قشم در مدار مبارزه با زمین خواری

به گزارش ایرنا، مبارزه با زمین خواری به عنوان یک راهبرد مهم اقتصادی در جهت جلوگیری از فسادهای گسترده اقتصادی، همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و دستگاه قضایی قرار داشته است و در نظر گرفتن این نکته مهم که سالانه 200 هزار پرونده قضایی در این حوزه تشکیل می شود، بر ضرورت مبارزه جدی با این پدیده می افزاید.
هرچند زمین خواری را می توان در نقاط مختلف کشور و در ابعاد و شکل های مختلف مشاهده کرد، اما به نظر می رسد علاقه مندی زمین خواران به اراضی ارزشمند که منافع اقتصادی کلانی به همراه دارد، بیش از دیگر نقاط است و گواه این موضوع وجود پرونده های عظیم زمین خواری در مناطق ساحلی شمال کشور و مناطق آزاد است.
بررسی وضعیت قشم در این حوزه نشان می دهد که ظرفیت های عظیم اقتصادی و گردشگری این جزیره علاوه بر سرمایه گذاران داخلی و خارجی، مورد توجه زمین خواران حرفه ای نیز قرار گرفته است و در پی فعالیت مخفیانه و شبانه این قشر، دستگاه قضایی و سازمان منطقه آزاد قشم نیز عزم خود را جزم کرده است تا از حقوق دولت و بیت المال دفاع کند.
گواه این مطلب رفع تصرف از هفت میلیون و 849 هزار و 770 مترمربع از اراضی ملی قشم در سال گذشته و در قالب 184 پرونده به ارزش افزون بر 716 میلیارد و 541 میلیون و 720 هزار ریال و رفع تصرف از 124 هکتار از اراضی ملی به ارزش تغریبی 540 میلیارد ریال در دو ماهه ابتدایی سال جاری است.
مدیرکل امور حقوقی و قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم در تبیین وضعیت مالکیت اراضی جزیره قشم و پدیده زمین خواری در این منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: پس از تصویب قانون بنگاه خالصجات در دوران پیش از پیروزی انقلاب، کل عرصه جزیره قشم به نام دولت وقت تحت پلاک 1939 اصلی ثبت شد.
محمد جوادیان زاده با بیان اینکه کل پلاک عرصه جزیره دولتی است مگر آنهایی که واگذار، تفکیک و برای آنها سند صادر شده است، افزود: پس از پیروزی انقلاب نیز اراضی جزیره به نام دولت جمهوری اسلامی ثبت و برای آن سند صادر شد.
وی یادآوری کرد: بر اساس قانون، سازمان منطقه آزاد قشم در 300 کیلومتر منطقه آزاد و یکهزار و 200 کیلومتر منطقه ویژه اقتصادی جزیره، متولی و مسئول نحوه واگذاری اراضی و پیگیر رفع تصرفات است.
جوادیان زاده با اشاره به قانون انحلال بنگاه خالصجات نیز گفت: بر اساس این قانون به غیر از مغازها، اعیان هایی که ساخته شده اند و نخلستان ها، بقیه اراضی جزیره قشم به نام دولت ثبت شده است و بر این اساس کسی که ساخت و ساز می کند، در هنگام مراجعه گشت های اراضی سازمان، باید مجوزهای خود را ارایه کند.
مدیرکل حقوقی و امور قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم یکی از مشکلات تعیین دقیق مالکیت شخصی افراد در این جزیره را وجود سندهایی مشهور به سندهای رفسنجان اعلام کرد.
جوادیان زاده با بیان اینکه این سندها در اجرای قانون اصلاحات ارضی در سال های ابتدایی دهه 50 صادر شده است، افزود: این سندها به دلیل اینکه اداره ثبت رفسنجان آنها را صادر کرده است، به این نام مشهور شده است.
وی بزرگترین مشکل این سندها را نداشتن حدود اربعه (موقعیت دقیق چهار طرف اراضی) اعلام کرد و گفت: در بسیاری از این سندها حدود اربعه به صورت دقیق مشخص نیست و این موضوع مشکلات قانونی بسیاری به دنبال داشته است.
جوادیان زاده با بیان اینکه قانون گذار این سندها را به رسمیت می شناسد اما از نظر کارشناسان سند ناقصی محسوب می شود، افزود: برنامه ای برای صدور سند تک برگ در جزیره در حال اجراست تا در حد امکان کروکی اراضی مروبط به سندهای رفسنجان از طریق نقشه های هوایی و یا به کمک اداره امور اراضی هرمزگان، استخراج و تعیین شود.
مدیرکل حقوقی و امور قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم یادآوری کرد: با توجه به اینکه این سندها حدود اربعه ندارند می توان آنها را برای هر منطقه ای ارایه کرد و در مواردی یک سند برای چندین محل ارایه شده است.
جوادیان زاده با بیان اینکه پیش بینی می شود که حدود هفت هزار سند رفسنجان در این جزیره وجود داشته باشد، گفت: اطلاعات دقیق در این زمینه پس از پایش کامل اسناد قابل دستیابی است و نمی توان به صورت دقیق در این زمینه اظهار نظر کرد.
وی با اشاره به اینکه سندهای رفسنجان مربوط به روستاهای این جزیره می شود، یادآوری کرد: برای اراضی شهر قشم سند رفسنجان صادر نشده است؛ اما از آنجایی که در گذشته شهرهای کنونی همچون درگهان روستا بوده اند، سندهای رفسنجان زیادی در این مناطق وجود دارد.
مدیرکل حقوقی و امور قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم گفت: عرصه شهر قشم سند منگوله دار دارد و تحت عنوان پلاک فرعی یک از پلاک اصلی 1339 ثبت شده است.
وی با اشاره به رفع تصرف اخیر سازمان منطقه آزاد قشم در روستاهایی همچون «دفاری»، گفت: در پرونده یاد شده علاوه بر صدور اخطاریه، با دهیاری روستا در خصوص ساخت و سازهای غیرقانونی نامه نگاری شد تا اگر اسنادی دال بر مالکیت شخصی افراد وجود دارد به مراجع قانونی ارایه شود.
جوادیان زاده با بیان اینکه اراضی رفع تصرف شده در حقیقت اراضی آبخیز بود، افزود: پیش از رفع تصرف در روستای یاد شده، از اداره کل املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم استعلام گرفته شد که نتیجه آن نبود هیچگونه سابقه واگذاری از طرف سازمان گزارش شد.
وی اضافه کرد: اداره کل حقوقی و امور قراردادهای سازمان نیز گزارش های یاد شده را بدون ذره ای دخل و تصرف و با طرح شکایت به دادستانی شهرستان ارایه کرد و حکم قضایی مبنی بر تخریب ساخت و سازها در حد دیوار کشی صادر شد.
جوادیان زاده اظهار کرد: در ماده چهار آئین نامه نحوه استفاده از زمین ها و منابع ملی، به صراحت اعلام شده است که تجاوز به عرصه ای که ملک دولت شناخته شده است، در حکم تجاوز به اراضی دولتی تلقی می شود و سازمان منطقه آزاد قشم به نمایندگی از دولت موظف به طرح دعوا در دستگاه های قضایی است.
وی اضافه کرد: این اداره کل مکلف به پیگیری حقوق دولت در این جزیره است و از این تکلیف قانونی به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد و با قاطعیت از حقوق اشخاص و دولت دفاع می کنیم.
جوادیان زاده اضافه کرد: رویکرد سازمان منطقه آزاد قشم در مقابله با زمین خواری برگرفته از سیاست های رهبر معظم انقلاب در این حوزه است و بر همین اساس با قاطعیت این موضوع را دنبال می کنیم و از هیاهو و طومار نویسی هراس نداریم.
وی عامل اصلی قاطعیت سازمان منطقه آزاد قشم در این حوزه را حرکت در چارچوب قانون اعلام کرد و افزود: تمام اقدام های این سازمان با هماهنگی دستگاه قضایی و بر اساس قانون انجام شده است و در ادامه نیز با جدیت کار خود را ادامه می دهیم.
مدیرکل حقوقی و امور قراردادهای سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: در این عرصه حساس هیچ یک از مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم راضی به پایمال شدن سر سوزنی از حقوق مردم نیستند.
وی یادآوری کرد: در این حوزه اداره های حقوقی که بر اساس ماده 32 آئین دادرسی مدنی تشکیل و ملکف به حفظ حقوق و منافع سازمان مطبوعه خود شده اند، در این جزیره نماینده دولت و مکلف به حفظ منافع دولتی هستند.
جوادیان زاده با بیان اینکه در تاریخ 10 اسفند سال گذشته دادستان کل کشور بخشنامه ای مبنی بر پیشگیری و جلوگیری از تصرف اراضی ملی در ایام نوروز صادر کرد، گفت: بر همین اساس مبارزه با زمین خواری در ایام عید نیز در این جزیره با جدیت دنبال و گشت های کشیک در این ایام تعیین شد.
مدیرکل املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم نیز در زمینه اقدام های این سازمان در جهت مبارزه با زمین خواری، به خبرنگار ایرنا گفت: برای واکاوی مشکل زمین خواری در قشم باید گذشته و حال وضعیت اراضی این جزیره بررسی و قانون به دقت مرور شود.
محمداحسان شرقی با بیان اینکه 2 قانون (ملی شدن اراضی و بنگاه خالصجات) برای تصمیم گیری در خصوص مالکیت اراضی مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: در قشم وجود سندهای رفسنجان بر پیچیدگی و بار حقوقی مالکیت ها در جزیره افزوده است.
وی اضافه کرد: قانون صراحت دارد که اسناد صادر شده در اراضی ملی باطل است و ادعایی که افراد نسبت به زمین ها و مالیکت موروثی دارند، پس از بررسی و تائید، فقط اعیانی اراضی محرز می شود و خود زمین و عرصه در این قانون مطرح نیست.
شرقی تاکید کرد: موارد یاد شده، نکته های کلیدی و مهمی هستند که باید مردم و مسئولان جزیره به دقت آنها را بررسی کنند؛ چراکه هر یک از کلمه های به کار رفته در قانون مالکیت بار معنایی و مفوم خاص خود را دارد و غفلت از این موضوع می تواند موجب موضع گیری و تصمیم گیری نادرست در این حوزه بشود.
وی با بیان اینکه در جزیره قشم پیچیدگی شرایط احراز مالکیت اراضی به لحاظ وجود سندهای رفسنجان زیاد است، گفت: این پیچیدگی بر مشکلات مالکیت شخصی و دولتی در این جزیره افزوده است و باید از نظر حقوقی این پدیده موشکافی شود.
شرقی با بیان اینکه تبیین گردش کار جهت اثبات ادعای مالکیت اشخاص بر اراضی این جزیره ضروری است، افزود: تحقق این امر موجب می شود که بسیاری از مسائل از مجرای قانون و به راحتی پیگیری و حل شود.
وی ادامه داد: به طور قطع زمانی که فردی ادعایی نسبت به یک زمین دارد باید بداند که چرخش کار در این حوزه چگونه است و از چه طریقی می تواند ادعای خود را ثابت کند.
شرقی اضافه کرد: در این حوزه «کمیسیون ماده سه» مسئول رسیدگی به موضوع مالکیت ها است و اعضای آن شامل نمایندگانی از طرف مدیرعامل، معاونت عمرانی، اداره کل املاک و مستغلات، اداره کل حقوقی و امور قراردادها و اداره کل حراست است که به ریاست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تشکیل جلسه می دهد.
وی اظهار کرد: وظیفه این کمیسیون بررسی ادعای افراد در خصوص مالکیت اراضی بر اساس مدارک و مستندات است؛ که در صورت تائید، سبق تصرف های اعیانی ادعا احراز می شود.
شرقی یادآوری کرد: در همین چارچوب برای بررسی ادعای افراد، کمیته پنج نفره ای شامل نمایندگان بخش های یاد شده به صورت میدانی اراضی مورد ادعا را بازدید، وضع فعلی زمین های را ارزیابی و شرایط را به صورت مکتوب به نهادهای متولی امر گزارش می کنند که در پرونده فرد مدعی این فرایندها ثبت می شود.
وی بررسی عکس های هوایی را از دیگر محورهای اصلی برای بررسی ادعای افراد اعلام و اضافه کرد: در این ارتباط عکس های هوایی مربوط به سال های 54، 68 و 72 با شرایط کنونی اراضی مطابقت داده می شود.
شرقی با بیان اینکه پرونده برخی از زمین خواری های قشم مربوط به اراضی شوره زار است، گفت: بی شک ادعای افراد مبنی بر مالکیت این اراضی بی اساس و غیر واقعی است.
وی یادآوری کرد: از طرف دیگر بر اساس قانون برای هر هکتار اراضی کشاورزی باید 1.75 لیتر آب وجود داشته باشد و ندانستن این موارد موجب می شود که عده ای تصور کنند که نهادهای قانونی در رد و یا قبول ادعای مردم بر اساس سلیقه شخصی تصمیم گیری و عمل می کنند.
مدیرکل املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه در مواردی بخشی از ادعای مالکیت افراد تائید و بخشی رد شده است، تاکید کرد: این موضوع نشان از کار کارشناسی و دقیق اعضای این کمیسیون دارد تا تحت هیچ شرایطی حق مردم و دولت پایمال نشود.
شرقی درج آگهی در روزنامه ها مبنی بر شناسایی افراد احتمالی که ممکن است در مورد اراضی مورد بحث ادعایی داشته باشند را مرحله دیگری از بررسی پرونده ها در کمیسیون ماده سه اعلام کرد.
وی ادامه داد: پس از این مرحله، به صورت مکتوب از ریش سفیدان و شوراهای منطقه نسبت به ادعای مالکیت افراد استعلام می گیریم و نتیجه به صورت یک گزارش به ما ارایه می شود.
شرقی بار دیگر یادآوری کرد که پس از تمام این مراحل و تائید ادعای افراد، صدق تصرفات اعیانی فرد مدعی با کاربری زراعی تائید می شود و نباید تصور شود که در این اراضی می توان اقدام به ساخت و ساز کرد.
وی اضافه کرد: اگر چنانچه فرد مالک اراضی تصمیم به تغییر کاربری داشته و شرایط قانونی این امر فراهم باشد، باید این موضوع در کمیسیون مربوطه بررسی و نسبت به آن تصمیم گیری و در نهایت مجوزهای ضروری کسب شود.
شرقی با بیان اینکه یگان حفاظت از اراضی این اداره کل از هفت ماه پیش تحت عنوان مدیریت کنترل و نظارت زیر نظر اداره کل حراست سازمان منطقه آزاد قشم فعالیت می کند، گفت: این ارتقاء جایگاه به دستور مدیرعامل و با هدف تقویت عملکرد یگان حفاظت در بحث مبارزه با زمین خواری صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: سازمان منطقه آزاد قشم برای رفاه حال مردم تا جایی که قانون اجازه می دهد با نگاه اغماض با ساخت و سازهای کوچک در سطح جزیره و روستاها برخورد می کند اما در حوزه زمین خواران حرفه ای که هکتارها اراضی ملی را تصرف می کنند، در چارچوب قانون به صورت جدی پیگیر حقوق دولت است.
وی ادامه داد: برای مثال در شهر درگهان و در شرایطی که حکم قضایی برای تخریب برخی ساخت و سازها دریافت کرده ایم؛ با نظر مقام قضایی تا حد امکان تلاش داریم که خانه ای تخریب نشود تا مردم مجوزهای لازم را از کمیسیون های مربوطه دریافت کنند و خانه ها به صورت قانونی به آنها واگذار شود.
شرقی یادآوری کرد: البته در این شهر و در مواردی که خانه ای در معبر، خیابان و مکان های عمومی قرار دارد، نمی توان قانون را اجرا نکرد و باید این بخش از ساختمان ها که کمتر از 10 درصد ساخت و سازهای غیرقانونی را شامل می شود، تخریب شود.
مدیرکل املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه این سازمان به عنوان نماینده دولت در رابطه با مالکیت و ادعای افراد بر اراضی شخصی هیچ مقاومتی ندارد، گفت: به طور قطع نه قانون به ما این اجازه را داده است که حقی از مردم ضایع کنیم و نه اجازه داریم ذره ای از منافع بیت المال و دولت کوتاه بیاییم.
شرقی اضافه کرد: حفظ کردن این دو حق هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند؛ اما برداشت های نادرست در خصوص برخورد جدی با پدیده زمین خواری به مشکلات این حوزه دامن می زند.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بارها بر مبارزه بدون اغماض و تعقیب قضایی زمین خواران تاکید کرده اند، گفت: بر اساس منویات معظم له، برخود جدی با دستگاه های متولی امور اراضی که در این حوزه کوتاهی می کنند، ضروری است.
شرقی ادامه داد: بی شک اداره کل املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم به همان میزان که مدافع حقوق دولت است، از مالکیت شخصی مردم جزیره قشم نیز دفاع می کند.
وی تاکید کرد: بدون تردید مسئولان بخش های مختلف سازمان منطقه آزاد قشم رویکرد مبارزه جدی با پدیده زمین خواری را ادامه می دهند و در این عرصه هیچ واهمه ای از زمین خواران ندارند.
شرقی با بیان اینکه در این عرصه حساس که منافع دولت و مردم مطرح است باید با سند و مدرک سخن گفت، اظهار کرد: بی شک افرادی که دلشان برای مردم می سوزد باید در چارچوب قانون و مدرک پیگیر امور باشند.
مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم نیز پیشتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که تمام اقدام های این سازمان در حوزه مبارزه با زمین خواری با هماهنگی کامل دستگاه های قضایی و انتظامی و در چارچوب قوانین صورت گرفته و مدارک آن مستند است.
صابر قهرمانی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد قشم در زمینه اقدامات انجام شده آماده ارایه مستندات قانونی است، افزود: انتظار می رود اظهار نظرها در این حوزه بر مبنای اطلاعات دقیق و پس از بررسی اسناد صورت گیرد.
وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با زمین خواری، افزود: در همین چارچوب اسفند سال گذشته دادستان سابق کل کشور در سفر به جزیره قشم بر مبارزه با زمین خواری تاکید و عملکرد سازمان منطقه آزاد قشم در این حوزه را مثبت ارزیابی کرد.
وی ادامه داد: تمام اقدام های سازمان منطقه آزاد قشم در این حوزه بر اساس تکلیف قانونی انجام می شود و دادستان کل کشور و دادستان شهرستان دستور مبارزه جدی با پدیده زمین خواری را صادر کرده است.
قهرمانی با بیان اینکه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز بارها بر جدیت در این حوزه تاکید کرده است، گفت: بر اساس دستور صادر شده از طرف وی، رویکرد مبارزه با زمین خواری در جزیره قشم تقویت و با شدت بیشتری پیگیری می شود.
مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه در این حوزه با همه به صورت یکسان برخورد می شود و با کسی تعارف نداریم، افزود: در این حوزه اقدام غیرقانونی افراد رصد و به صورت جدی با آن برخورد قانونی می شود.
وی یادآوری کرد: امسال با کسب مجوزهای لازم از دادستانی شهرستان، 53 مورد رفع تصرف در مناطق «رمکان»، «دفاری»، «کابلی» و «تورگان» جزیره قشم صورت گرفت و افزون بر 200 مورد اخطاریه برای متخلفان این حوزه صادر شد.
قهرمانی با بیان اینکه بحث اصلی در پرونده های یاد شده اراضی ملی و آبخیز است، ادامه داد: در همین چارچوب 50 حکم جدید از دادستانی قشم برای رفع تصرف دریافت کرده ایم که به سرعت در دستور کار قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه اراضی ملی حق مردم، دولت و آیندگان این مرز و بوم است و عده ای سودجو نمی توانند با ایجاد جو ناسالم به اهداف منفعت طلبانه خود در این جزیره دست بیابند، گفت: سازمان منطقه آزاد قشم با همکاری دستگاه قضایی تمام قد در برابر افراد سودجو می ایستد.
وی رویکرد اصلی سازمان منطقه آزاد قشم را مبارزه با زمین خواران حرفه ای و بزرگ اعلام و اضافه کرد: از طرف دیگر ساخت و سازهای کوچک در مناطق روستایی نیز باید با کسب مجوز از مراجع قانونی صورت گیرد تا در آینده شاهد بروز مشکل در این زمینه نباشیم.
قهرمانی با بیان اینکه در مواردی شهرداری ها اقدام به صدور مجوزهای ساخت و ساز کرده اند که مشکلات قانونی به همراه داشته است، گفت: این اقدامات شهرداری در شرایطی صورت می گیرد که یگانه مرجع قانونی صدور اینگونه مجوزها در این جزیره، سازمان منطقه آزاد قشم است و باید چارچوب های قانونی رعایت شود.
مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم در تبیین مراحل شناسایی و رفع تصرف اراضی ملی جزیره، گفت: کارشناسان این اداره در گشت زنی های خود هرگونه ساخت و ساز مشکوک در حد پی کنی، سنگ چینی، دیوار کشی و سد و بند را بررسی، مستند نگاری و محل دقیق آن را توسط ابزارهایی همچون جی.پی. اس تعیین می کنند.
قهرمانی با بیان اینکه این اطلاعات در اداره املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم بررسی می شود، افزود: این نهاد نیز بر اساس اطلاعات به دست آمده با دهیاری ها و شوراها مکاتبه و موضوع را مطرح می کند تا در صورت وجود اسنادی دال بر مالکیت افراد، موضوع به سازمان منطقه آزاد قشم اطلاع داده شود.
وی اضافه کرد: در صورت پاسخ منفی دهیاری ها مبنی بر مالکیت افراد در اراضی مشخص شده، اداره کل حقوقی سازمان منطقه آزاد قشم با کسب مجوزهای قانونی از دادگستری و با همگاهنگی نهادهایی همچون نیروی انتظامی، اقدام به رفع تصرف می کند و تمام این رویه ها در چارچوب های قانونی و به صورت مستند صورت می گیرد.
در همین ارتباط دادستان شهرستان قشم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تبیین راهبرد دستگاه قضایی در حوزه مبارزه با زمین خواری، گفت: در چارچوب منویات رهبر معظم انقلاب در اواخر سال 93 مبنی بر مبارزه جدی با پدیده زمین خواری، رئیس قوه قضائیه و متعاقب آن دادستان کل کشور بخشنامه ای مبنی بر گسترش مبارزه با زمین خواری صادر کردند.
فرزاد سالاری با بیان اینکه پدیده زمین خواری از مدت ها قبل در مناطقی همچون نوار ساحلی شمال کشور و جزیره قشم که ارزش زمین ها بالاست، وجود داشته است، افزود: بر اساس بخشنامه جدید دادستان کل کشور، تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی تصرف شده در حد پی کنی، سد و بند و دیوارکشی معمولی صادر می شود.
وی یکی از دستاوردهای اجرای این بخشنامه را جلوگیری از ادامه ساخت و سازها و به دنبال آن فروش اراضی به دیگران دانست و گفت: در صورت فروش اراضی تصرف شده، عده زیادی با اعمال قانون ضرر می کنند و این به نفع اقتصاد کشور نیست.
سالاری در تبیین وضعیت مالکیت اراضی جزیره قشم نیز اظهار کرد: بر اساس قانون، اختیار دستگاه های دولتی همچون منابع طبیعی که متولی امور زمین هستند در جزیره قشم به سازمان منطقه آزاد واگذار شده است و یگان حفاظت از اراضی این سازمان ضابط قضایی محسوب می شود.
وی محرز شدن مالکیت سازمان منطقه آزاد قشم بر اراضی تصرف شده توسط افراد، نبود مجوزهای ساخت و ساز و مطرح نشدن پرونده ادعای مالکیت زمین مورد مناقشه در کمیسیون ماده سه را شرط های اصلی برای صدور حکم تخریب ساخت و سازها در اراضی تصرف شده اعلام کرد.
سالاری اضافه کرد: تاکنون سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان ضابط قضایی در چارچوب های قانونی و پس از کسب مجوز از دادستانی، اقدام به تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی کرده است.
وی با بیان اینکه احراز شرط های یاد شده بر عهده سازمان منطقه آزاد قشم است، تاکید کرد: در صورتی که سازمان در این حوزه اشتباه داشته باشد، موظف به پرداخت خسارت است؛ چراکه نباید مالکیت شخصی افراد خدشه دار شود.
وی با اشاره به پرونده های جدید زمین خواری در روستاهای «طولا» و «دفاری» قشم، گفت: پرونده بزرگی در این زمینه تشکیل شده است و به نظر می رسد در پشت صحنه عده ای تلاش دارند که روند رسیدگی به این پرونده ها کند شود.
سالاری اضافه کرد: در این پرونده ها بر اساس مدارک ارایه شده به دادگستری قشم، عده ای یک قطعه زمین بزرگ را تصرف و قطعه بندی کرده و در نهایت به اشخاص مختلف فروخته اند.
دادستان قشم با بیان اینکه اسناد و مدارک این پرونده در حال بررسی است، گفت: با اجرای قانون ممکن است عده زیادی از خریداران این اراضی دچار خسارت شوند و زمین خواران تلاش دارند که از این موضوع به عنوان اهرمی برای کند کردن روند بررسی پرونده بهره ببرند.
سالاری با بیان اینکه ساخت و سازهای خارج از چارچوب در اراضی که سند و مجوزهای ساخت و ساز دارند نیز مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد، افزود: حساسیت قانون در پدیده زمین خواری که هیچ پشتوانه قانونی ندارد بیشتر است.
به طور قطع مبارزه با زمین خواری در جزیره قشم که بزرگترین جزیره خلیج فارس و بزرگترین جزیره غیرمستقل جهان است، عزم جدی تمام مسئولان و مردم را می طلبد و در این بین استفاده از ظرفیت ریش سفیدان و ائمه جمعه و جماعات شیعه و اهل سنت که جایگاه ویژه ای در بین مردم و مسئولان دارند به همراه نهادینه کردن سیاست آگاه سازی مردم و تبدیل کردن فرهنگ مبارزه با این پدیده به عنوان یک فرهنگ غالب، ضامن شتاب گیری روند مبارزه در این عرصه حساس است.
گزارش از سعید زارع کندجانی
2090/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «قشم در مدار مبارزه با زمین خواری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات