استقبال اندک از جام زرین کلاردشت در زادگاهش

پس ازموافقت سازمان میراث فرهنگی کشور با انتقال جام زرین کلاردشت از موزه ملی، نمایش عمومی این اثر تاریخی سوم خرداد امسال در موزه کلبادی ساری آغاز شد .
مریم الطافی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود : تلاش و برنامه ریزی چندماهه برای اخذ موافقت انتقال و نمایش عمومی این جام در مازندران که اوایل خرداد امسال به ثمر رسید با بی رونقی و کم اقبالی مردم برای بازدید مواجه شد .
وی که همزمانی نمایش عمومی این جام با زمان تعطیلات مدارس و دانشگاه ها را از جمله دلایل تعداد کم بازدید اعلام کرد و گفت : در حالیکه در دیگر ایام با هماهنگی آموزش و پرورش و دانشگاه ها و اعلام به دانش آموزان ودانشجویان فرصت حضور گروهی آنها در این موزه فراهم می شد .
مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران به مدت زمان 15 روزه باقیمانده نمایش عمومی این اثر جاودانه تاریخ مازندران اشاره کرد و گفت : امیدواریم که با اطلاع رسانی بیشتر رسانه های گروهی بستری برای اطلاع رسانی بیشتر به مردم برای استفاده از این فرصت حضور بی نظیر تاریخی جام زرین کلاردشت فراهم شود .
وی همچنین اظهارداشت : پس از پایان مدت 15روزه نمایش عمومی این جام در موزه کلبادی ساری ، انتقال آن به کلاردشت به عنوان مقصد بعدی نمایش عمومی انجام می شود .
جام زرین کلاردشت متعلق به ۸۰۰ سال قبل از میلاد به همراه یک مجموعه آثار باستانی زرین ، مفرغی و سفالی در سال ۱۳۱۸ هنگام پی کنی برای ساخت عمارت اوجابیت برروی گنج تپه در روستایی به همین نام در کلاردشت کشف شد.
مجموعه کشف شده در گنج تپه به نام 'گنجینه کلاردشت ' مشهور شد و سپس به عنوان پشتوانه اسکناس به خزانه بانک ملی انتقالیافت .
سال ۱۳۲۲ این مجموعه فاخر میراثی به موزه ایران باستان یا همان موزه ملی فعلی تحویل داده شد و از آن زمان در این موزه
نگهداری می شود .
جام زرین کلاردشت که با نقش برجسته سر سه شیر که باچکش کاری و پرچ این نقش ها ساخته شد ، اثری متمایز در میان آثار
تاریخی کشور است.
این جام استوانه ای شکل با وزن ۲۳۵ گرم ، ارتفاع ۹ سانتی متر و قطر دهانه ۱۱ و نیم سانتی متر است .
جام زرین کلاردست به همراه دیگر آثار باستانی گنجینه کلاردشت از نظر قدمت با آثار باستانی مارلیک گیلان، حسن لو آذربایجان و
سیلک کاشان برابری می کند .
/1899/2096

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «استقبال اندک از جام زرین کلاردشت در زادگاهش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات