۷۰۰ هزار افغانستانی در ایران با سواد شدند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی از آموزش بیش از ۷۰۰ هزار نفر از اتباع افغان طی ۳۰ سال گذشته در نهضت سوادآموزی خبر داد. خبرگزاری میزان: علی باقرزاده در نشست مشترک با محمد رحیمی، معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان ک با بیان این ۱۰ سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور توسط امام خمینی (ره)، سند جهانی آموزش برای همه (EFA) در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: امام خمینی (ره) در پیام خود به مناسبت تاسیس سازمان نهضت سوادآموزی در کشور، با سوادشدن را مهمتر از مسکن و بهداشت عنوان می کنند.
 
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به این که طی ۳۰ سال گذشته بالغ بر۷۰۰ هزار نفر از اتباع کشور افغانستان در ایران از برنامه های سوادآموزی استفاده کرده اند، تصریح کرد: نرخ باسوادی جمعیت افغانی در ایران را از ۶ درصد به بیش از ۶۲ درصد افزایش داده ایم.
 
وی با تاکید بر این که در اوایل انقلاب، بیشتر اتباع افغانستان در ایران باسواد و تحصیل کرده بودند، خاطرنشان کرد: در سال های اخیر وضعیت سواد معکوس شده و اغلب مهاجرین اتباع افغانستان بی سواد و یا کم سواد هستند.
 
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان این که خدمات جمهوری اسلامی ایران فقط منوط به سوادآموزی نمی شود، افزود: ایران در آموزش رسمی بالغ بر ۳۰۰ هزار دانش آموز در مدارس کشور طی چند سال گذشته سازماندهی کرده است و در سال جاری هم حدود ۴۳۰ هزار دانش آموز اتباع افغانستان در کلاس های درس مدارس ثبت نام شده اند.
 
باقرزاده به دیدار رئیس جمهور افغانستان با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و بیان کرد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دستور دادند تا اتباع افغانی همانند اتباع ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هیئت دولت نیز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شده است.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «۷۰۰ هزار افغانستانی در ایران با سواد شدند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات