بازار 100 میلیارد دلاری در حاشیه ایران

عبدالرضا رحمانی‌فضلی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی امری واجب و قطعی است و هر عقل سالمی تاکید دارد ما به عنوان کشوری مهم، موثر و هدف‌دار باید از نظر اقتصادی خودکفا باشیم که این حداقل امر است.

بخش اقتصاد تبیان

اقتصاد ایران

وی افزود: اگر مدعای توسعه اسلامی و درخشش در جهان هستیم باید خیلی بالاتر از اینها گام برداریم و باید به اجرای اقتصاد مقاومتی باور، اعتقاد و ایمان قلبی داشته باشیم که در این صورت همه موانع رفع می‌شود.
 
رحمانی‌فضلی تاکید کرد: ما بسترها و امکانات مناسب، مدیریت‌های پخته، موقعیت‌های ممتاز جغرافیایی و در مجموع مقتضیات لازم را برای اجرای اقتصاد مقاومتی داریم و باید تلاش کنیم آن را به سرمنزل مقصود برسانیم؛ دولت تدبیر و امید به این مسأله ایمان دارد.
 
وزیر کشور اذعان داشت: نباید اقتصاد مقاومتی تنها در انجام پروژه و در بخش سرمایه‌گذاری و تقویت تولید خلاصه شود بلکه مهم‌تر انجام کار و تقویت اعتقادات است که در این صورت سایر مسائل به دنبال اعتقادات خواهد آمد.
 
وی با بیان اینکه نظام بروکراسی و اداری اجازه انجام روان امور را نمی‌دهد، سه آسیب اقتصادی کشور را مربوط به نظام برنامه‌ریزی کلان‌نگر بخشی متمرکز، نظام بودجه‌ریزی که مبتنی بر جمعیت و فعالیت بوده و نظام بروکراسی و ساختار اداری سنگین عنوان کرد.
 
وزیر کشور با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی روی روش‌ها، شیوه‌ها و احساس مسؤولیت نسبت به انجام کار مبتنی است، افزود: اقتصاد مقاومتی انسان‌ها و مدیران توسعه یافته و  معتقد نیاز دارد که باید در عمل اثبات کنند که وقت زیادی صرف می‌کنند و انگیزه‌ها را بالا برند.
 
وی در ادامه صحبت‌های خود ابراز داشت: 85 درصد کارها در داخل استان انجام‌پذیر است که مسؤولان استانی باید این 85 درصد را انجام داده و 15 درصد مابقی را در سطح ملی پیگیری کنند.
 
رحمانی فضلی اذعان داشت: قدرت و سرعت تغییر در دنیا خیلی زیاد بوده و قابل رصد و شناسایی نیست به طوری که در هر حوزه‌ای به گونه‌ای تکنولوژِی، مطالبات و نیازها در حال پیشرفت است که خیلی از کشورها به گرد این تغییرات نمی‌رسند.
 
وزیر کشور خاطرنشان کرد: ما قدرت رقابت را باید در حوزه صنعت، تکنولوژی و سایر حوزه‌ها بالا ببریم و به‌گونه‌ای کار کنیم که تغییرات، رقابت و مطالبات مردم را پاسخگو باشیم.
 
وزیر کشور، آذربایجان شرقی را جزو استان‌های رده اول کشور دانست و گفت: همه مقتضیات اقتصاد مقاومتی در آذربایجان‌شرقی موجود است و موانع را هم باید رفع کنیم.
 
وی با بیان اینکه مردم عنصر اصلی اقتصاد مقاومتی هستند و نمی‌توانیم بدون تکیه بر مردم اقتصاد موفقی داشته باشیم، افزود: پای کار بودن مردم بستگی به رفع موانع و فراهم بودن بسترهای لازم دارد.
 
رحمانی‌فضلی درون‌زا بودن، برون‌گرایی، دانش‌بنیانی و عدالت‌محوری را از جمله ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: 15 کشور در حواشی مرزهای ما وجود دارد که بازار همه این کشورها به ارزش حداقل 100 میلیارد دلار به ما نیازمند است.
 
وی تاکید کرد: ما از نظر علمی توانمندی‌های بالایی داریم و به سخت‌ترین تکنولوژی‌ها دسترسی یافته‌ایم و در بحث بهره‌وری باید تلاش کنیم تولیدات ما ارزان، با کیفیت بالا و ایجاد بیشترین بهره‌وری باشد چرا که نزدیک به سه درصد رشد اقتصادی از هشت درصد برنامه ششم باید از طریق ارتقاء بهره‌وری باشد.
 
وزیر کشور با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی به عنوان یکی از سه استان الگوی کشوری در بحث اقتصاد مقاومتی مطرح است اظهار داشت: در این خصوص چندین جلسه در تهران با حضور استاندار آذربایجان شرقی تشکیل شده تا با کمک بخش خصوصی تصمیم‌هایی برای اجرای اقتصاد مقاومتی در این استان گرفته شود.
 
وی با تاکید بر تلاش روزافزون و هماهنگ مسؤولان و مردم این استان در عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری گفت: جلب مشارکت مردمی جهت تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری است.

منبع: جهان نیوز

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازار 100 میلیارد دلاری در حاشیه ایران» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات