جلوگیری از تخریب محیط زیست از ضروریات حکمرانی مطلوب است

به گزارش خبرنگار مهر هیأت داوران یازدهمین دوره اعطای جایزه ملّی محیط زیست در بیانیه‌ای استفاده از همه ظرفیت‌ها علیه سقوط بیشتر شاخص‌های پایداری محیط زیست را از ضروریات حکمرانی مطلوب دانستند.

در این بیانیه که در مراسم جایزه ملی محیط زیست قرائت شد آمده است:

به باور اغلب صاحب‌نظران، یگانه راه مطمئن برای برون‌رفت از بحران‌های فزاینده‌‌ای که زیستن در کره‌ی زمین را با لکنت‌هایی جدی و خطراتی پیش‌برنده مواجه ساخته، تسهیل کردن شرایطی است که منجر به حضور حداکثری مردم در جبهه‌ی مدافعان زمین شود. در این میان، تهدیدهایی که توان تاب‌آوری طبیعت ایران را به چالش کشیده است، هرگز و در هیچ برش دیگری از تاریخ چهار هزارساله‌ی شکوفایی مدنیت در این سرزمین، سابقه نداشته و هیچگاه خطر درغلتیدن به شرایطی برگشت‌ناپذیر که از آن با عنوان ورشکستگی بوم‌شناختی (اکولوژیکی) ایران یاد می‌شود، اینگونه نزدیک و ملموس حس نمی‌شده است.

از این رو، از الزام‌های ضروری یک حکمرانی مطلوب در چنین شرایط حساس و شکننده‌ای آن است که بتوان از همه‌ی ظرفیت‌های جامعه‌ی ۸۰ میلیون‌ نفری ایرانیانی که این خاک را، سرزمین پدری و مادری خود می‌دانند، بهره برد تا با آفرینش موجی بزرگ و بارشی فکری، فضایی رقابتی را برای مشارکت بر علیه رفتارها، عملکردها و سیاست‌هایی رقم زد که در صورت بی‌تفاوتی، فرجام‌شان به سقوط بیشتر شاخص‌های پایداری محیط زیست کشور منجر می‌شود.

چنین است که نهاد متولّی محیط زیست ایران از خردادماه ۱۳۷۹ کوشیده است تا با اتکای به قوانین و اسناد بالاسری موجود، چون اصل پنجاهم قانون اساسی، ماده ۴۶ آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و مصوبه‌ی مورخ ۲۳ دی ماه ۱۳۷۹ شوای عالی حفاظت محیط زیست، مراسمی را با عنوان اهدای جایزه ملّی محیط زیست برگزار کند؛ جایزه‌ای که مهم‌ترین آرمانش، ارج نهادن به جایگاه و تلاش آن گروه از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی است که در راه حفاظت از محیط زیست اثربخش بوده‌اند.

محورهای مصوب برای دریافت این جایزه عبارتند از:

۱)      ابداعات، اختراعات و طرح‌های بارز در جهت جلوگیری از آلودگی یا تخریب محیط‌زیست.

۲)      خلاقیت‌ها و ابتكارات بارزی كه موجب كاهش موثر هزینه‌های جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط‌زیست شده، یا باعث سهولت كاربرد وسایل و امكانات برای كنترل آلودگی و تخریب در سطح وسیع می‌شود.

۳)      ارایه طرح‌ها و پروژه‌های كاربردی و قابل اجرا كه موجب نجات گونه‌های كمیاب و در معرض خطر انقراض گیاهان و جانوران و یا احیای یك زیستگاه ارزشمند درحال تخریب شده و از نابودی جوامع گیاهی و جانوری جلوگیری نماید.

۴)      مطالعات و تحقیقات علمی ارزشمند و موثر در زمینه پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط‌زیست و یافتن شیوه‌های جدید و موثر برای حفظ محیط‌زیست.

۵)      اعطاء كمکهای قابل توجه و ایجاد امكانات موثر مادی و معنوی برای حفظ محیط‌زیست.

۶)      ارایه خدمات ارزنده و فعالیت‌های برجسته و نتیجه بخش در مورد ارتقاء سطح دانش و بینش زیست‌محیطی جامعه و ترویج فرهنگ محیط‌زیستی در سطح وسیع و فراگیر.

۷)      فداكاری و از خودگذشتگی و تلاش بیش از حد انتظار به منظور جلوگیری از وقوع حوادث ناشی از بروز بحران‌های زیست محیطی و ممانعت از به خطر افتادن سلامت مردم در این مواقع، یا جلوگیری از نابودی و تخریب اكوسیستم‌های ویژه و منابع طبیعی ارزشمند و گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر قریب الوقوع.

هیأت داوران مفتخر است که در سومین سال دوران زمامداری دولت تدبیر و امید مقارن با سالی كه توسط رهبر فرزانه انقلاب به نام سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، برگزیدگانِ یازدهمین دوره جایزه ملّی محیط زیست را معرفی کند؛ برگزیدگانی که مهم‌ترین معیار در معرفی آنها، قدردانی از تشدید موج هم‌افزایی در نهضت پاسداری از طبیعت است؛ طبیعتی که بازیابی نشاط خود را در گرو افزایش سواد محیط زیستی ایرانیان و تغییر رفتارشان می‌داند.

باشد که این اقدام، سبب شود تا جریان حفاظت از محیط زیست، بیش از پیش در جامعه‌ی امروز ایران رسوخ کرده و تکامل یابد.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جلوگیری از تخریب محیط زیست از ضروریات حکمرانی مطلوب است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات