زمین خواری ، قربانی کردن منابع ملی به نفع شخصی

به گزارش ایرنا ، انتقال اراضی ملی به اشخاص خصوصی از مصادیق بارز زمین‌خواری به شمار می رود و مواردی همچون تغییر کاربری های اراضی زراعی و یا جنگل ها به ساخت و سازهای مسکونی و ویلایی از جنبه های دیگر زمین خواری محسوب می شود.
پرونده های مرتبط با زمین خواری به عنوان یک فساد اقتصادی سنگین از جمله طولانی ترین و پیچیده ترین پرونده ها درمحاکم قضائی به شمار می روند که بیشتر در کلان شهرها مصداق پیدا می کند.
پدیده زمین خواری محدود به محله، شهر ، روستا ، استان یا بخش خاصی نیست و به اشکال مختلف در سراسر کشور پراکنده شده است که در برخی مناطق شدت بیشتری دارد اما در لرستان بنا به گفته مسئولان استان این پدیده گستردگی فراوانی ندارد.
استان لرستان با یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل و با 700 هزار هکتار اراضی مرتعی ، استانی با محوریت اراضی ملی به شمار می رود که داشتن این پتانسیل ضرورت مقابله با زمین خواری را بیشتر می کند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان لرستان در این باره می گوید: از دو میلیون و 800 هزار هکتار مساحت استان حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار را جنگل تشکیل می دهد که این میزان 9 درصد کل جنگل های کشور به شمار می رود و همچنین در این استان ، حدود 700 هزار هکتار اراضی مرتعی وجود دارد.
عبدالرضا بازدار در خصوص مبارزه با پدیده زمین خواری در این استان افزود: ضمن اینکه از تخریب و تصرف اراضی ملی باید جلوگیری کرد در عین حال با واگذاری اراضی ملی برای امور توسعه ای طبق ضوابط به نظر می رسد هیچ گونه مشکلی وجود نداشته باشد.
وی بابیان اینکه شرایط واگذاری کاملا تعریف شده است گفت: به منظور سرمایه گذاری در بخش های مختلف و با هدف تولید محصولات کشاورزی، باغی و دامی طبق شرایط و ضوابط خاصی ،اراضی ملی واگذار می شود.
بازدار یادآور شد: در این راستا روند واگذاری زمین کاملا شفاف و تحت نظارت صورت می گیرد و باید طرحی که در این اراضی به مرحله بهره برداری می رسد کاملا منطبق بر طرح اولیه عنوان شده در زمان واگذاری زمین باشد و چنانچه در این مسیر مغایرتی مشاهده شود بطور قانونی برخورد صورت می گیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: در همین خصوص در کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون ماده 33 واگذاری های صورت گرفته از ابتدا تا مرحله به بهره برداری رسیدن طرح مورد نظر ، نظارت و بررسی صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز به عنوان دستگاه حاکمیتی مکلف به حفاظت از اراضی ملی است افزود: ،در مجموع بر اساس همکاری و همیاری که بین دستگاه های مختلف صورت می گیرد با متجاوزین منابع طبیعی و تخریب کنندگان منابع ملی اعم از جنگلی و مرتعی به شدت برخورد می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: تغییر کاربری اراضی از کشاورزی به غیرکشاورزی به عنوان یکی دیگر از وجوه زمین خواری ، مقوله ای کاملا حساس است که بخصوص در حاشیه شهرها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: به منظور پیشگیری از این موارد سامانه 131 برای پاسخگویی به گزارش های مردمی در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز راه اندازی شده است تا اشخاص در صورت مشاهده موارد تغییر کاربری ها را گزارش دهند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: حدود 500 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش حفاظتی گشت های حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی قرار دارند.
صید احمد مرادی افزود: هفت اکیپ بطور روزانه حفاظت از اراضی استان را رصد و پالایش می کنند و چنانچه تغییر کاربری اراضی و یا احداث بنایی مشاهده کنند نسبت به معرفی افراد متخلف به مراجع قضایی اقدام می شود.
وی گفت: سال گذشته با 30 مورد ساخت و ساز غیرمجاز و ساخت ویلا در مراحل پی کنی ، سنگ چینی و دیوارکشی توسط افراد فرصت طلب و سودجو در اراضی ملی برخورد قانونی انجام شده است.
به گفته وی سال گذشته هفت هزار و 500 مورد صدور سند برای اراضی کشاورزی استان انجام شد و تعداد 182 مورد تخلف در حوزه زمین خواری که افراد نیازمند به مسکن اقدام به ساخت و ساز داشته اند و یا سودجویانی که در خصوص ویلاسازی اقدام کرده بودند به مراجع قضایی معرفی شده اند.
وی با اشاره به اینکه پدیده زمین خواری در استان لرستان نمود چندانی ندارد گفت: در مواردی ساخت و ساز غیرمجازی در مناطق روستایی توسط صاحبان زمین کشاورزی انجام می شود که در تعریف زمین خواری قرار نمی گیرد اما در عین حال از اینگونه تغییر کاربری ها نیز جلوگیری بعمل می آید.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: هم اکنون 70 تا 80 درصد موارد تغییر کاربری های اراضی کشاورزی در استان مهار و کنترل می شود که با مشارکت و همکاری مردم می توان به مبارزه جدی با پدیده زمین خواری در استان پرداخت.
وی با تاکید بر اینکه وظیفه حفاظت از اراضی و مقابله با پدیده زمین خواری تنها بر عهده امور اراضی و جهاد کشاورزی نیست گفت: دستگاه های اجرایی مختلفی که درگیر با امر ساخت و ساز و تغییرات کاربری اراضی ملی هستند باید مشارکت و همکاری داشته باشند زیرا که در برخورد با بناهای غیر مجاز ساخته شده با مشکلاتی همچون کمبود تجهیزات مواجه هستیم.
وی یادآور شد: سال گذشته 160 هکتار از اراضی ملی که به افراد حقیقی و حقوقی واگذار و هیچ کاری در آنها صورت نگرفته بود، خلع واگذاری صورت گرفت.
دادستان عمومی و انقلاب خرم آباد نیز با اشاره به اقدامات جدی دادستانی در خصوص مبارزه با زمین خواری گفت: دادستانی در ابتدای سال جاری اولویت خود را مبارزه با زمین خواری قرار داده است.
سعید رازانی افزود: در ابتدای ورودی جاده خرم آباد به سمت تهران ؛ تپه ای به وسعت هشت هکتار وجود دارد که در این تپه با توجه به نزدیکی به شهر، افرادی در حال ساخت وساز ساختمان‌های مسکونی بودند که با تشکیل پرونده این ساختمان‌ها تخریب شد و به جای آن پارکی در حال احداث و راه اندازی است.
مدیرکل منابع طبیعی استان لرستان نیز در این خصوص گفت: دو هزار و 500 هکتار از اراضی ملی استان لرستان طی سال 94 رفع تصرف و یکهزارو30 نفر به محاکم قضایی معرفی شدند.
شیرزاد نجفی افزود: هم اکنون در سطح استان 286 نیروی منابع طبیعی در راستای حفاظت، صیانت و نگه‌داری منابع طبیعی فعالیت می‌کنند و برای حفاظت و صیانت از منابع طبیعی مردم نیز در صورت مشاهده هرگونه تخلف اعم از تصرفات، تخریب و قطع درختان و ذغال‌گیری می‌توانند با شماره تلفن رایگان 1504 تماس گرفته و به اداره منابع طبیعی اطلاع‌رسانی کنند.
وی یادآور شد:استان لرستان دارای دو هزار و 181 پلاک زمین است که در سال های گذشته تعداد یکهزار و 686 پلاک آن به نام سازمان جنگل ها صادر شد و 404 پلاک نیز از طریق منابع طبیعی جهت صدور سند آماده شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک لرستان نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت:طرح کاداستر و تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی باعث جلوگیری از زمین خواری توسط افراد سود جو می شود که این طرح هم اکنون در استان در حال انجام است.
منوچهر چهری با بیان اینکه اجرای طرح کاداستر و تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی اقدامی ضروری است گفت: به موجب قانون سیستم ثبت اسناد از سندهای دفترچه ای به اسناد تک برگی تغییر پیدا کرده و در همین راستا اداره ثبت اسناد واملاک آمادگی هرگونه همکاری جهت اجرای طرح کاداستر و صدور سند تک برگی اراضی ملی را دارد.
1920/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زمین خواری ، قربانی کردن منابع ملی به نفع شخصی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات