آغاز سرشماری بهاره وحوش در منطقه حفاظت شده جهان نما

وحید عرب امیری روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: مدت انجام سرشماری بهاره قوچ، میش، کل و بز در زیستگاه های حیات وحش به شرایط اقلیمی و جوی منطقه بستگی دارد.
وی ادامه داد: سرشماری از گونه های حمایت شده قوچ و میش به منظور آگاهی از چگونگی تغییرات جمعیت گونه های مورد نظر و کسب اطلاعات لازم در خصوص وضعیت آماری و پراکنش این پستانداران در مناطق مختلف زیستگاهی شهرستان انجام می شود.
به گفته وی، همه ساله با رسیدن فصل بهار در اواس اردیبهشت ماه زایمان میش ها و بزهای وحشی انجام می شود و با گذشت دو تا سه هفته پس از آن و فراهم شدن امکان مشاهده مستقیم بره ها، فعالیت های سرشماری آغاز می گردد.
عرب امیری ادامه داد: با سرشماری می توان اطلاعات آماری و همچنین وضعیت جمعیتی این گونه ها، نرخ زاد و ولد، بقا، مرگ و میر را کسب کرد.
وی اضافه کرد: با تحلیل و تجزیه این اطلاعات و مقایسه با آمار سال های گذشته نیز می توان مدیریت مطلوبی را برای حفاظت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت زیستگاه ها برنامه ریزی کرد.
عرب امیری همچنین با اشاره به مشارکت حدود 20 نفر در طرح سرشماری، افزود: مجموعه یگان حفاظت محیط زیست کردکوی، استان گلستان و شهرستان های همجوار ضمن شناسایی محل های حضور این حیوانات حمایت شده در قالب گروههای مختلف اقدام به سرشماری با روش مشاهده مستقیم حیات وحش یاد شده ،می کنند.
به گزارش ایرنا، سرشماری از گونه های قوچ و میش به واسطه داشتن ویژگی های بیولوژیکی و اکولوژیکی و وضعیت حساس آنها از لحاظ جمعیتی هر ساله در دو نوبت 'بهاره در خرداد و پاییزه در آبان' در شهرستان کردکوی و نیز استان گلستان انجام می شود.
منطقه حفاظت شده جهان نما از قدیمی ترین مناطق زیرپوشش مدیریتی سازمان حفاظت محیط زیست کشور است و جزو منطقه های چهار گانه این سازمان محسوب می شود.
جهان نما با وسعتی بیش از ‎ 30 هزار هکتار در حوزه استان گلستان (گرگان و کردکوی) واقع است و حدود 20هزار هکتار آن در حوزه استحفاظی شهرستان کردکوی قرار دارد.
از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان نما کوهستانی است و ارتفاع آن از ‎ 600متر در مرز شمالی اطراف شصت کلا تا سه هزار و ‎ 86متر در کوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستای زیارت می‌باشد.
کوههای معروف این منطقه دوکالی درغرب، شاه‌پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب، جلینک بلینگ در جنوب، سفیددره در مرکز و ترکت در شمال واقع است.
با وجود کوهستانی بودن این منطقه چشمه‌های زیادی در آن وجود دارد که از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.
همچنین رودخانه‌هایی دراین منطقه جاری است که از جمله می‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره کرد و در ادامه مسیر به نام رادکان وارد استان مازندران می‌شود، رودخانه فصلی سفیددره نیز در مرکز این منطقه قرار دارد.
در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنین آبشار زیارت وجود دارد که در حدود پنج کیلومتری روستای زیارت (گرگان) و در شمال شرقی این منطقه است.
جهان‌نما در طبقه بندی جغرافیای گیاهی ایران جز بخش فرعی جنگل های هیرکانی شمال کشور است، پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار می باشد.
مهمترین گونه‌های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروکوهی، پیرو، مازو، راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت کول، نمدار، سیاه‌تلو و گونه‌های علفی و بوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شکرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبک و درمنه است.
این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه‌های کمیاب و درمعرض خطر است که برخی گونه‌های مهم آن خرس قهوه‌ای، روباه، شوکا، خوک وحشی، گربه جنگلی. سیاه گوش و پلنگ است.
پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیبایی ها است که از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، کبک، تیهو، بلدرچین، قرقاول، کرکس، هما، کبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توکا هستند.
از سوی دیگر براساس آمارهای ارایه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود ‎ 440میلی متر اعلام شده است، براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنکی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یکی از عوامل تلطیف هوا است.
شهرستان کردکوی با افزون بر 75هزار نفر جمعیت در غرب گلستان و در فاصله 27 کیلومتری گرگان واقع است.
7333/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز سرشماری بهاره وحوش در منطقه حفاظت شده جهان نما» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات