«پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» منتشر شد

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب توسط استیون هال، آلبرتو پرز-گومز و یوهانی پالاسما نوشته شده و علی اکبری و محمدامین شریفیان، آن را به فارسی برگردانده‌اند. مترجمان در بخشی از پیش‌گفتار کتاب «پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» آورده‌اند: «آنچه سه معمار-مؤلف در کتاب «پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» مطرح کرده‌اند، پاسخی است به پرسش از انحای شناخت فضا، ادراک تام آن به کمک تجربۀ حسی، به‌یادآوری خاطرات در بستر فضا و سهم خیال و تخیل در بازآفرینی فضایی که کیفیت زندگی را تعالی بخشد.»

کتاب «پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری»، شامل شش فصل است؛ مقاله‌ای از آلبرتو پرز-گومز که در آن نویسنده با بیانی عمیق و علمی، به اهمیت مفهوم فضا و  خلق آن در زمانه‌ای می‌پردازد که دنیای مجازی همۀ ابعاد زندگی انسان را تا جایی تحت‌تأثیر قرار داده است.

پس از آن، مقاله‌ای از یوهانی پالاسما با عنوان «فضا، مکان، خاطره و تخیل» آورده و در آن به اهمیت ابعاد زمان‌مند فضای هست‌بودن انسان پرداخته شده است. پالاسما در مقالۀ سوم با عنوان «پدیدارشناسی خانه» نیز به اهمیت ساخت خانه و ابعاد عاطفی-احساسی آن توجه کرده است. چراکه خانه با این‌که پرشمارترین بنای معماری در جهان است اما در پژوهش‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته و کمتر محل مکث و تأمل بوده است.

فصل دیگر کتاب، تحت عنوان «حوزه‌های پدیداری» به قلم استیون هال است که ابزارهای کیفیت‌ساز فضای ساخته‌شده را در اختیار می‌گذارد. در انتها نیز پروژه‌هایی از استیون هال به صورت نقشه، ماکت و تصاویر پس از ساخت ضمیمه شده‌اند. در مرور محتوای کتاب، با توجه به اینکه نویسندگان، بیش‌ترِ نوشته‌های‌شان را در قالب مقاله منتشر کرده‌اند، جهت بهرۀ بیش‌تر خوانندگان در یک بستۀ مکتوب، سه مقالۀ دیگر  نیز به مطالب کتاب اضافه شده است.

کتاب «پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» را انتشارات پرهام‌نقش در  ۲۳۰ صفحه و با قیمت ۱۶ هزار تومان منتشر کرده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««پرسش‌های ادراک: پدیدارشناسی معماری» منتشر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات