حدود 60 درصد مردم افغانستان بی سواد هستند

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، محمد رحیمی در دیدار با رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، با تشکر از مسئولان ایران برای فراهم کردن سواد آموزی اتباع این کشور، اظهار امیدواری کرد که از ظرفیت، دستاورد و تجارب سازمان نهضت سوادآموزی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش سواد مردم افغانستان استفاده لازم و کافی را ببریم.
معاون سوادآموزی وزارت معارف افغانستان با بیان این که جمهوری اسلامی ایران دستاورد بسیار خوبی در باسواد کردن جمعیت خود داشته است، افزود: طبق آمارهای بیان شده درصد باسوادی از 48 درصد سال 1355 به 95 درصد در سال 1394 رسیده و این افتخار بزرگی است که افغانستان هم می تواند از این تجربه استفاده کند.
وی گفت: وضعیت سواد در بین مردم افغانستان در جمعیت 15 سال و بالاتر حدود 40 درصد است و به عبارت دیگر حدود 60 درصد جمعیت مذکور بیسواد و کم سواد هستند.
رحیمی با بیان این که رئیس جمهوری افغانستان طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی را مطرح کرده است، افزود: مراحل اولیه این طرح آماده شده و امید است با انسجام مراکز، محلات و بخش های مرتبط با سوادآموزی بتوان این طرح را اجرا کرد.
معاون سوادآموزی وزارت معارف افغانستان گفت: به دنبال تصویب طرح بسیج ملی برای امحای بی سوادی هستیم و استفاده از تجارب کشورهای همسایه و دوست مانند هند، ژاپن و ایران ارزشمند است تا بتوان با بکارگیری تجارب و دستاوردها در اجرای این طرح ، با بی سوادی کشورمان مبارزه کنیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رحیمی افزود: براساس برنامه STG افغانستان فرصت دارد تا سال 2030 یک برنامه خوب و پایه ای برای امحای بی سوادی تهیه و ارائه کند.
معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان گفت: امیداست در این سفر با توجه به وجود پیوستگی زبان، فرهنگ و دین دو کشور، از دستاوردهای خوب و تجارب نهضت سوادآموزی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با بی سوادی استفاده کرد.
فراهنگ**1417**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حدود 60 درصد مردم افغانستان بی سواد هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات