نمایندگان مجلس برلزوم اصلاح الگوی مصرف آب تاکید کردند

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، حمید چیت‌چیان با حضور در جلسه علنی امروز(سه شنبه) مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد وزارت نیرو و مشکلات آن به نمایندگان ارایه کرد.
حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس پس از ارائه گزارش وزیر نیرو در سخنانی گفت: باید به قوانین زمین مانده در خصوص اصلاح الگوی مصرف انرژی توجه شود و وزارتخانه ها و دستگاه ها تکالیفی را که اجرا نکرده اند، انجام دهند.
وی با بیان این که هماهنگی های خوبی بین وزارتخانه های نفت و انرژی انجام شد که باید برای توسعه صنایع نیروگاهی ادامه یابد،‌ تصریح کرد: براساس برنامه پنجم توسعه باید سند راهبردی انرژی کشور تدوین و تصویب می شد و سازمان مدیریت و وزارتخانه های نیرو و نفت این موضوع را باید پیگیری کنند.
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس تصریح کرد: باید میزان مصرف مردم و صنایع از سبد انرژی مشخص شود و همچنین در زمینه انرژی های تجدیدپذیر بیشتر کار شود.
امیری خامکانی با تأکید بر لزوم توجه به اقتصاد بخش برق گفت: باید مشخص شود در حوزه آب و برق نگاه تولیدی وجود دارد یا رویکرد به عنوان یک موسسه عمومی و همچنین همراه با احکام تکلیفی باید ردیف های بودجه ای استفاده از آب و برق مشخص شود و از کم توجهی به مدیریت مصرف و لحاظ مابه التفاوت قیمت تمام شده آب و برق و قیمت تکلیف شده جلوگیری شود.
وی ادامه داد: باید هماهنگی بین مصرف و تولید در حوزه برق ایجاد شود و در عین حال هوشمندسازی مناسبی در صنایع آب و برق صوت گرفته و نیروگاه ها انرژی مورد نیاز در ساعات اوج مصرف را مشخص کنند و در این رابطه با سرمایه گذاری می توان مردم را در مدیریت مصرف کمک کرد.

** نداشتن سند جامع آب چالش اصلی مدیریت منابع آب در کشور است
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: منابع آبی یکی از مشکلات اصلی کشور است که نبود سند جامع آب، چالش اصلی مدیریت منابع آب در کشور شده است.
وی تصریح کرد: 90 درصد منابع آبی در بخش کشاورزی، 3 درصد در بخش صنعت و 7 درصد برای شرب مصرف می‌شود و این در حالی است که راندمان در بخش کشاورزی تنها 30 تا 40 درصد است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: متاسفانه برای تولیدات کشاورزی چندین برابر کشورهای دنیا آب مصرف می‌شود که این هدررفت، مشکلات بسیاری از جمله خشکسالی را به دنبال خواهد داشت.
پورابراهیمی تصریح کرد: در نبود سند جامع آب وزارت جهاد کشاورزی نیز همکاری لازم را با وزارت نیرو نخواهد داشت، واقعی کردن قیمت آب و برق در کشور نیز از هدررفت منابع جلوگیری خواهد کرد لذا این موضوع باید در دستور قرار گیرد.
وی با بیان این که خرید تضمینی مشوق‌هایی در بخش انرژی نیز باید مورد توجه واقع شود، گفت: در قانون برنامه ششم موارد مذکور در قالب احکام باید ارائه شود.

**در مناسبات خارجی باید به موضوع فروش برق توجه شود
همچنین حشمت الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس اظهار داشت: با وجود ساخت بسیاری از سدها در کشور اما توجهات لازم در خصوص بهره‌مندی زمین‌های پایین دست این سدها و همچنین بهره‌وری نشده است.
وی با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از سدهای ساخته شده، گفت: در برخی موارد سدها سالانه سه بار با سرریز آب روبه رو می شوند و این در حالی‌ است که باغ ها کنار سدها خشک می‌شوند بنابراین باید مدیریت صحیحی در این خصوص لحاظ شود.
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی افزود: آب یک مقوله امنیتی است و برخی از کارشناسان متاسفانه در موضوع اختلافات در زمینه توزیع آب نقش دارند، این در حالی‌است که توزیع آب نباید باعث تفرقه شود.
فلاحت پیشه تصریح کرد: باید احتیاط‌های لازم درباره استفاده از رانت و تبعیض در توزیع آب انجام شود و با توجه به اینکه عنوان می‌شود در آینده جنگ اصلی در خاورمیانه موضوع آب است باید نگاه توسعه‌ای به مقوله استفاده از آب داشت نه این که نگاه تبعیضی وجود داشته باشد.
وی یادآور شد: با وجود موافقت رهبرمعظم انقلاب در خصوص استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اما تاکنون در برخی از روستاها و مناطقی که با مشکل کمبود آب روبه رو هستند اقدام مناسبی صورت نگرفته که باید این موضوع رسیدگی شود.
فلاحت پیشه افزود: در مناسبات خارجی باید به موضوع فروش برق توجه شود و دید مبتنی بر اقتصاد در زمینه توزیع برق وجود داشته باشد.

**بنیاد اقتصاد مقاومتی کشاورزی و دامپروری است
سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس نیز گفت: به تعبیر وزیر نیرو، آب و برق، زیرساخت کشور محسوب می شود در حقیقت بحران آب از مسائل اساسی در شرایط فعلی کشور است.
وی ادامه داد: بنیاد اقتصاد مقاومتی در کشور، کشاورزی و دامپروری است لذا برنامه ریزی برای اقتصاد مقاومتی با مانور صنعتی بی فایده است؛ از این جهت آب که اساس کشاورزی است نیز باید به درستی مدیریت شود.
نماینده مردم ورامین در مجلس افزود: آب های زیادی در اطراف کشور و شهرهای مختلف وجود دارد که امکان انتقال آنها نیز است از این رو کشاورزان نباید برای دستیابی به آن دچار مصیبت شوند.
نقوی حسینی با برشماره مشکلات کشاورزان اظهار داشت:‌ بهره برداری های غیرمجاز، کاهش نزولات آسمانی و بهره وری از مشکلات بخش کشاورزی است و استفاده از فاضلاب در این بخش بسیار کم است اما وزارت نیرو باید گزارشی در این خصوص به مجلس ارائه کند.
نماینده مردم ورامین در مجلس با بیان این که در اغلب کشورها هدررفت آب وجود ندارد، ادامه داد: درمجلس در زمان بودجه ریزی باید به اعتبارات وزارت نیرو توجه کنند تا این وزارتخانه با برنامه ریزی درست بتواند میزان بهره وری را افزایش دهد.
نقوی حسینی تاکید کرد: وزارت نیرو باید گزارشی در حوزه بهره وری برق و آب نیز و برنامه این وزارتخانه در برنامه ششم توسعه به مجلس ارائه کند.

** بیش از 30 تا 40 درصد آب هدر می‌رود
در ادامه مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس در سخنانی با اشاره به تلفات برق اظهار کرد:‌در قانون هدفمندی یارانه‌ها تکلیف کردیم که هدر رفت برق به 14 درصد برسد و می‌دانیم که مصرف برق در کشور بالاست.
وی هدر رفت آب را یک فاجعه عنوان کرد و گفت: به جهت فرسودگی شبکه‌ها بیش از 30 تا 40 درصد آب هدر می‌رود.
نماینده مردم لنگرود در مجلس در پایان نسبت به آب رسانی 6 هزار روستا با تانکر انتقاد کرد و یادآور شد: برای جمهوری اسلامی ایران خوب نیست که پس از گذشت حدود 37 سال از عمر انقلاب با تانکر آب رسانی شود.
سیام**9103** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نمایندگان مجلس برلزوم اصلاح الگوی مصرف آب تاکید کردند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات