رسانه های مستقل را تحریم می کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات