منافع ملی نباید قربانی تنش‌های سیاسی و جناحی شود

روزنامه ایران با انتشار این مطلب می افزاید: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی امسال خود در حرم مطهر امام(ره) و هشدار نسبت به ایجاد شکاف و نقار در کشور، میان ملت و دولت ، خواستار توجه همگان به تقویت وحدت شده‌اند.
ایشان با تأکید بر اینکه «اتحاد ملت و دولت، نباید در هیچ حالتی برهم بخورد»، خاطرنشان کردند: «البته انتقاد و مطالبه از دولت بی اشکال است و با وحدت منافاتی ندارد، اما همان‌گونه که در زمان همه دولت‌ها این توصیه را بیان کرده‌ام، باید مراقب بود نقار و کدورت به وجود نیاید و همه در مقابل تهدیدها و دشمنی‌ها، همدوش و همدل باشند.»
این توصیه‌ها در حالی است که در سه سال فعالیت دولت یازدهم، برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ها، همه وقت و توان خود را صرف مخالفت با دولت و ناکارآمد نشان دادن تدابیر آن کرده‌اند، رویکردی که در نهایت می‌تواند به دلسردی مردم و ناکارآمد نشان دادن نظام منتهی شود. فعالان سیاسی اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالی نیز بر این عقیده‌اند که انتقاد نباید به مرزهای تخریب نزدیک شود، زیرا دولت برخاسته از رأی مردم است.
فروزنده: باید حول محور رهبری جمع شویم
لطف‌الله فروزنده با تأکید بر اینکه بحث و گفت‌وگو باید درباره روش‌ها باشد نه در اصول، خاطرنشان کرد: همه باید به اصول مسلم انقلاب وفادار بوده و آنها را تقویت کنند و باید بدانند که اگر اصول زیر سؤال رفت، اعتماد عمومی مردم به نظام نیز آسیب خواهد دید و در این صورت، همه اعم از چپ و راست و اصولگرا و اصلاح‌طلب، آسیب می‌بینند.
سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه رسانه‌ها، فعالان سیاسی و تریبون‌داران نباید در طرح مطالب، منافع ملی را فدای رویکردهای خود کنند، به «ایران» گفت: همگان باید حول محور رهبری جمع شویم و به خاطر داشته باشیم که در اصول مشترک هستیم، اما اختلاف در روش پذیرفته شده است.
این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه همه باید بدون اتهام زدن به یکدیگر، تنها بر اصول پافشاری کنند و بر مبنای اصول عملکردها را نقد و بررسی و ارزیابی کنند، اضافه کرد: تأکید بر اسلامیت نظام، مبارزه با استکبار جهانی، ولایتمداری و خدمت به مردم، اصولی است که امام و رهبری بر آن تأکید دارند. به باور فروزنده، دولت و منتقدان باید به این محورها توجه کنند و اگر کسی با این اصول برخورد سیاسی کند، خودش ضرر خواهد کرد.
تاجگردون: برنامه ششم اولین مواجهه مناسب دولت و مجلس باشد
غلامرضا تاجگردون، نماینده مجلس هم تأکید دارد که امیدواری مردم به حل مشکلات را نباید ناامید کرد. نماینده گچساران در مجلس نهم و دهم به «ایران» گفت: حالا که قوه مجریه نشان داده نسبت به تعامل با مجلس رویکرد مناسبی دارد و مردم هم با رأی خود در انتخابات مجلس دهم رویکرد خود را نشان داده‌اند، جای اهمال کاری و تشنج‌آفرینی نیست.
به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس نهم، مردم به گرایش‌های سیاسی ما نمایندگان یا مخالفت‌ها و موافقت‌هایمان با دولت کاری ندارند، بلکه آنها مطالباتی دارند و از مسئولان کشور هم انتظار دارند در جهت حل مشکلات و تحقق خواسته‌های آنها تلاش کنند.
به طور طبیعی و بر اساس اسلوب‌های عقلانی راه کم هزینه‌تر، برآورده ساختن این مطالبات از طریق همکاری بین قوا و نهادهای مختلف کشور است. تاجگردون همچنین تصریح کرد که رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب هم معطوف به همین ضرورت یعنی برقراری تعامل بهتر و بیشتر بین مجلس و دولت است تا از این گذر، هم آرامشی در کشور برقرار و هم برنامه‌ها و سیاست‌های اجرایی در راستای اسناد بالادستی کشور عملیاتی شود.
وی تأکید کرد: برنامه ششم توسعه شاید اولین موضوع مهمی باشد که انتظار می‌رود شاهد مواجهه درست و منطقی مجلس و دولت باشیم. چرا که این برنامه‌ها هم در حکم اسناد بالادستی محسوب می‌شود و نقشه راه کشور برای 5 سال آینده را ترسیم می‌کند.
جلالی ‌زاده: نقد با هدف تقویت دولت باشد
یک استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز بر این عقیده است که حفظ وحدت همراه با حق انتقاد سازنده، ممکن است.
جلال جلالی‌زاده با بیان اینکه دولت برآمده از رأی ملت است و نمایندگی مردم را برعهده دارد، خاطرنشان کرد: دولت برای انجام بهتر امور نیازمند نظارت و نقد دلسوزانه است، اما انتقاد با تخریب تفاوت دارد. کسانی که دلسوز مردم و نظام و کشور هستند تلاش می‌کنند نقاط ضعف دولت را به دولت نشان دهند تا دولت تقویت شود، اما کسانی که به دنبال منافع شخصی و گروهی خود هستند، تلاش می‌کنند با تضعیف دولت و ایجاد موانع در سر راه آن، دولت را از انجام وعده‌های خود و تحقق وعده‌های مردم باز بدارد.
وی، چنین رویکردی را خلاف منویات رهبری توصیف و تصریح کرد: اینها نشان داده اند که به رهنمودهای رهبری و مسئولان بالای نظام متعهد نیستند، زیرا اگر متعهد بودند باید رویکرد خود را تغییر می‌دادند، زیرا در بسیاری این افراد نشان داده اند که موضعگیری‌هایشان در راستای منافع نظام، منویات رهبری و مطالبات مردم نبوده است.
جلالی زاده، افزود: احزاب و گروه‌ها باید مقابل این افراد بایستند و تلاش‌های تخریب گرایانه این افراد را به مردم گزارش کنند و نشان دهند که کارهای این تخریب گران به نفع نظام و مردم نیست.
دهقان: غرض ورزی؛ آفت نقد
سخنگوی حزب اعتدال و توسعه نیز با بیان اینکه سیره مقام معظم رهبری نشان می‌دهد ایشان همواره از دولت‌های مستقر، حمایت کافی و وافی را داشته اند، به «ایران» گفت: برای اینکه تعامل همه‌جانبه دولت و ملت به رابطه‌ای غیردوستانه تبدیل نشود، می‌توان به سیره خود ایشان اشاره کرد که کلیت دولت‌ها را به واسطه رأی مردم می‌پذیرند، اما بموقع و بهنگام، نسبت به اجزای این کلیت انتقادات خود را مطرح می‌کنند.
غلامعلی دهقان افزود: می‌توان همین رویه و سیره را به منتقدان پیشنهاد و به آنان سفارش کرد که مشروعیت و مقبولیت دولت‌ها را بپذیرند، اعم از اینکه آن دولت اصولگرا، اصلاح‌طلب یا اعتدالگرا باشد و با رعایت قاعده انصاف و با نقد سازنده و منصفانه، مواردی که را احساس می‌کنند به صلاح ملک، مملکت و دین نیست، به دولتمردان مستقر منتقل کنند.
وی با بیان اینکه متأسفانه دیده شده که عده‌ای به جای آنکه این سیره رهبری را در پیش بگیرند، با غوغاسالاری و شانتاژ تبلیغاتی، گاه از کاهی کوهی می‌سازند و با سیاه نمایی و بزرگ نمایی مسائل حاشیه ای، به دنبال اهداف دیگری هستند، گفت: باید به این دسته سفارش کرد که چون «غرض آمد هنر پوشیده ماند.» به عبارت دیگر، منتقدان اگر بتوانند غرض ورزی‌های شخصی و جناحی را در امر سیاست دخالت ندهند و نیز در صورتی که دیدگاه‌هایشان مطابق انصاف و مصلحت باشد، همگان از آن استقبال خواهند کرد.
به باور دهقان، جامعه ایرانی پس از 4 دهه بیش از گذشته باید بتواند با استفاده از تجارب سیاسی این مدت، نوعی تعامل میان دولت‌های مستقر و منتقدان منصف را شاهد باشد.
سبحانی‌ فر: همکاری برای تحقق منافع ملی
علی سبحانی‌فر، نماینده مجلس نیز با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب تأکید کرد که این رهنمودها حتما باید سرلوحه کار نمایندگان مجلس و دولتمردان قرار گیرد.
نماینده سبزوار در مجلس گفت: ما در دوره‌هایی شاهد روابط متشنج بین دولت و مجلس بودیم. فارغ از اینکه مقصر چه کسی بود، دود این تنش‌ها به چشم مردم رفت و فرصت‌هایی که می‌توانست در مسیر حل مشکلات مردم قرار گیرد، صرف بگو مگوهای سیاسی و جدال‌های بی فایده شد.
وی ادامه داد: حال با تغییر ترکیب مجلس که به نوعی خواست عمومی مردم هم بود، باید توجه شود که ادامه این شیوه‌های جنجالی نه تنها منجر به تحقق منافع ملی نخواهد شد بلکه عقب‌ماندگی‌های ما را بیشتر خواهد کرد. مردم از ما نمایندگان انتظار دارند که با حفظ استقلال خود و توجه به جایگاه مجلس، همراه و همکار دولت باشیم و ریل‌گذاری مناسبی برای اجرای برنامه‌های قوه مجریه داشته باشیم.
به گفته این نماینده مجلس، دولت هم باید پیشقدم در تعامل با مجلس باشد و بخصوص با تقدیم لوایح کارشناسی شده در جهت حل مشکلات تلاش بیشتری داشته باشد.
سبحانی‌فر به تغییر حدود 70 درصد ترکیب مجلس در انتخابات اخیر اشاره کرد و به همکاران خود در مجلس دهم یادآور شد که فرصت خدمت همیشگی نیست و مردم با ما مسئولان در ارگان‌ها و نهادهای متفاوت تعارف ندارند. آنها از ما انتظار دارند که شعارها و وعده‌های اعلام شده را عملیاتی کنیم.
منبع :‌روزنامه ایران
زمان انتشار : 18 خرداد 95
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «منافع ملی نباید قربانی تنش‌های سیاسی و جناحی شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات