ابداع ماده مرکب مقاوم در برابر حرارت توسط مخترع جوان تبریزی

فرشاد ملکی روز سه شنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به گسترش شهرها و افزایش منابع آلاینده، هوای اغلب شهرهای بزرگ و صنعتی آلوده است و با توجه به خطراتی که این آلودگی برای سلامت افراد دارد، راهکار های عملی کاهش و کنترل آلاینده های جوی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
وی افزود: در این طرح با بهره گیری از فناوری نانو و پدیده فوتوکاتالیست، عناصر سازه ای تحت شرایط و دمای ویژه ساخته می شود تا در اثر برخورد گاز های آلاینده هوا به خصوص کربن دی اکسید و نیتروژن و انواع هیدروکربن ها با سطح این نانو سازه، جذب آن و با شکستن پیوند مولکولی از انتشار و حرکت آن در اتمسفر جلوگیری می شود.
مخترع جوان تبریزی ادامه داد: با توجه به خواص مکانیکی محصول می توان از آن در عناصر سازه ای عمرانی از قبیل نمای ساختمان، سنگ فرش پیاده رو ها، ستون های بتنی پل ها و صنعتی همانند دوکش کارخانه ها برای پالایش گاز های آلاینده هوا استفاده کرد.
ملکی خاطر نشان کرد: عناصر سازه ای طراحی شده عایق حرارت بوده و از آن می توان در ساخت سازه هایی که احتمال انفجار و آتش سوزی در آن ها وجود دارد، نیز استفاده کرد.
وی مزایای این طرح را قیمت ارزان، سهولت در تولید، امکان بارگذاری، جنبه های زیبا شناختی و وزن مخصوص پایین برشمرد.
مخترع جوان تبریزی با اشاره به اینکه این طرح گواهی ثبت اختراع دریافت کرده است، افزود: این ماده برای اولین بار در دنیا به حالت عملی طراحی و ابداع شده و دارای نمونه مشابه داخلی و خارجی نیست و توسط دانشگاه های معتبر کشور مورد تایید قرارگرفته است.
این طرح به شماره 88564 اردیبهشت 95 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی ایران به ثبت رسیده است.
از دیگر افتخارات این مخترع جوان تبریزی می توان به داوری مجله آی اس آی معتبر آمریکایی Journal of Cleaner Production ، کسب جایزه ویژه مسابقات اختراعات 2012 نورنبرگ آلمان و ثبت اختراعات دیگری از جمله سیستم فیلتر، زهکش مصنوعی در سازه های مهندسی و استفاده از نخاله های صنعتی در ساخت بتن سبک سازه ای سازگار با محیط زیست اشاره کرد.
این اختراع توسط معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه اصفهان تایید شده است.
6132/518

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابداع ماده مرکب مقاوم در برابر حرارت توسط مخترع جوان تبریزی» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات