تضعیف انقلابی‌گری و خطر دگردیسی هویت جمهوری اسلامی

میزگرد کارشناسان سیاسی با حضور در خبرگزاری تسنیم به تبیین اهمیت مسئله انقلابی‌ بودن و انقلابی ماندن پرداختند.

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، رهبر معظم انقلاب در بیست‌ و هفتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) به تبیین شاخص‌های مهم انقلابی‌گری در نظام اسلامی پرداختند.

ایشان در بخشی از سخنان خود با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام فرمودند: "امام، «امامِ انقلابی» بود و همین صفت علت اصلی عصبانیت قدرت‌های مادی از ایشان است".

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه قدرت‌ها از کلمه انقلاب و انقلابی‌گری ملت ایران به‌شدت هراس دارند، افزودند: علت اصلی فشارهایی که در طول سال‌های متمادی با بهانه‌های مختلف از جمله موضوع هسته‌ای و حقوق بشر به ملت وارد شده است، خصوصیت انقلابی‌گری ملت ایران و نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب در این مراسم با ذکر شاخصه‌های مهم انقلابی‌گری‌‌ «پایبندی به ارزش‌ها و اصول مبنایی»، «همت بلند برای پیشرفت و رسیدن به آرمان‌ها»، «پایبندی به استقلال»، «حساسیت در مقابل دشمن» و «تقوای دینی و سیاسی» را به‌عنوان 5 شاخصه مهم انقلابی‌گری برشمردند.

خبرگزاری تسنیم روز گذشته با دعوت از سعدالله زارعی تحلیلگر سیاسی، ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران و روح‌الامین سعیدی پژوهشگر مسائل بین‌المللی به تبیین شاخصه‌های انقلابی‌گری و دلایل مطرح شدن آن از سوی رهبر انقلاب در این برهه از زمان پرداخت.

سعیدی در بخشی از سخنان خود در این میزگرد با بیان اینکه طرح بحث انقلابی‌گری از سوی رهبری از منظر نظریه "امنیت هستی شناختی نظام جمهوری اسلامی" قابل تحلیل است، گفت: ایشان نسبت به امنیت هستی شناختی و هویتی جمهوری اسلامی ایران و خطراتی که این هویت را تهدید می‌کند نگرانی‌هایی را دارند.

وی با تعریفی از نظریه امنیت‌ هستی شناختی از نگاه دولت‌های‌ مختلف، تصریح کرد: این مسئله برای هر دولت عبارت است از تداوم و استمرار تعریفی که از منافع و اهدافش دارد و اینکه چگونه امنیت این اهداف را تأمین کند.

این پژوهشگر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هویت خود را به‌عنوان یک دولت اسلامی و انقلابی در جهان مطرح کرده است، افزود: هرگونه خدشه‌ به هویت جمهوری اسلامی گویای این است که این نظام در معرض دگردیسی هویتی قرار گرفته، لذا با تداوم و استمرار شاخص‌های آن که همان انقلابی‌گری است به‌دنبال تقویت این هویت است.

متقی استاد دانشگاه تهران در بخشی از این میزگرد با بیان اینکه سخنان رهبری در 14 خرداد در مرقد امام(ره) گویای این بود که بار دیگر همه در برابر حضرت امام حاضرند و همان الگو، ایدئولوژی و گفتمان باید محور اصلی بیعت عمومی قرار گیرد، افزود: جامعه‌ای که ممکن است در یک فضای استحاله احتمالی قرار گیرد و ممکن است نخبگانش از ادبیات و رویکردی برخوردار شوند که زمینه بازتولید اقتدار جهان غرب را در فضای نفوذ ایجاد کنند به یک نوع بازدارندگی مقابل لغزیدن گروه‌های اجتماعی یا نخبگانی که به فضای انقلابی تعلق دارند، نیاز دارد.

وی تأکید کرد: مخرج مشترکی که حضرت آقا در رابطه با انقلابی‌گری مطرح کردند، کوچک بود تا بتواند طیف گسترده‌ای را در انقلاب در بر گیرد، زیرا ممکن است هر فرد و گروهی یک شکل از الگوی انقلابی را در پیش گیرد و در این  شرایط نباید موضوع را منحصر به مجموعه یا نیرویی خاص کرد.

زارعی نیز با تأکید بر اینکه رسانه‌ها باید به این موضوع بپردازند و مسئولیت خود را در تبیین شاخص‌های انقلابی‌گری متعهدانه ایفا کنند، تصریح کرد: بقای انقلاب اسلامی وابسته به ادامه روحیه‌ای است که براساس آن روحیه انقلاب اسلامی ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب طی دو سال گذشته به‌دفعات به طرح مقوله انقلابی‌گری به‌عنوان یک ضرورت تام برای حفظ انقلاب اسلامی و مصالح کشور پرداختند، تصریح کرد: موقعیت حساس کشور که وضعیت پیچ تاریخی را به‌منظور جهش تاریخی بزرگ به‌سمت جلو مقابل کشور قرار داده و خطرات بزرگی که در این مسیر مقابل کشور قرار دارد ضرورت طرح مقوله انقلابی‌گری و شاخص‌های آن را بیان می‌کند.

این تحلیگر مسائل سیاسی طرح موضوع انقلابی‌گری را یک فراخوان از سوی رهبری اعلام کرد و افزود: این فراخوان همه را مخاطب قرار می‌دهد؛ دولت، مردم، نخبگان، توده‌های مختلف مردم، متدینین و غیرمتدینین و به‌طور کلی هر‌کسی که به آینده این کشور، انقلاب و نظام، اصول و ارزش‌های اساسی آن اعتقاد دارد، مخاطب این فراخوان رهبری است.

مشروح این میزگرد طی روزهای آینده در خبرگزاری تسنیم منتشر می‌شود.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تضعیف انقلابی‌گری و خطر دگردیسی هویت جمهوری اسلامی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات