محموله پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده ژاپن به آمریکا رسید

خبرگزاری کیودو روز سه شنبه به نقل از 'اداره امنیت ملی هسته ای' آمریکا از کارولینای جنوبی و بدون اشاره به زمان تحویل گزارش داد که تحویل این محموله به آمریکایی ها درچارچوب توافق سال 2014 بین دو کشور برای ارسال این مواد به منظور جلوگیری از دستیابی جانیان و تروریست ها به مواد هسته ای صورت گرفت.
بنابراین گزارش، دو وسیله حمل و نقل شامل مواد هسته ای از جمله 331 کیلوگرم پلوتونیوم اواخر سال جاری از 'توکایمورا' در شمال توکیو عازم آمریکا شد.
انگلیس، فرانسه و آمریکا این مواد را به منظور تحقیق در دوران جنگ سرد در اختیار ژاپن قرارداده بودند.
سرتیپ'فرانک کلاتز'معاون وزیر انرژی در مسایل امنیت هسته ای در بیانیه ای اعلام کرد که خروج این مواد از ژاپن نشانگر توفیق قابل ملاحظه درتلاش های گسترده تر جهانی ما در ارتباط با امنیت هسته ای به منظور حفاظت از اورانیوم بسیار غنی شده و پلوتونیوم در سراسر جهان است.
براساس این گزارش اورانیوم غنی شده درانبار امنیتی 'مجموعه امنیت ملی Y12 نزدیک'اوک ریج'درایالت تنسی ذخیره می شود تا نهایتا به اورانیوم کمتر غنی شده تبدیل گردد.
ورود این محموله بخشی از توافق و تعهد صورت گرفته بین دو طرف در 'نشست سران در ارتباط با امنیت هسته ای' در سال 2014 و 2016 است.
'تام کلمنتس'مدیر'دیده بان پایگاه ساوانان ریور' که مسایل هسته ای را زیر نظر دارد اعلام کرد که نگران تاسیسات آمریکایی است زیرا ممکن است این تاسیسات بدون توضیح قابل قبول و مشروع انبار مواد هسته ای شوند.
به گزارش ایرنا،اوباما در اجلاس امنیت هسته ای 2016 روز جمعه در واشنگتن، خطر دستیابی گروه های تروریستی به مواد هسته ای را از بزرگترین تهدیدهای پیش روی امنیت جهانی برشمرد.
رئیس جمهوری آمریکا اذعان داشت، کشورها باید تمام تلاش خود را جهت اقدام برای حفظ امنیت مواد هسته ای در دسترس و آسیب پذیر به کار گیرند.
وی خاطرنشان کرد که حدود 2 هزار تن مواد هسته ای در سرتاسر جهان در تاسیسات نظامی و غیرنظامی ذخیره شده است که برخی از این مواد از ایمنی مناسبی برخوردار نیستند.
وی افزود: این درحالی است که مقدار کمی پلوتونیوم به اندازه یک سیب می تواند صدها هزار تن را بکشد و مجروح کند و عواقب فاجعه آمیز جهانی آن تا ده ها سال ادامه خواهد داشت و جهان را تغییر خواهد داد.
اوباما مساله امنیت هسته ای را نمونه ای ازچالش های قرن 21 عنوان داشت که مستلزم همکاری مداوم کشورها و موسسات و نهادهای مربوطه است و هیچ کشوری به تنهایی قادر به حل آن نخواهد بود.
وی خاطرنشان کرد، با مشارکت مقامات عالی رتبه بیش از 50 کشور و سازمان و موسسات بین المللی، امنیت هسته ای بعنوان اولویت امنیتی در بالاترین سطح مورد بحث قرار گرفته است.
اروپام**1533**1590

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «محموله پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده ژاپن به آمریکا رسید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات