ضررهای میلیاردی سرمایه های سیمانی

ادامه یادداشت به این شرح است: اینقدر نوشته ایم که دیگر از خواندنش هم خسته شدیم.
این بار تصمیم گرفتم فقط روایتگری باشم از لحظات متفاوت یک رویداد، شاید تلنگری باشد بر تمام کسانی که فرصت خدمت دارند.
این مطلب توصیفی از واقعیت و گاها آمیخته با تخیل نویسنده از نحوه به ثمر رسیدن زیان های میلیاردی در یک پروژه سیمانی ( سهامی عام ) در استان است :
سکانس اول : پیرمرد روستایی با یک گونی پول به خانه می آید.
تاکنون اینهمه پول داخل خانه نبوده است.
مادر پیر با وسواس از بچه ها می خواهد در را ببندند که در خانه پول است و خطرناک.
بچه ها با پدر بزرگ و مادربزرگ زندگی می کنند آخر پدر چند وقتی است که به دلیل حمل مواد مخدر زندانی است و این جبر زمانه است که در یک روستای مرزی، جایی که هیچ شغلی را نمی توان پایدار حساب کرد، پدر برای تامین معاش خانواده دست به هر کاری بزند.
از موضوع پول ها دور نشویم.
هزار تومانی های مچاله و پانصد تومنی های پاره پاره ، همه روی هم 2 میلیون و دویست هزار تومان می شود که پیرمرد از فروش تنها دارائیش یعنی گاو و گوسفندانش، به مرد روستایی همسایه بدست آورده است.
همه می خوابند چرا که فردا صبح زود، پیرمرد راهی نزدیک ترین بانک روستاست تا سهام کارخانه ای را که قرار است برای آن منطقه رونق بیاورد و فرزندان و نوه هاش در آن مشغول به کار شوند را خریداری کند.
آخر پیر روستا گفته همه باید دست به دست هم دهند تا این کارخانه پا بگیرد. مال خودمان است آخر؛ مال همین مردم.
سکانس دوم: همه خوشحالند، چه آنهایی که هیئت موسس اند و چه آنهایی که نقشی در شکل گیری داشته اند.
شکر خدا نزدیک به 40 میلیارد تومان سهام را مردم خرید و تعهد کرده اند
400000000000 تومان گاو و گوسفند و فرش زیر پا، که برای توسعه منطقه به فروش رفته و الان دیگر یک نقطه آغاز خوب به شمار می رود.
افراد یکی یکی حرف می زنند و از ضرورت راه اندازی هر چه سریعتر می گویند.
یکی می گوید: باید قدردان این همه اعتماد مردم باشیم، دیگری می گوید:30 هزار نفر سهام خریده اند و این یعنی باید پاسخگوی تمامی این جمعیت و خانواده هایشان باشیم.
یادآوری می کند: این حق الناس بار سنگینی است که بر دوش ما گذاشته شده و باید به سلامت به مقصد برسد.
هر کسی افقی را برای پروژه مطرح می کند که از حرف ها بر می آید قرار است طی دو یا سه سال کارخانه راه اندازی شود، خبر خوبی است انشاء ا...
** هنوز کارخانه راه نیفتاده است
سکانس سوم : جلسه شروع می شود آنطرف اتاق یک مهندس فنی در حال تعمیر اسپیلیت است، می گوید : این دیگر عمر خودش را کرده و باید عوض شود.
13 سال است دارد اتاق هیات مدیره را سرد می کند و آخ نگفته است حالا باید عوض شود، اعضای هیات مدیره زیر لب لبخندی تلخ می زنند و از گذر سریع زمان می گویند که در اتاق ناگهان باز می شود.
منشی هیات مدیره همراه مردی ژولیده وارد شده می گوید: ببخشید گفتم جلسه است ایشان رعایت نکردند، آری پسر همان پیرمرد روستایی و پدر بچه های شیطان همان خانه سکانس اول است.
الان نزدیک به 10 سال است که از زندان آزاد شده و تنها دارایی اش چند برگه سهامی ست که از مرحوم پدرش برایش مانده است.
مدتهاست برای کار کارگری در کارخانه فرم پر کرده و جز « هنوز کارخانه راه نیفتاده است » پاسخی به او نداده اند.
داد و بیداد راه می اندازد و کلی تهدید می کند و نهایتا با همکاری حراست از اتاق بیرون می رود.
صدای هق هق گریه های این مردم هر چند از در چرم پوش و ضد صدای اتاق هیات مدیره می گذرد و آنها نیز می فهمند اما ....
یکی دیگر از سهامداران که از قضا او هم برای فروش سهامش برای درمان سرطان همسرش آمده این موضوع را می بیند و مرد قصه را دلداری می دهد و می گوید : باید برویم به جایی شکایت کنیم اینها چه می کنند سالهاست زیر باد این کولرها و دور میزهای رنگین به میوه های خریداری شده از سهام من و شما ، بر سرمایه مان حکومت می کنند و آیا این پاسخ ماست.
مرد روستایی با لبخندی تلخ می گوید، شکایت ؟ به کجا شکایت بنویسیم ؟ دلت خوش است آقا ... بیخیال
سکانس چهارم: تلفن مدیرعامل در داخل جلسه هیات مدیره زنگ می خورد، آنطرف گوشی یک خبرنگار است.
الو آقای مدیر عامل شما در انتخابات مجلس دو دور پیش گفتید کارخانه تا 6 ماه دیگر راه می افتد.
چهار سال بعد هم این را گفتید الان 12 سال گذشته است به نظر شما کی کارخانه راه می افتد؟
مدیر عامل سرفه ای می کند و با صدایی متین می گوید: دوست عزیز ما نباید به دنبال حاشیه ها باشیم باید خدمت کنیم، این بحث های انتخاباتی همیشه هست اما اصل راه اندازی کارخانه است انشاء ا... اگر بانک ها تسهیلات را به موقع بدهند کارخانه راه می افتد.
خبرنگار می پرسد : بقیه کارخانه ها که با شما شروع کرده اند الان بیش از 6 سال است که تولید می کنند اما شما هنوز راه اندازی هم نشده اید این را توضیح دهید؟
سرفه ای دیگر می کند و می گوید انشا ا... درست می شود همه چیز را که نمی شود گفت، ما را با مسوولین درگیر نکنید.
بالاخره با اصرار خبرنگار می گوید: آنها پول داشتند که ساختند ما تسهیلات مان را با قطره چکان آزاد می کردند و وقتی پول به دستمان می رسید دیگر قیمت قطعات خریداری شده از دو برابر هم بیشتر می شد .
این است مشکل کارخانه که تا الان طول کشیده ، ما بزرگترین پروژه منطقه هستیم که حمایتی از آن انجام نمی شود بارها به مسولین و نمایندگان گفته ایم اما ....
با اصرار تاکید می کند لطفا اینها را ننویسید ، از آنطرف صدای یک عضو هیات مدیره هم به گوش می رسد که می گوید : آقاجان این مطالب را نگویید.
نگذارید مساله سیاسی شود تبعات دارد، آقای مدیرعامل نباید مصاحبه کند.
** ضرری که مسوولین و بانک های عامل در استان به مردم مظلوم زده اند
آنطرف تر یکی می گوید : برادر من این حرف ها را نزن سیاسی چه؟ از این بدتر چه می شود.
آقایان مسوول 6 ماه است یک وقت ملاقات برای حل مشکلات مان نمی دهند آنوقت .... تلفن دست خبرنگار است و فریاد های هیات مدیره بر سر هم برای خبرنگار پخش می شود و واقعیت این دعوا، ضرری که مسوولین و بانک های عامل در استان به این مردم مظلوم زده اند یکی یکی رو می شود.
صدای بوق ممتد نشان از اوج گرفتن بحث و قطع شدن تلفن دارد.
** فرش قرمز زیر پای سرمایه گذار !
سکانس پنجم: جلسه کارگروه بخش خصوصی و دولت شروع می شود.
آقای استاندار و مسوولین پشت میزها نشسته اند،جلسه با قرآن شروع می شود و اولین صحبت با رئیس جلسه است: بسم ا... الرحمن الرحیم.
اول از همه از مردم عزیز خراسان جنوبی که با حضور باشکوه خود در راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات حماسه آفریدند تشکر می کنم و تاکید می کنم در قبال این حضور مردم مسوولیم و همه مسوولین باید در جلسه حضور داشته باشند تا مشکل صنایع حل شود.
ما فرش قرمز زیر پای سرمایه گذار می اندازیم و هر مشکلی باشد باید حل شود،نباید کاری روی زمین بماند درب اتاق من به روی همه باز است.
تولید کنندگان و سرمایه گذاران اگر مشکلی دارند با من و همکارانم در میان بگذارند.
نوبت به یک سرمایه گذار می رسد تا مشکلش را طرح کند، هنوز حرفش تمام نشده استاندار با عصبانیت چنان می کند که بقیه سرمایه گذاران نیز بفهمند این نشست جای طرح مشکلات نیست و باید از گل و بلبل موجود در جامعه گفت.
سکانس شاید آخر : ساعت هفت و نیم صبح روز بعد از چاپ این مقاله است هنوز نمابر را روشن نکرده ایم بیش از ده ها تکذیبیه آمده است.
حتی گوسفندان پیرمرد روستایی هم اعتراف کرده اند برای خرید مواد فروخته شده اند نه خرید سهام کارخانه سیمان باقران.
من نیز از کار تعلیق شده ام و این تنها نشان حسن نیتی است که مدیران روزنامه می توانند برای توجیه خود به درگاه مسوولین عرضه کنند.
هر چند این کارخانه تاریخی هنوز راه اندازی نشده است اما امیدوارم به حرمت اخراج من و کفن پوسیده پیرمرد روستایی و دل شکسته مرد زندانی و دردهای آن زن سرطانی که پول درمانش را هم ندارد این کارخانه راه بیفتد و به همشهریان مرزی من به جای افتادن جوانان بیکارشان در دام افیون و ... کار شرافت مندانه ای هدیه دهند و این داستان با همه قسمت های واقعی و خیالی اش به سرانجامی خوش برسد. انشاءا... .
پایان
2047/3215/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ضررهای میلیاردی سرمایه های سیمانی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات