فروش سالیانه سلاح به خاورمیانه دو برابر شد

براساس نتایج تحقیقی بین‌المللی مشخص شد، فروش سالیانه تسلیحات کوچک و سبک به کشورهای خاورمیانه‌ای با تشدید درگیری‌ها در سراسر این منطقه در سال 2013 نسبت به سال ماقبل آن دو برابر شده است. خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، براساس نتایج مطالعه‌ای که دوشنبه منتشر شد، آمریکا در سال 2013 هم بزرگترین واردکننده و هم بزرگترین صادرکننده انواع تسلیحات از جنگ‌افزارهای سنگین و سبک گرفته تا مهمات و تسلیحات ضد تانک بوده است.

نتایج تحقیقات مستقل "بررسی تسلیحات کوچک" با عنوان "به‌روز رسانی تجارت 2016: انتقال و شفافیت" نشان می‌دهد که واردات تسلیحات سبک و کوچک به خاورمیانه از 342 میلیون دلار سال 2012 به 630 میلیون دلار در سال 2013 رسید.

طبق این تحقیقات، بزرگترین صادرکنندگان تسلیحات کوچک جهان شامل کشورهایی که حداقل سالیانه 10 میلیون دلار از این نوع سلاح‌ها صادر کردند، حدود شش میلیارد دلار سلاح و مهمات در سال 2013 صادر کردند که حدود 17 درصد نسبت به سال 2012 رشد داشته است.

نوکولاس فلورکوئین، از اعضای ارشد تیم انجام دهنده تحقیقات مذکور گفت که افزایش در میزان واردات چنین تسلیحاتی به کشورهای خاورمیانه همزمان با تشدید درگیری ‌ها در کشورهایی از جمله سوریه، عراق، لیبی و یمن بوده است.

فلورکوئین همچنین گفت، مدارکی از انتقال مجدد تسلیحات کوچک بدون مجوز صادرات به کشورهایی که شاهد درگیری بودند، وجود دارد. به عنوان مثال، مهمات و سلاح انفرادی به رغم تحریم تسلیحاتی لیبی به آنجا ارسال شده است.

ایالات متحده آمریکا با یک میلیارد و 100 میلیون دلار فروش، بزرگترین صادرکننده تسلیحات کوچک و سبک در جهان است و پس از آن ایتالیا و آلمان قرار دارند. این سه کشور در مجموع حدود 40 درصد صادرات‌های چنین تسلیحاتی را در سال 2013 در دست داشتند. آمریکا همچنین با خرید دو میلیارد و 500 میلیارد دلار تسلیحات کوچک، بزرگترین واردکننده هم بوده است.

هیات آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص این گزارش اظهارنظری نکرده است. این بررسی، پروژه تحقیقاتی مستقلی است که مقر آن در موسسه بین‌المللی مطالعات توسعه در ژنو بوده است و با کمک وزارت خارجه سوئیس و مشارکت 10 کشور و نهاد دیگر از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا انجام شد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فروش سالیانه سلاح به خاورمیانه دو برابر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات