باز هم فرهنگ مظلوم واقع شد

هستی قاسمی به عنوان نویسنده این مطلب در ادامه می افزاید : بی‌توجهی به مسائل فرهنگی خود به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی با توجه به وخامت اوضاع جامعه امروز امری نسنجیده و گاه غیر قابل جبران خواهد بود.
با توجه به اینکه آسیب‌های فراوانی در حوزه فرهنگی به علت سیاست‌های نادرست دولت گذشته و ارتباط کمرنگ مجلس نهم و دولت دهم به این حوزه وارد شده است اکنون زمان آن فرا رسیده که به مسائل فرهنگی و اجتماعی کشور بیش از پیش توجه شده و با ارائه طرح‌های کارآمد در مسائل فرهنگی کشور ساماندهی لازم صورت بپذیرد؛ چراکه بی‌توجهی به هر یک از دو حوزه فرهنگی و اجتماعی به عنوان دو مساله لازم و ملزوم زمینه‌سازمشکلات و آفت‌های فراوانی در جامعه خواهد بود.
گرچه روز گذشته کمیسیون اجتماعی نسبت به کمیسیون فرهنگی توانست متقاضیان بسیاری را به خود جلب کند اما آیا مشکلات و معضل امروز جامعه ایران تنها همان بیکاری، طلاق، فقر، نا امنی اجتماعی، کودک کار و خیابانی و زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست است و ارائه برنامه‌های کارآمد و ساماندهی به این مسائل کافی خواهد بود؟!
بنابراین درحوزه فرهنگ، بی‌توجهی به مسائلی نظیر فیلمسازی، موسیقی، اینترنت، مطبوعات، دانشگاه و عملکرد ضعیف رسانه ملی و گرایش بخش قابل توجهی از جامعه به رسانه‌های غربی به عنوان آفتی که گریبان جامعه ایران را گرفته و بی‌اخلاقی و ناهنجاری‌های بسیاری را در پی داشته است آیا آسیب شناخته نمی‌شود و پای مسئولان بیشتری را به برنامه‌ریزی و ساماندهی در این حوزه باز نمی‌کند؟
چرا تنها چهار نامزد برای کمیسیون فرهنگی؟!
ازآنجا که اندیشه، فرهنگ واخلاق مداری می‌تواند زمینه‌سازهنجار و ناهنجاری‌های اجتماعی شود و زمینه‌ای برای رشد و تعالی فردی و اجتماعی افراد یا حتی یک سرزمین شود، یا برعکس فرد یا آن جامعه را به عقب براند، بنابراین بی‌توجهی به مسائلی نظیر اینترنت، مطبوعات، فیلم، موسیقی، کتاب، دانشگاه و رسانه ملی که زمینه‌سازآسیب‌های جدی در امور فرهنگی و سپس اجتماعی کشور خواهد بود، محلی از اعراب ندارد و ضرورت توجه به آن در جامعه امروز ایران بیش از گذشته احساس می‌شود، اما این مساله پرسشی را به وجود می‌آورد که چرا روز گذشته ضرورت توجه به حوزه فرهنگی و ساماندهی آسیب‌های مربوط به این حوزه در مجلس شورای اسلامی از سوی نماینده‌ها نسبت به سایر کمیسیون‌ها کمتر ملموس بود؟
بر این اساس شاید یکی از دلایل بی‌توجهی و استقبال نه چندان زیاد از حوزه فرهنگ به این خاطر است که این کمیسیون نسبت به کمیسیون اقتصادی و سیاسی محبوبیت، جارو جنجال و زرق و برق چندانی ندارد و همانطور که کار در مشاغل فرهنگی مانند معلمی و روزنامه‌نگاری بیشتر دلی است در کمیسیون فرهنگی مجلس هم افراد بیش از هر مساله‌ای به خاطر تمایلات قلبی شان به این سمت و سو هدایت می‌شوند. بنابراین تا زمانی که نگاه‌ها نسبت به این کمیسیون تغییر نکند و کار در این حوزه برخاسته از نوعی باور قلبی نباشد، کسی به این سمت نخواهد آمد و عملکرد ضعیف از سوی نهادهایی چون مجلس نیز نتیجه اش جز همان ولنگاری نخواهد بود.
در حقیقت ولنگاری نه تنها در عملکرد و میزان استقبال یک نهاد فرهنگی نسبت به مسائل ذیربط آن بلکه حتی در فعالیت‌های خودجوش فرهنگی مردمی نیز تاثیر خواهد گذاشت. به همین علت بی‌توجهی و کم کاری در این کمیسیون ضعف بسیار بزرگی شمرده می‌شود و این برخلاف تعهدات و وعده‌هایی بود که نماینده‌های کنونی در دوران کاندیداتوری شان به ملت ایران داده بودند.
حلقه مفقوده معضلات فرهنگی و اجتماعی
حلقه مفقوده در برخورد و حل معضلات اجتماعی و فرهنگی عدم وجود نگاه کارشناسانه به اینگونه مسائل است. نگاهی که تمرکز آن بر روی پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی نه برخورد قهری با آنهاست. چراکه واقعیت امر این است بنا به علل نامشخص، مدیریت درست معضلات فرهنگی هیچ گاه مورد توجه متولیان امر نبوده و اساسا برنامه‌ای کارآمد و جدی در قبال آن ارائه نمی‌شود.
بنابراین همان طورکه نماینده‌های کنونی و کاندیدای دیروز در میتینگ‌های انتخاباتی وعده دادند در این زمینه می‌بایستی گام‌های لازم برداشته شود، زیرا تا زمانی که آسیب و ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی رفع نشود به نظر باز هم تلاش‌ها در سمت و سوی مسائل اقتصادی و سیاسی چندان ثمر بخش نخواهد بود.
بنابراین همان طور که رهبرمعظم انقلاب در دیدار دیروزشان با نماینده‌ها فرمودند «مساله اقتصاد، اولویت فوری و کنونی کشور است، اما فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهم‌تر است.» از این رو نماینده‌های مجلس دهم باید فرهنگ را قبل از هر مساله‌ای در اولویت کار خود قرار دهند.
استقبال بیشتر چه دردی را درمان می‌کند؟
بدون شک ارائه طرح و لوایح سنجیده و عملکرد صحیح مسئولان امر در مجلس و دولت خواهد توانست خلأ‌های موجود در در راستای مسائل مذکور پر کند. از این رو توجه به فیلمسازی و موسیقی و شعر و داستان می‌تواند موجب کشف استعداد و شکوفایی جوانان شود و در نهایت به اشتغالزایی بینجامد.
البته گرچه سخن از ایجاد اشتغال در زمینه‌هایی مانند فیلم، موسیقی، داستان و شعر کمی شاید دور از ذهن باشد اما به هر روی هر گامی که بتواند از سوی مجلس و دولت منجر به حل این معضل در یک چهارچوب سنجیده و منطقی شود یک امتیاز برای مجلس دهم تلقی شده و از سویی دیگر نه تنها اعتماد را به جامعه به ویژه اقشارفرهنگی و نخبگان جوان کشور باز می‌گرداند بلکه افزایش سرمایه‌های اجتماعی و تبعیت بیشتر افراد از قانون و رعایت اخلاق مداری را به دنبال خواهد داشت.
منبع : سایت خبری تحلیلی تدبیر 24
زمان انتشار : 18 خرداد 95
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «باز هم فرهنگ مظلوم واقع شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات