امسال یخی در قطب شمال باقی نمی‌ماند

اطلاعات ماهواره ای مرکز داده های یخ و برف ملی آمریکا حاکی از آن است که در تاریخ اول ژوئن (12 خرداد) امسال تنها 11.1 میلیون کیلومتر مکعب یخ در قطب شمال وجود داشته است که این رقم کمتر از متوسط 12.7 میلیون کیلومتر مکعب برای 30 سال اخیر است. آفتاب : یک استاد دانشگاه می‌گوید امسال یا سال آینده برای اولین در 100 هزار سال اخیر یخی در قطب شمال وجود نخواهد داشت.

امسال یخی در قطب شمال باقی نمی‌ماند

اطلاعات ماهواره ای مرکز داده های یخ و برف ملی آمریکا حاکی از آن است که در تاریخ اول ژوئن (12 خرداد) امسال تنها 11.1 میلیون کیلومتر مکعب یخ در قطب شمال وجود داشته است که این رقم کمتر از متوسط 12.7 میلیون کیلومتر مکعب برای 30 سال اخیر است.

رئیس گروه فیزیک اقیانوس قطب در دانشگاه کمبریج انگلیس به ایندیپندنت گفت: آمارهای موجود پیش بینی های صورت گرفته در چهار سال گذشته را تایید می کند.

پیتر وادهامز ادامه داد: منظورش از «قطب شمال فاقد یخ» این است یخی در قسمت مرکزی قطب باقی نمی ماند.

وی گفت: یخ در قطب شمال ممکن است ناپدید شود و این به معنای وجود یخ در منطقه ای کمتر از یک میلیون کیلومتر مکعب در ماه سپتامبر امسال است حتی اگر یخ‌ها در قطب شمال امسال به طور کامل ناپدید نشوند، بسیار محتمل است که امسال به کمترین میزان خود برسد. مطمئن هستم میزان یخ در قطب شمال امسال به کمتر از رکورد 3.4 میلیون کیلومتر مکعب خواهد رسید.

رئیس گروه فیزیک اقیانوس قطب در دانشگاه کمبریج انگلیس افزود: «فکر می کنم امکان منطقی برای کاهش حجم یخ به کمتر از یک میلیون کیلومتر مکعب وجود دارد و اگر امسال این موضوع روی ندهد، سال آینده روی خواهد داد.»

آخرین باری که تصور می شود هیچ یخی در قطب شمال وجود نداشته است، مربوط به 100 تا 120 هزار سال پیش می شود.

دانشمندان علت افزایش دما در قطب شمال و ذوب یخ‌ها را ناشی از گرم شدن زمین می‌دانند.

منبع: پرس تی وی

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امسال یخی در قطب شمال باقی نمی‌ماند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات