همایش بررسی جایگاه زن در اسلام در بیشکک برگزار شد

به گزارش روز سه شنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک، «محمد پرداختچی» سرپرست موقت سفارت کشورمان در این همایش ضمن اشاره به جایگاه والای زن در اسلام به پیشرفت های شگرف زنان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف علمی، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی پرداخت و بر ضرورت هم اندیشی جوامع اسلامی درزمینه ارتقاء موقعیت زنان تاکید کرد.
وی گفت: زنان در جمهوری اسلامی ایران که دوشادوش مردان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 نقش ایفا کردند، اکنون در تمامی عرصه های سیاسی اجتماعی اقتصادی و فرهنگی جامعه حضوری فعال دارند.
پرداختچی تصریح کرد: زنان در جمهوری اسامی مناصبی تا سطح معاون رئیس جمهوری را نیز در اختیار دارند و در حال حاضر 17 نماینده پارلمان فعلی را زنان و بیش از 60 در صد دانشجویان دانشگاههای کشور را دختران تشکیل می دهند .
«علی حکیم پور» رایزن فرهنگی ایران نیز به بررسی قانون حمایت خانواده جمهوری اسلامی ایران و رویکرد حمایتی آن نسبت به زن ،خانواده و فرزندان پرداخت وبه نقش بارز اسلام در تدوین این قانون تاکیدکرد.
دکتر «انسیه خزعلی» رئیس دانشگاه الزهرا نیز ضمن اعلام آمادگی برای اعطای بورس برای 10 نفر از دانشجویان دانشگاه های قرقیزستان در مقاطع تکمیلی به بررسی جایگاه زنان ایرانی از دیدگاه اندیشمندان جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
وی گفت: اسلام ضمن اینکه شرایط رشد فکری و علمی زنان را فراهم کرده، به مسئله حضور زن درجامعه و خانواده نیز به عنوان اساس تربیت نسل تاکید دارد.
«عبدالرحمن غنیمت اف» معاون دانشگاه آرابایف نیز ضمن اهمیت بررسی تخصصی دیدگاه اسلام در باره زنان به عنوان نیاز امروزی جامعه قرقیزی تاکید کرد.
در این جلسه دکتر «محمد شجاعیان» استاد حوزه و دانشگاه ، دکتر «نظیره قربانوا» رئیس دانشکده تاریخ دانشگاه آرابایف، خانم «کانا آیدارقل» مورخ دانشگاه آرابایف، خانم «عالیه علیشوا» رئیس گروه حقوق مدنی و حقوق خانواده آکادمی حقوق قرقیزستان، خانم «الیانا ستاروا» سردبیر نشریه امت، خانم «ضمیره آقباقیشوا» رئیس کنگره زنان و خانم «جمال فرونت بیک قیزی» رئیس بنیاد زنان مسلمان متکلم، پیرامون موضوع این نشست سخنرانی کردند.
این نشست با مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران درقرقیزستان و دانشگاه آرابایف بیشکک برگزار شد.
آساق**1663**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همایش بررسی جایگاه زن در اسلام در بیشکک برگزار شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات