تغییر الگوهای ترافیکی در ماه مبارک رمضان

معاون آموزش پلیس راهور فاتب گفت: تغییرات بارز در شیوه زندگی افراد در ماه رمضان، منجر به تغییر در الگوی رفتارهای ترافیکی از جمله کاهش بار ترافیکی در روز، تراکم بارترافیک حوالی افطار و افزایش احتمالی ترافیک در ساعات شب می‌شود. خبرگزاری فارس: سرهنگ مراد مرادی معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در یادداشتی با عنوان « رانندگی در ماه مبارک رمضان» آورده است:« مطالعات ترافیکی نشان می دهد که نحوه رانندگی در فصول مختلف سال و همچنین در مناسبت های ویژه به دلایل گوناگون از جمله دگرگونی در الگوی ترافیک درون شهری و برون شهری تغییر کرده و به تبع آن میزان تخلفات و تصادفات رانندگی تغییرات محسوسی پیدا می کند.

در جوامع اسلامی ، یکی از این مناسبتهای جمعی، روزه داری در ماه مبارک رمضان است که طی آن فضای ویژه ای بر جامعه حاکم شده و تغییرات فراوانی در زندگی فردی و اجتماعی افراد، ایجاد می شود.

در این ماه خاص با توجه به تغییرات بارزی که در شیوه زندگی افراد حاصل می شود موجب تغییر در الگوی رفتارهای ترافیکی نیز می شود که می توان به کاهش بار ترافیکی در ساعات روز، تراکم ترافیک در ساعات حوالی افطار و افزایش احتمالی بار ترافیکی در ساعات شب اشاره نمود.

همچنین عواملی از قبیل تغییر در میزان رعایت  قوانین و مقررات رانندگی، تغییر احتمالی در زمان واکنش و توانایی تشخیص الگو و مانند اینها ممکن است میزان تصادفات را در این ماه در مقایسه با ماه های دیگر کاهش یا افزایش دهد.

یافته های پزشکی نشان می دهند، روزه داری منجر به کاهش قند خون به ویژه در ساعات پایانی روز و معمولاً بعد از ظهرها می شود که تأثیر مستقیمی بر افزایش زمان واکنش (کاهش سرعت عمل در حین مقابله با خطر) و کاهش توانایی تشخیص افراد شده و در نتیجه ممکن است موجب بروز رفتارهای پرخطر همراه با خشونت در رانندگی گردد.

از این رو کاربران ترافیکی باید با بهره گیری از آموزه های دینی و اخلاقی، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نموده و بدین ترتیب به حقوق اجتماعی همدیگر احترام بگذارند.

بر اساس روایات متعدد از ائمه معصومین (ع) ماه رمضان،‌ ماه تمرین صبر و شکیبایی است و پاداش آن بهشت است؛ بنابراین هرچه در این ایام در رانندگی صبر و حوصله بیشتری به خرج دهیم،‌ علاوه بر افزایش ایمنی عبور و مرور در معابر اجر و پاداش عظیمی (همچون بهشت) نزد خداوند خواهیم داشت؛ لذا توصیه می شود در ماه مبارک رمضان رانندگان گرامی با عنایت به افزایش تراکم ترافیک در ساعات غروب و نزدیک به افطار با صبر و حوصله بیشتری رانندگی نمایند.

- سفرهای درون شهری خود را با برنامه ریزی به ساعات پیک ترافیک موکول ننمایند.

- به حقوق دیگران احترام گذاشته و اولویت های عبور سایر کاربران ترافیکی و وسایل نقلیه را مد نظر قرار دهند.

 - در زمانهایی که معابر از سطح سرویس مناسب ( خلوتی معابر ) برخوردار بوده ،سعی نمایند با سرعت مجاز و مطمئن تردد نموده و از عجله و شتاب بیهوده بپرهیزند.

- در مقابل صنوف مختلف از پارک غیر مجاز و دوبله و هر نوع توقفی که از روانی ترافیک کاسته و منجر به کندی عبور و مرور می گردد بپرهیزند و با توجه به اینکه این قبیل تخلفات مصداق بارز تضییع حق الناس بوده،‌ بنابراین سعی نمایند به حقوق اجتماعی روزه داران  احترام گذاشته تا همگی از ترافیکی ایمن و روان بهره مند شوند.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تغییر الگوهای ترافیکی در ماه مبارک رمضان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات