دادستان کنارک حکم توقیف کشتی های صید ترال فعال در محدوده ممنوعه را صادر کرد

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، سعید محمودی اظهار داشت: از آنجایی که پیگیری های مکرر این سازمان برای حذف روشهای صید ترال کف از سوی سازمان شیلات ایران بی نتیجه بود و از طرفی جامعه صیادی جنوب استان از کاهش روز افزون ذخایر آبزیان در آبهای ساحلی استان شکایت داشتند، مراتب از طریق مقامات قضایی کنارک پیگیری شد.
وی افزود: دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان نیز دستور توقیف کلیه شناورهای صنعتی صید ترال کف را که بر اساس بررسی تیم کارشناسی متشکل از اداره کل حفاظت محیط زیست، دریابانی و کارشناسان رسمی دادگستری تخلف کرده بودند، صادر کرد.
وی ادامه داد: این کشتی ها با وجود فعالیتهای تخریبی در بستر دریا و تلفات بیش از حد آبزیان با مجوز رسمی سازمان شیلات ایران در آبهای استان مشغول صید بودند.
وی گفت: با بررسی های اولیه دستگاههای ناوبری آنها، مشخص شد این کشتی ها بر خلاف ماده 10 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزیان مصوب 14/6/ 74 که عنوان می دارد هر گونه فعالیت صید صنعتی در آبهای ساحلی(زیر 12 مایل دریایی) ممنوع است، در فواصل 8 تا 12 مایلی ساحل استان اقدام به صید کرده بودند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در بررسی ترکیب صید توسط کارشناسان مشخص شد که بیش از 70 درصد حجم صید، گونه های غیر هدف و دور ریز را تشکیل می داد که به دلیل غیر انتخابی بودن این روش این گونه ها در اثر تور کشی در بستر دریا و همچنین فشار توده عظیم صید شده در داخل تورهای ترال از بین رفته بودند به طوری که به هیچ وجه قابلیت رها سازی یا استفاده شیلاتی نداشتند.
محمودی بیان کرد: بررسی تخریبات بستر دریا به دلیل عمق بالا و امکانات محدود مقدور نبود ولی از محتویات تورها می توان سطح وسیع تخریب بستر دریا را حدس زد.
وی ادامه داد: آنچه بیش از همه قابل توجه است حضور 9 فروند کشتی ترال کف کلاس فردوس (کشتی های آسمان) در آبهای ساحلی و متاسفانه برنامه ریزی برای اضافه نمودن بیش از 10 شناور صنعتی جدید ترال کف در کلاس طبس از سوی شیلات ایران می باشد.
وی بیان کرد: این اقدام به دلیل اینکه باعث کاهش بیشتر ذخایر آبزیان و تأثیر نامطلوب بر معیشت جامعه صیادی سیستان و بلوچستان می شود، شکایت تمامی صیادان منطقه را به دنبال داشته به طوری که نا امید از برنامه ریزی های غیر اصولی سازمان شیلات، به سازمان حفاظت محیط زیست و سیستم دادگستری پناه آورده بودند.
وی افزود: صید ترال کف باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن در زندگی دریایی می شود اگر چه امروزصید به روش ترال به شدت در برخی از کشورها کنترل می ‌شود ولی این روش صید هدف بسیاری از اعتراضات زیست محیطی است.
وی با اشاره به اینکه نگرانی‌های زیست محیطی مرتبط با ترال به دو حوزه مربوط می شود اظهار داشت: استفاده بیش از حد از ترال و آسیب‌های فیزیکی که ترال به بستر دریا وارد می ‌کند و از آنجا که ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌ تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در بستر دریا ایجاد نماید که از آن جمله شکستن مرجانها، تخریب بستر های علفی، خسارت به زیستگاه تخم ریزی آبزیان، مرگ و میر پستانداران و لاکپشتهای دریایی و از بین رفتن اکوسیستم های دریایی است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: مهمترین اجزای تأثیر گذار ترال، تخته ‌های صید محسوب می شوند که با چندین تن وزن شیارهای عمیقی در کف دریا ایجاد می کنند و از طرفی ساختار زنجیر پایینی آنها نیز که معمولا به لبه پایین تور متصل بوده وهمیشه با کف دریا در تماس باقی می ‌ماند، آثار تخریبی برجای می گذارند.
محمودی بیان کرد: یک تور ترال کف می ‌تواند در هر ساعت بیش از 10 برابر میزان آلودگی جامدات معلق در آب نسبت به مواد معلقی که منتج از همه فاضلابهای شهری، صنعتی، ماشینهای لایروبی و عملیات دفع می ‌شود را ایجاد کند.
استان سیستان و بلوچستان از طریق شهرستانهای کنارک و چابهار افزون بر 310 کیلومتر مرز ساحلی در آبهای دریای عمان دارد.
3213 / 6081

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دادستان کنارک حکم توقیف کشتی های صید ترال فعال در محدوده ممنوعه را صادر کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات