فقط یک محیط بان برای هر 50 هزارهکتار منطقه حفاظت شده نوشهر

کامبیز محسن سلطانی روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته محیط زیست اظهار داشت: با توجه به اهمیت گونه های گیاهی و جانوری موجود در منطقه حفاظت شده نوشهر که بزرگترین منطقه حفاظت شده در غرب مازندران به شمار می رود لزوم تامین نیروی انسانی در حفاظت از این سرمایه ملی بیش از پیش احساس می شود.
وی با بیان اینکه باید برای هر یک هزار هکتار یک محیط بان در مناطق حفاظت شده وجود داشته باشد، تصریح کرد: اکنون 11 واحد محیط بانی این شهرستان به دلیل کمبود نیرو غیرفعال و نیمه فعال هستند و نیروهای موجود به صورت شبانه روزی از منطقه حفاظت شده نوشهر حراست می کنند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر خاطرنشان کرد: کمبود نیرو و همچنین راههای متعدد در مناطق حفاظت‌ شده به ویژه جنگل و گستردگی مناطق حفاظت شده البرز مرکزی باعث شده تا شکارچیان حرفه ای در این مناطق حضور پیدا کنند که کار حفاظت را دشوارتر کرده است.
محسن سلطانی با اشاره به تلاش شبانه روزی نیروهای موجود این اداره افزود: در یک سال گذشته 50 شکارچی متخلف که 3 مورد آن به هنگام شکار و مابقی قبل از اقدام به شکار دستگیر شدند؛ پس از تشکیل پرونده در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفتند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر، پلنگ ، شوکا ، مرال ، خرس قهوه ای ، بزکوهی ، مرال ، خوک ، گوزن ، کل بز، آهو و انواع پرندگان را مهم‌ترین گونه های جانوری منطقه البرز مرکزی نوشهرمعرفی کرد و گفت: با توجه به وجود این موجودات و از طرفی زیاد بودن تفنگ غیر مجاز و شکارچی، کار حفاظت از جانوران به سختی و با خطرات متعدد مواجه است.
محسن سلطانی با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز و تجاوز به حریم دریا اظهار داشت: با توجه به جدیت برخورد با متخلفان شاهد کاهش تخلف در شهرستان هستیم که در هشت ماهه گذشته با 60 مورد تجاوز به حریم 60 متری دریا برخورد شد.
وی بر لزوم تفکیک زباله از مبدا و فرهنگ سازی آن در جامعه تاکید کرد و افزود: روزانه بیش از 130 تن زباله در شهر و روستاهای شهرستان تولید می شود که با حضور گردشگران به بیش از 250 تن در روز می رسد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر تصریح کرد: بیش از 5 سال از زمان توقف اجرای طرح فاضلاب شهری نوشهر می گذرد و تنها فاز یک آن که حدود 40 درصد سطح شهر را پوشش می دهد فعال است که با توجه به سطح بالای ایستادگی آب و آلودگی تکمیل این پروژه ضروری است.
وی همچنین با اشاره به طرح سالمسازی دریا گفت: به صورت ماهانه از 3 طرح سالمسازی شهرستان نمونه برداری می شود و تاکنون شرایط بهداشتی آب دریا برای شنا مناسب بوده است.
بر اساس آمارهای رسمی دست کم 20 هزار نفر در استان مازندران دارای مجوز شکار با تفنگ های شکاری هستند و گمانه زنی های غیررسمی هم آمار شکارچیان مجاز و غیرمجاز را تا یکصد هزار نفر برآورد می کند.
/1295/ 1602/1899

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فقط یک محیط بان برای هر 50 هزارهکتار منطقه حفاظت شده نوشهر» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات