12 و نیم درصد مشترکان آب استان مرکزی کم مصرف هستند

عبدالرضا خلیلی روز سه شنبه در نشست خبری افزود: استفاده بهینه از منابع آبی که با هزینه سنگین تولید می شود موضوع مهمی است که با کمک رسانه ها و نهادهای فرهنگی باید رفتارهای کم مصرف در خانواده ها نهادینه شود.
وی گفت: در حال حاضر میزان هدررفت آب در شبکه آبرسانی استان 21 درصد است که با هدفگذاری که در قالب طرح اجرای مدیریت مصرف صورت گرفته، کاهش دو درصدی هدرفت آب شبکه دردیده شده است.
مدیرعامل آبفای استان مرکزی خاطرنشان کرد: اصلاح و ترمیم تاسیسات شبکه انتقال آب، اتوماسیون شدن مخازن آب و به هنگام نرسیدن واحد حوادث و اتفاقات از دلایل هدر رفت آب در استان است که رفع این معایب موجود در شبکه آبرسانی نیازمند اعتبار است.
خلیلی اظهار کرد: بخشی از هدر رفت آب در استان مرکزی به علت فرسوده بودن شبکه انتقال به وسعت 400 کیلومتر است که نیازمند نوسازی و یا بازسازی است.
وی گفت: در شهرستان خمین دو ، در اراک سه، شازند و آشتیان هر کدام یک واحد تصفیه خانه فاضلاب در دست ساخت است و تصفیه خانه آشتیان و تفرش امسال به بهره برداری می رسد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی گفت: استان مرکزی در قالب انرژی های نو موفق شده از انرژی آب هنگام ورود به شبکه با تعبیه توربین برق 400 کیلو وات برق تولید کند و به فروش برساند.
خلیلی در خصوص اضافه شدن بهای حق انشعاب آب در سال جاری گفت: امسال هیچ گونه افزایش در حق انشعاب و حق نصب صورت نگرفته و تنها در حق نصب فاضلاب مبلغی اضافه شده که با توجه به سایز قطر انشعاب متغیر است.
وی بیان کرد: در آب بهای مصرف شهری افزایش قیمت صورت نگرفته و آنچه اضافه شده است 20 تا 25 درصد تبصره سه برای نوسازی تاسیسات است.
وی با یادآوری زیان داشتن تصفیه آب خانگی گفت: کیفیت آب در مراکز آزمایشگاهی بررسی می شود و ضرورتی برای نصب تصفیه آب خانگی نیست و تاحد امکان آب شرب را مستقیم بدون عبور از فیلتر تصفیه مصرف شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی گفت: املاح موجود در آب با عنوان کربنات کلسیم و در دیدگاه عامیانه گچ، آهک و رسوب سفید شناخته شده است که برای بدن هیچ گونه ضرری ندارد و به مردم توصیه می شود که از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده نکنند.
خلیلی افزود: در تهیه آب بطری نیز تنها عنوان « آب طبیعی» و در آنالیز ترکیبات 3 NO که همان نیترات با کمترین میزان، برای مصرف مناسب است.
وی با یادآوری دوسامانه ای شدن آب در شهرستان ساوه اظهار کرد: در نسل های آتی آب آشامیدنی و مصارف دیگر خانگی جداسازی می شود و در اختیار مشترکان قرار می گیرد که مقرون به صرفه تر است.
وی گفت :سرانه مصرف آب در استان مرکزی درشبانه روز برای هر فرد به طور متوسط 214 لیتر است که کمتر از پنج لیتر آن به مصرف شرب می رسد و ضروری است با توجه به هزینه های بالای تامین، آب شرب از سایر مصارف جداسازی شود.
وی افزود: سالانه 113 میلیون مترمکعب آب استان مرکزی از 210 حلقه چاه، چهار دهنه چشمه، 35 درصد آب سطحی رودخانه ها و شش رشته قنات تامین می شدو که 90 میلیون مترمکعب آن مصرف می شود.
430 هزار مشترک آب و 220 هزار مشترک فاضلاب در استان مرکزی از خدمات شبکه بهره مند می شوند.
6991/6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «12 و نیم درصد مشترکان آب استان مرکزی کم مصرف هستند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات