عمل به قانون، کلید حذف فساد

هادی حق‌شناس نویسنده این مطلب می افزاید :‌در زمان مواجهه کشور با منابع درآمدی فراوان، زمینه برای موضوعاتی مانند رانت خواری و فساد اقتصادی فراهم می‌شود، به ویژه آنکه در یک دهه گذشته که کشور با تحریم‌های ظالمانه روبه رو شد و به دنبال آن مجاز به نقل و انتقال پول نبود وکالاها طبق روند عادی وارد کشور نمی‌شد، این امر زمینه را برای ایجاد انواع دلالی‌ها و شرکت‌های غیرحقیقی تحت عنوان دورزدن تحریم‌ها پدید آورد و آنها شروع به نقل و انتقال کالا و پول کردند از جمله آنها را در پرونده بابک زنجانی می‌توان یافت.
امثال بابک زنجانی در این سال‌های تحریم وجود دارند که پرونده آنها به هر دلیلی هنوز رسانه‌ای نشده است، اما در نهادهای حسابرسی و بازرسی پرونده‌ آنها وجود دارد. زمانی که مواردی همچون پرونده زنجانی مطرح می‌شود، می‌توان تخمین زد که پرونده‌های دیگری هم وجود داشته و علت آن هم وجود تحریم‌ها و درآمدهای افسانه‌ای 10 سال گذشته بوده است.
نکته قابل تامل اینکه در مجالس هشتم و نهم تحقیق و تفحص فراوانی درباره فساد اقتصادی مصوب شد اما در عمل، 80 تا 90 درصد تحقیق و تفحص‌ها فرصت قرائت در صحن علنی مجلس را پیدا نکرد. تمامی مشکلات عوارض تحریم‌های ظالمانه، سوء تدبیرها و عدم اجرای قانون است و از سوی دیگر به دلیل دور زدن تحریم‌ها، قوانین زیر پا گذاشته شد و مورد توجه قرار نگرفت.
طبیعی است زمانی که خلاف قانون عمل شود، باید منتظر انواع فسادهای اقتصادی و رانت‌ها بود. عدم پا فشاری بر اجرای قانون و عدم برخورد با افرادی که قانون را اجرا نمی‌کنند، مشکل کلیدی است که دولت و مجلس در یک دهه گذشته با آن مواجه بودند.
بدون تردید، هر کجا قوانین زیر پا گذاشته شود، انواع فسادها پدیدار می‌شود. نخستین نکته در راستای مقابله با فساد اقتصادی بازگشت به قانون است. حتی این احتمال وجود دارد که اجرای آن قانون به ضرر بخش‌های مختلف تمام شود، بنابراین اجرای قانون اصلی‌ترین اهرم درجهت مقابله با فساد اقتصادی است و از سوی دیگر شفاف‌سازی قوانین مطرح است؛ چراکه قانون جامع و مانع موجب می‌شود تا تفسیر شخصی ازقوانین صورت نگیرد.
نکته دیگر در راستای مقابله با فساد ثبات محیط کلان اقتصاد است، بدین معنا که وقتی متغییرهای کلان اقتصادی یعنی نرخ بیکاری، تورم و نرخ ارز با ثبات نباشد به طور طبیعی زمینه مساعدی برای فساد در کشور فراهم می‌شود. بنابراین ثبات محیط اقتصاد کلان، اجرای قانون و شفافیت در قانون است که می‌تواند از تمامی فسادها جلوگیری کند.
منبع : سایت خبری تحلیلی تدبیر 24
زمان انتشار : 18 خرداد 95

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عمل به قانون، کلید حذف فساد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات