خاورمیانه درکشاکش رقابت ترامپ وکلینتون

این مطلب به نقل از حسن هانی زاده می افزاید:رقابت‌های انتخاباتی دو رقیب قدرتمند ریاست‌جمهوری آمریکا یعنی دونالدترامپ از حزب جمهوریخواه وهیلاری کلینتون از حزب دموکرات در باز ترسیم شطرنج سیاسی وامنیتی خاو میانه بی‌تاثیر نخواهد بود. یکی از مهم‌ترین محورهای رقابتی ترامپ وکلینتون موضوع خاورمیانه است که هر یک از دو رقیب انتخاباتی تعریف خاص خود را از آینده خاورمیانه دارند.
این منطقه همواره درانتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نقش تعیین کننده دارد تا جایی که یکی از اندیشمندان عرب، خاورمیانه را بزرگ‌ترین ایالت آمریکا توصیف کرده است. وجود سفره‌های عظیم نفتی، رقابت‌های منطقه‌ای، نزدیکی روسیه به این منطقه، وجود بازار بزرگ مصرفی، تنوع نظام‌های حاکم در این منطقه، موجب شده تا غرب نگاهی کاملا هژمونیک بر خاورمیانه داشته باشد.
تا قبل از جنگ دوم جهانی و شکل‌گیری رژیم نامشروع اسرائیل رقابت بر سر غارت منابع طبیعی خاورمیانه صرفا در حوزه دو ابر قدرت آن زمان یعنی انگلیس و فرانسه محدود می‌شد. با تشکیل رژیم صهیونیستی در سال 1948 فضای خاورمیانه از یک فضای کاملا «مارکتی» خارج شد و فضای امنیتی ونظامی بر این منطقه نگون بخت حاکم شد.
دلیل این امر این است که لابی صهیونیستی در ایالات متحده آمریکا در پیروزی هر یک از رقبای انتخاباتی نقش کاملا موثری دارد و هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بخش وسیعی از سخنرانی‌های تبلیغاتی خود را بر ضرورت حفظ امنیت اسرائیل متمرکز می‌کنند.
در رقابت‌های انتخاباتی خانم کلینتون و دونالد ترامپ موضوع اسرائیل و اهمیت این رژیم در سبد سیاست خارجی آمریکا مورد توجه شدید دو نامزد قراردارد.هیلاری کلینتون بیش از رقیب جمهوریخواه خود یعنی ترامپ به موضوع امنیت رژِیم صهیونیستی توجه دارد، زیرا کلینتون به لحاظ تامین هزینه تبلیغات انتخاباتی خود به کمک مالی یهودیان ثروتمند آمریکا تکیه دارد.
دونالد ترامپ اگرچه تنها به لحاظ سیاسی به لابی صهیونیستی وابسته است اما خاورمیانه را در چارچوب هژمونی آمریکا تعریف می‌کند و امنیت کلان آمریکا را خارج از امنیت رژیم اسرائیل نمی‌داند. اعتقاد ترامپ این است که آمریکا باید بر اساس منافع امنیت ملی خود خاور میانه را مهندسی و مدیریت کند و اسرائیل نیز باید در دایره ترسیم شده آمریکا به عنوان سرپل هژمونی آمریکا حرکت کند.
لذا همچنان که باراک اوباما در برهم زدن شطرنج سیاسی و نظامی خاور میانه به سود رژیم صهیونیستی نقش فعالی ایفا کرد قطعا خانم کلینتون در صورت پیروزی در انتخابات همین سیاست را ادامه خواهد داد. اما دونالد ترامپ نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه سیاست متفاوت‌تری دارد و معتقد است که اسرائیل بدون ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند مدیریت خاورمیانه را به عهده بگیرد و باید نقش معاون کلانتر را ایفا کند.
در هر حال انتخاب دونالد ترامپ یا هیلاری کلینتون می‌تواند در شکل‌گیری پازل‌های جدید خاورمیانه موثر باشد، اما عنصری که می‌تواند در برهم زدن این پازل‌ها ایفای نقش کند وجود مقاومت اسلامی است. اگر بشار اسد بتواند به سلامت از بحران نفس‌گیر سوریه عبور کند قطعا آمریکا در تغییر شطرنج نظامی وسیاسی خاورمیانه با ناکامی مواجه خواهد شد و محور مقاومت در عرصه‌های گوناگون مسیر سیاسی وحرکت نظامی خود را با قدرت ادامه خواهد داد.
اما تغییر موازنه قدرت به سود بازیگران داخلی و منطقه‌ای بحران سوریه، قطعا اوضاع منطقه را پیچیده ترخواهد ساخت و این تغییر موازنه می‌تواند به شکل‌گیری یک ائتلاف عبری - عربی به رهبری مشترک عربستان واسرائیل منجرشود.
منبع : سایت خبری تحلیلی تدبیر 24
زمان انتشار : 18 خرداد 95
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خاورمیانه درکشاکش رقابت ترامپ وکلینتون» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات