150 تن بذر لوبیا اصلاح شده خمین در کشور توزیع شد

ابراهیم کمانکش روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این بذرها در طبقات بذری مادری و گواهی شده نسبت به تولید و توزیع سال گذشته رشد دو برابر داشته است.
وی ادامه داد: بذرهای اصلاح و فرآوری شده خمین در سطح یک هزار هکتار مزارع لوبیا استفاده شده است.
مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا درخمین گفت: سطح زیر کشت سالانه لوبیای کشور 100 هزار هکتار است و بذرهای اصلاح و فرآوری شده خمین نمی تواند تمامی نیاز کشور در این زمینه را پاسخگو باشد.
کمانکش بیان کرد: به منظور پوشش صدردصدی سطح زیر کشت سالانه لوبیای کشور با بذر اصلاح شده، به 15 هزار تن بذر نیاز است.
وی بیان کرد: بذر اصلاح و گواهی شده لوبیا چیتی، سفید و قرمز در استان مرکزی در شهرستان های خنداب،اراک، شازند و خمین تولید می شود و در خمین فراوری و در اختیار لوبیا کاران کشور قرار می گیرد.
وی یادآورشد: برای نخستین بار در کشور مجوز تولید بذر گواهی شده لوبیا در سال 89 به شهرستان خمین داده شد و فعالیت این شرکت تولیدی از سال 90 کلید خورد.
کمانکش اظهارکرد: این شرکت دانش بنیان دارای اعتبار و مجوز لازم از پارک علم و فناوری استان مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
وی بیان کرد: این شرکت دانش بنیان هسته اولیه بذر را از چهار ایستگاه تحقیقات لوبیا در سراسر کشور تهیه و در مزارع پرورشی چهار شهرستان تولید کننده در سطح استان مرکزی پرورش، تکثیر و در خمین فرآوری می کند.
کمانکش گفت: این بذرها نسبت به انواع لوبیا عادی دارای مزایایی نظیر مقاوم به خشکی و آفات، راندمان تولید نسبت به بذرهای معمولی بالاتر، از نظر میزان مصرف بذر موقع کاشت 30 درصد نسبت به بذرهای دیگر کمتر مصرف دارد، یکدستی و بازار پسندی و رقابت بیشتر است.
وی بیان کرد: با توجه به خشکسالی سال های اخیر، استفاده از بذر اصلاح شده لوبیا راهکار مناسبی برای افزایش تولید است.
وی با بیان اینکه سالانه دو نیم تن هسته اولیه بذر در این شهرستان تکثیر می شود، ادامه داد: تولید بذر گواهی شده از 20 تن آغاز شده و اکنون به 150 تن رسیده است.
مدیر شرکت دانش بنیان بذرهای اصلاح شده لوبیا درخمین پیش بینی کرد: 300 تن بذرهای اصلاح شده لوبیا سفید،چیتی و قرمز در طبقات بذری مادری و گواهی شده امسال تولید شود و برای کشت سال آینده در اختیار لوبیا کاران کشور قرار گیرد.
وی اظهارکرد: خمین قطب مهم کشت لوبیا به عنوان مهمترین گروه از حبوبات آبی کشور است.
پارسال پنج هزار و 400 تن انواع محصول لوبیا در شهرستان خمین تولید و روانه بازار مصرف شد.
7277/6199/6013

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «150 تن بذر لوبیا اصلاح شده خمین در کشور توزیع شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات