توقیف کشتی های صید ترال کف در محدوده دریایی سیستان و بلوچستان

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سعید محمودی اظهار کرد: با توجه به پیگیری های مکرر سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص حذف روش های صید ترال کف توسط سازمان شیلات ایران و نتیجه نگرفتن در این خصوص و از طرفی شکایت جامعه صیادی جنوب استان مبنی بر کاهش روز افزون ذخایر آبزیان در آبهای ساحلی استان، مراتب از طریق مقامات قضایی شهرستان کنارک در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: بعد از آن دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کنارک دستور توقیف تمام شناورهای صنعتی صید ترال کف را برای بررسی تیم کارشناسی متشکل از اداره کل حفاظت محیط زیست، دریابانی و کارشناسان رسمی دادگستری صادر کرد.
وی افزود: این کشتی ها به رغم فعالیت های تخریبی در بستر دریا و تلفات بیش از حد آبزیان با مجوز رسمی سازمان شیلات ایران در آبهای استان مشغول صید بودند و در بررسی های اولیه دستگاه های ناوبری آنها، مشخص شد بر خلاف ماده 10 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزیان مصوب 74.6.14 که عنوان می دارد هر گونه فعالیت صید صنعتی در آب های ساحلی (زیر 12 مایل دریایی) ممنوع است، بین فواصل 8 تا 12مایلی ساحل استان صید کرده بودند.
به گفته محمودی، در بررسی ترکیب صید توسط کارشناسان مشخص شد که بیش از 70 درصد حجم صید، گونه های غیر هدف و دور ریز را تشکیل می داد که به دلیل غیر انتخابی بودن این روش این گونه ها در اثر تور کشی در بستر دریا و همچنین فشار توده عظیم صید شده در داخل تورهای ترال از بین رفته بودند به طوری که به هیچ وجه قابلیت رها سازی یا استفاده شیلاتی نداشتند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بررسی تخریب های بستر دریا به دلیل عمق بالا و امکانات محدود مقدور نبود ولی از محتویات تورها می توان سطح وسیع تخریب بستر دریا را حدس زد.
وی افزود: آنچه بیش از همه قابل توجه است حضور 9 فروند کشتی ترال کف کلاس فردوس (کشتی های آسمان) در آبهای ساحلی و متاسفانه برنامه ریزی برای اضافه کردن بیش از 10 شناور صنعتی جدید ترال کف در کلاس طبس توسط شیلات ایران است.
وی گفت: این اقدام به دلیل اینکه باعث کاهش بیشتر ذخایر آبزیان و تاثیر نامطلوب بر معیشت جامعه صیادی استان می شود، شکایت تمامی صیادان منطقه را به دنبال داشته است به طوری که نا امید از برنامه ریزی های غیر اصولی سازمان شیلات، به سازمان حفاظت محیط زیست و سیستم دادگستری پناه آورده اند.
محمودی خاطر نشان کرد: صید ترال کف باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن در زندگی دریایی می‌ شود، اگر چه امروز صید به روش ترال به شدت در برخی از کشورها کنترل می ‌شود، ولی این روش صید، هدف بسیاری از اعتراضات زیست محیطی است، نگرانی ‌های زیست محیطی مرتبط با ترال به دو حوزه مربوط می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با تقدیر از اقدام سیستم قضایی در کنترل و بازدارندگی این اقدام مخرب، که برای اولین بار در کشور شاهد آن بودیم، خواستار حذف بی چون و چرای این روش صید از سیستم صیادی کشور شد.
ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریا است که می ‌تواند تخریب ‌هایی در مقیاس بزرگ در بستر دریا ایجاد کند، از آن جمله شکستن مرجان ها، تخریب بسترهای علفی، خسارت به زیستگاه تخم ریزی آبزیان، مرگ و میر پستاندارن و لاکپشت های دریایی و از بین رفتن اکوسیستم های دریایی است. مهمترین اجزای تاثیر گذار ترال، تخته ‌های صید هستند که می‌ تواند چندین تن وزن داشته باشند و شیارهای عمیقی در کف دریا ایجاد کنند همچنین ساختار زنجیر پایینی نیز به گونه ای است که معمولا به لبه پایین تور متصل است وهمیشه با کف دریا در تماس است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: بسته به نوع ساختار زنجیر پایینی، ممکن است سبب جابجایی سنگ ‌های بزرگ و یا تخته سنگ‌ ها شود، آنها را همراه با کشیدن تور، برهم بزند و یا به موجوداتی که حرکتی از خود ندارند صدمه وارد کند،همچنین رسوبات بستر را برهم بزند و جابجایی مواد جامد معلق در آب را حادث شود.
وی افزود: این اثرات باعث کاهش تنوع گونه ‌ها و تغییرات زیست محیطی به سمت رشد موجودات زنده فرصت طلب، می‌ شود، این تخریب بسیار شبیه به برش یکسره درختان در جنگل است، اختلاف اصلی بر سر ترال نگرانی در مورد شدت و طول مدت آثار بجا مانده ‌است، مدافعان این روش صید معتقدند که تاثیر عمدتا محدود و از شدت کم در مقایسه با حوادث طبیعی برخوردار است.
محمودی اظهار کرد: در حالی که یک تور ترال کف می‌ تواند در هر ساعت بیش از 10 برابر میزان آلودگی جامدات معلق در آب نسبت به مواد معلقی که منتج از همه فاضلاب های شهری، صنعتی، ماشین های لایروبی و عملیات دفع می ‌شود را ایجاد کند.
وی گفت: از روش های اصلاحی می توان به ترال میان سطحی اشاره کرد که معمولا فقط یک گونه را صید می‌ کند و آسیبی به بستر دریا وارد نمی‌ کند، با این حال در این روش صید ترال هم نوعی نگرانی وجود دارد که این روش صید ممکن است مسئول حجم قابل توجهی از صیدهای ضمنی، به خصوص پستانداران دریایی (دلفین، پورپویز و نهنگ) و کوسه ها باشد.
علمی 9014**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توقیف کشتی های صید ترال کف در محدوده دریایی سیستان و بلوچستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات