تصفیه ۳ آلاینده زیست محیطی آب با خاک رس

محققان کشور توانستند با استفاده از خاک رس، آلاینده های زیست محیطی آلی آب را از بین ببرند.

تصفیه ۳ آلاینده زیست محیطی آب با خاک رس

آرش سرابی، محقق طرح «تصفیه آلاینده های زیست محیطی آب با خاک رس» گفت: آلودگی های روز افزون منابع آبی که ناشی از نشت هیدروکربن ها و پسماندهای صنعتی هستند، موجب نگرانی های جهانی در مورد محیط زیست شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح، تصفیه آب حاوی آلاینده های زیست محیطی نظیر تولوئن، بنزن، زایلن با استفاده از نوعی خاک رس معروف به گل سر شور و جاذب تترا انبوتیل امونیوم کلراید، مطالعه و بررسی شد، ادامه داد: ابتدا فراوری اولیه روی خاک رس انجام و برای این منظور پس از شستشو با آب مقطر، خاک رس حاصل در مجاورت آب اکسیژنه قرار گرفت.

سرابی با بیان اینکه پس از شستشوی مجدد خاک رس به آن اسید استیک اضافه و سپس با افزایش تتراانبوتیل امونیوم کلراید به خاک رس حاصل، جاذب مورد نظر برای استفاده تهیه شد.

به گفته این محقق، این ترکیب به صورت جذب سطحی وارد لایه های داخلی خاک رس شده و به فرایند جذب آلاینده ها کمک می کند.

وی عنوان کرد: نتایج حاصل نشان دهنده جذب موثر آلاینده های تولوئن، بنزن، زایلن بر روی جاذب و تاثیر فراوری اولیه خاک رس بر روی فرایند جذب آلاینده هاست.

طرح «تصفیه آلاینده های زیست محیطی آب با خاک رس» در هفدهمین جشنواره خوارزمی رتبه سوم را کسب کرده است.

منبع: مهر

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تصفیه ۳ آلاینده زیست محیطی آب با خاک رس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات