در کنفرانس پاریس چه گذشت؟

در کنفرانس پاریس چه گذشت؟ بین الملل > خاورمیانه - تسنیم نوشت: به اذعان مسئولان تشکیلات خودگردان، این کنفرانس با بیانیه‌ای کمرنگ و کم اثر و تحت تأثیر نفوذ بازیگران بزرگ به پایان رسید.

کنفرانسی که فرانسه پس از یکسال مانور رسانه‌ای و تأیید همه جانبه تشکیلات خودگردان و مخالفت همه جانبه رژیم صهیونیستی برگزار کرد، به اذعان مسئولان تشکیلات خودگردان با بیانیه‌ای کمرنگ و کم اثر و تحت تأثیر نفوذ بازیگران بزرگ به پایان رسید.

پس از گذشت قریب یکسال از ارائه طرحی از سوی فرانسه برای برگزاری کنفرانس صلحی با هدف حل مسئله فلسطین، این کشور جمعه 14 خرداد 1394 (4ژوئن 2016) این کنفرانس را در پاریس برگزار کرد.

هدف کنفرانس

پاریس هدف اصلی این کنفرانس را فراهم کردن مقدمات لازم برای از سرگیری مذاکرات بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی اعلام کرد. به گونه ای که طی یک سال دو طرف به راه حل نهایی دست یابند. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه فرانسه هدف این کنفرانس بازگرداندن ثبات به فلسطین براساس طرح تشکیل دو کشور [فلسطینی- یهودی] است.

شیوه عمل برای رسیدن به این هدف را فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه اینگونه توصیف کرد که طرح فرانسه از دو مرحله تشکیل شده است: مرحله نخست: برگزاری یک کنفرانس بین المللی مرحله دوم: تشکیل تیم های کاری برای تعیین گام هایی که لازم است در مذاکرات بین دو طرف اتخاذ شوند. نشست پاریس در روز جمعه، نشستی مقدماتی بود برای برپایی کنفرانس بین المللی صلحی که پاییز 2016 در ژنو برگزار خواهد شد و در آن کنفرانس دو طرف موضوع نیز حضور خواهند داشت.

حاضران در کنفرانس

در این نشست که در سطح وزیران امور خارجه برگزار شد اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل، کمیته چهارجانبه بین المللی شامل آمریکا، سازمان ملل، روسیه و اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و نمایندگان چند سازمان بین المللی و منطقه ای حضور داشتند اما طبق طرح اولیه فرانسه، نماینده ای از تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی به این کنفرانس دعوت نشدند.

مواضع حاضران

فرانسه
فرانسه که میزبان این نشست مقدماتی بود بر ضرورت از سرگیری مذاکرات صلح بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی تأکید کرد. وی مستقیما از صهیونیست ها برای حضور پای میز مذاکره دعوت کرد. مارک ایرولت، وزیر امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرد طرح تشکیل دو کشور [فلسطینی-یهودی] در خطر قرار گرفته است و باید هرکاری برای اصلاح آن می توانیم انجام دهیم.

روسیه
بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت تا زمانی که براساس قطعنامه های بین المللی، افقی که به حل مسئله منجر شود وجود نداشته باشد، دعوت دو طرف به خویشتن داری  بی معنی است. وی ضمن اشاره به اینکه اختلافات داخلی فلسطین مانعی بر سر راه حل اصل مسئله است گفت کشورش برای حل این مسئله، با قدرت در کمیته چهارجانبه حضور خواهد داشت.

اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت افق هایی که در کنفرانس اسلو پیش رو قرار گرفته بودند در خطر اند و کشورهای قدرتمند باید مسئولیت احیاء مذاکرات بین دو طرف را به عهده بگیرند.

عربستان
وزیر امور خارجه عربستان اعلام کرد موضع کشورش در این زمینه تکیه بر طرح ابتکار عربی است که در سال 2002 توسط ملک عبدالله که در آن زمان ولیعهد عربستان بود ارائه شد. وی گفت عربستان خواستار حل مسئله براساس قطعنامه های بین المللی و طرح ابتکار صلح عربی و برپایی کشور فلسطین در مرزهای سال 67 به پایتختی قدس است. وی تأکید کرد اجرای طرح تشکیل دو کشور [فلسطینی-یهودی] موجب خواهد شد اشغالگری خاتمه یابد.

بیانیه پایانی کنفرانس

در پایان این نشست بیانیه ای از سوی حاضران تهیه و قرائت شد که فحوای آن از این قرار است:
کشورهای شرکت کننده در کنفرانس پاریس از ادامه شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در زمین های فلسطینیان نگرانند و این سیاست رژیم صهیونیستی را موجب تضعیف راه حل های مسئله می دانند.

حاضران از اقدامات رژیم صهیونیستی در جهت ادامه ساخت شهرک ها ابراز نگرانی کردند امری که موجب می شود امکان حل شدن مسالمت آمیز درگیری کنونی تضعیف شود.

حاضران در این کنفرانس بر نقش محوری کمیته چهارجانبه بین المللی در حل مسئله تأکید کردند.

حاضران، برگزاری کنفرانس بین المللی دیگری را با موضوع حل بحران غرب آسیا پیش از پایان سال 2016 مفید ارزیابی کردند.

واکنش غایبان کنفرانس


تشکیلات خودگردان
پس از پایان کنفرانس پاریس، ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان اعلام کرد بازیگران بزرگ موجب شدند بیانیه پایانی آنگونه که پیش بینی شده بود تهیه نشود. وی بدون آنکه از کشوری نام ببرد گفت: به نظر می رسد ما هزینه حضور بازیگران بزرگ را پرداختیم. نکاتی اساسی را که ضروری می دانستیم از بیانیه حذف شد. انتظار داشتیم بیانیه ای بهتر از این صادر شود اما اینگونه نشد و ما منتظریم این مواضع را از زبان فرانسه و کشورهای عرب شرکت کننده در این نشست بشنویم.

رژیم صهیونیستی

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی پس از این کنفرانس بیانیه ای صادر و در آن اعلام کرد تاریخ خواهد نوشت که نشست پاریس چیزی جز ایجاد افراط در مواضع فلسطینی ها و دور کردن احتمالات صلح چیزی در بر نداشت. در این بیانیه صهیونیست ها با طلبکاری تمام اعلام کردند: کنفرانس به جای آنکه محمود عباس را به قبول دعوت های مکرر نتانیاهو برای ورود فوری و بدون پیش شرط در مذاکرات مستقیم وادار کند خواسته های عباس را تصریح کرد و به وی اجازه دارد به فرار از مذاکرات مستقیم ادامه دهد.

نتیجه

بیانیه پایانی این کنفرانس چیزی فراتر از آنچه در گذشته بیان شده بود به همراه نداشت همانگونه که طرح فرانسه چیزی بیش از طرحی های گذشته در خود نداشت. اما توجه به سه نکته می تواند نتایج این نشست را  روشن تر ، فرا روی همگان قرار دهد.

نخست اینکه: بیانیه پایانی راهکاری برای آغاز ارائه نمی کند و فقط بر نقش کمیته چهارجانبه تأکید کرده است.

دوم: موضع تشکیلات خودگردان تا حدی نا امیدی آنها از این کنفرانس را روشن کرده است و اینکه با حضور بازیگران بزرگ این کنفرانس آنگونه که پیش بینی می شد نتیجه بخش نشد.

و آخر آنکه: مخالفت کامل صهیونیست ها با این کنفرانس قبل و بعد از این نشست کمترین نتیجه ای که در بر خواهد داشت این خواهد بود که تا زمانی که فرانسوی ها موفق به جلب رضایت صهیونیست ها نشوند از این کنفرانس و کنفرانس هایی چون این طرفی نخواهند بست.

و نکته پایانی اینکه عدم اهتمام آمریکا به این طرح و برگزاری این کنفرانس خود نشانه ای بر عدم توفیق آن و عدم توجه دو طرف درگیر است. لذا به نظر می رسد با انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا وضعیت این کنفرانس روشن خواهد شد.

31050

کلید واژه ها: صلح خاورمیانه - فلسطین - رژیم صهیونیستی -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «در کنفرانس پاریس چه گذشت؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات