رحماندوست: ارتقا نگاه فرهنگی مردم موجب دوری آنان از کالای فرهنگی زیانبار می شود

مسایل و آسیب های فرهنگی همواره یکی از مهمترین دغدغه ها و کانون های توجه مسوولان ارشد کشور بوده است. اهمیت حوزه فرهنگ همچون بسیاری دیگر از زمان ها در سخنان اخیر رهبر انقلاب نیز نمایان شد؛ سخنانی که روز یکشنبه (شانزدهم خرداد) در جمع نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان شد.
رهبری در جمع نمایندگان خانه ملت با تاکید بر اهمیت کارکرد دستگاه های فرهنگی تصریح کرد: در موضوع فرهنگ نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاه های فرهنگی به چشم می خورد زیرا در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر، کوتاهی هایی انجام می شود.
در این پیوند، گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا گفت وگویی با رحماندوست مدرس دانشگاه و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم شورای اسلامی انجام داد.
به باور این مدرس دانشگاه، در کنار بهره جویی از نظرهای کارشناسی متخصصان، همکاری و روابط نزدیک میان دستگاه های گوناگون دست اندر کار امور فرهنگی می تواند به تولید کالای مفید و جلوگیری از آسیب های تولید کالای نامطلوب در این حوزه کمک کند.
این کارشناس مسایل فرهنگی در کنار عنصر آگاهی بخشی به عموم، به بررسی نقش قوه مجریه، مقننه و قضاییه پرداخت و همکاری این سه قوه را در این زمینه ضروری دانست.
در ادامه، متن کامل گفت وگوی ایرنا با رحماندوست آمده است:

***ایرنا: رهبری در سخنان اخیر خود به برخی نقاط نامطلوب عملکرد دستگاه های فرهنگی کشور اشاره کرد و دلیل آن را کوتاهی این نهادها در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر دانست. به طور مشخص، کالاهای فرهنگی مفید و کالاهای فرهنگی مضر به چه کالاهایی گفته می شود؟
**رحماندوست: رهبری تنها به چند مورد همچون فیلم، کتاب و بازی های رایانه ‌ای از جمله کالاهای فرهنگی اشاره کرد. صحبت های تفصیلی کارشناسان این حوزه می تواند به پیشبرد این موضوع کمک کند. از طرفی، شمار دستگاه های فرهنگی در کشور کم نیست. حوزه علمیه، دانشگاه ها، وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج و ... هر کدام به نوعی درگیر مسایل فرهنگی اند. اگر این دستگاه ها به معنای واقعی به کارهای فرهنگی بپردازند و با تشکیل گروه هایی که مسوولان همه این حوزه ها نیز حضور داشته باشند، موضوع های فرهنگی روز تعیین و بسیاری از معضل های فرهنگی جامعه حل خواهد شد.
این سازمان ها می توانند با برقراری روابط نزدیک، در ظرف مدت زمان محدودی ضررها و فایده های هر یک از کالاهای فرهنگی را مورد واکاوی قرار دهند تا کارویژه هر یک از کالاهای فرهنگی مشخص و درباره هر یک از آنها تصمیم گیری شود. به عنوان نمونه برخی از لباس های نوجوانان و جوانان با علایم و نوشتارهای انگلیسی با محتوای ناپسند، خود یک تهدید برای فرهنگ غنی ایران به شمار می رود. این از جمله کالاهای فرهنگی مضر است که باید نهادهای تصمیم گیر در حوزه فرهنگی به شناسایی و رفع آن بپردازند.

***ایرنا: شما به نمونه هایی از کالاهای فرهنگی مضر از جمله انواع پوشش نادرست اشاره کردید اما سوال اینجا است که چه مسایلی زمینه پیدایش و رشد چنین آسیبی را فراهم و جوانان را به فرهنگ های غیرخودی متمایل کرده است؟
**رحماندوست: در حوزه فرهنگی این موضوع عمیق تر از چیزی است که ما فکر می کنیم. به عنوان نمونه در کشور ما اقدام های لازم برای قهرمان پروری انجام نشده است. این یکی از عواملی است که باعث می شود جوان ایرانی تصویر قهرمان، هنرمند یا چهره شناخته شده غربی را روی لباس خویش بپذیرند. قهرمانان و چهره های ماندگار کشور باید به مردم معرفی شوند. باید به مردم آگاهی لازم را بدهیم که به داشتن تصویر چهره هایی همچون شهید چمران بر لباس هایشان افتخار کنند. از طرف دیگر یکی از اقدام های غرب برای ستیز با ایران، انجام عملیات فرهنگی است. آنها با تلاش در تضعیف فرهنگ درونی کشورمان سعی می کنند جوانان را به فرهنگ خود وابسته کنند.

***ایرنا: برخی از این گرایش ها به مشکل های داخلی بر می گردد. به عنوان نمونه از برگزاری برخی برنامه های فرهنگی همانند کنسرت ها به رغم تمایل عمومی و مجوز قانونی، جلوگیری به عمل می آید. آیا مسایلی از این دست، خود بر گرایش مردم به برنامه های فرهنگی بیگانه و مضر تاثیر نمی گذارد؟
**رحماندوست: برخی کنسرت هایی که مجوز دارند زمینه ها را برای ترویج کنسرت های مختلط یا غیرمجاز در کشور فراهم می کنند. بنابراین اصل این حرف که نباید با کنسرت های مجوزدار مخالفت کرد درست است اما با برگزاری برخی کنسرت ها یک سری انحراف هایی اتفاق می افتد که آن ها غیرمجازند و مردم با آن برخورد می کنند.

***ایرنا: اگر از برگزاری برنامه های فرهنگی به دلیل اینکه ممکن است راه برای ایجاد برخی انحراف ها باز کند، جلوگیری شود آیا بستر برای استقبال مردم از فرهنگ و برنامه های بیگانه هموار نخواهد شد؟
**رحماندوست: من اقدام آن اقلیتی که چنین برنامه های تایید شده ای را بر هم می زنند، تایید نمی کنم اما بیشتر کنسرت هایی که با برپایی آن ها مخالفت شده است، موازین لازم را نداشته اند. از طرفی، مواردی که مجوز رسمی داشته اند و با آن ها مخالفت شده است، انگشت شمارند. در بیشتر موارد از واژه مجوز داشتن سوء استفاده شده در صورتی که مجوزی در کار نبوده است. در شرایط کنونی آیا برگزاری کنسرت یکی از نیازهای فرهنگی جامعه امروز ما است؟!

***ایرنا: نقش قانونگذاران و قوه قضاییه در ارتباط با حمایت از برنامه ها و کالاهای فرهنگی مفید چیست؟
**رحماندوست: وظیفه نظارتی مجلس بسیار مهمتر از نقش قانونگذاری این نهاد است و مجلس به اقدام های فرهنگی نظارت می کند. لازم است با آن دسته از برهم زنندگان مراسم هایی که خلاف موازین نیستند، برخوردهایی صورت گیرد. اکنون ضروری است قوه قضاییه از طریق دادستانی، قوه مجریه از راه عوامل اجرایی خود و قوه مقننه برای قانونگذاری و نظارت بر فعالیت های فرهنگی از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

***ایرنا: شما به عنوان صاحبنظر این حوزه چه راهکارهایی را برای تولید کالاهای فرهنگی مفید و پیشگیری از ترویج کالاهای فرهنگی مضر پیشنهاد می کنید؟
**رحماندوست: افزون بر ضرورت برخورد قاطع با ورود کالاهای فرهنگی مضر غربی، چاره کار در ارتقای نگاه فرهنگی مردم است که موجب می شود آنان بتوانند کالای فرهنگی مفید و مضر را از یکدیگر تشخیص دهند و از کالاهای فرهنگی آسیب زا و زیانبار استفاده نکنند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**1969** 9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رحماندوست: ارتقا نگاه فرهنگی مردم موجب دوری آنان از کالای فرهنگی زیانبار می شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات